Aby linie lotnicze nie zgubiły twojej walizki

Zagubienie walizki to koszmar każdego podróżnika. Oto kilka porad, które zmniejszą prawdopobobienstwo tego wydarzenia.

  1. Usun z walizki stare przywieszki  z poprzednich podróży. Przeznaczenie walizki jest zakodowane elektronicznie na przywieszce, którą umieszcza pracownik linii lotniczy w trakcie odprawy biletowo-bagażowej.
  2. Na każdej walizce umieść swoje dane: imię, nazwisko, adres i numer telefonu miejsca, gdzie się zatrzymasz. Zamieść swoje informacje również wewnątrz walizki, włącznie z planowanymi przesiadkami.
  3. Jeżeli twoja walizka nie wyróżnia się niczym spośród innych (większość ich jest czarna…), to oznacz ją kolorową wstążką czy taśmą. W ten sposób łatwiej ją zidentyfikujesz, a również łatwiej ją opiszesz w razie zagubienia.
  4. Sporządź listę zawartości i miej ją przy sobie, a kopię w domu. Będzie potrzebna do złożenia roszczenia (claim).
  5. Unikaj drogich walizek. Może wzbudzą one zazdrość krewnych, ale również przyciągają uwagę złodziei, którzy w luksusowym bagażu spodziewają się znaleźć kosztowną zawartość.
  6. Nie wkładaj do walizki żadnych cennych rzeczy. Biżuterię, aparat fotograficzny, kamerę video miej przy sobie. Rada: Biżuterię zostaw w domu.
  7. Jeżeli linie lotnicze zgubiły twoją walizkę, to nie rozpaczaj w większości przypadków bagaż się znajduje, chociaż dopiero po paru dniach. Oto co robić w takim przypadku:
  8. Zgłoś zagubienie walizki natychmiast do pracownika swojej linii lotniczej.
  9. Spisz raport. Nie opuszczaj lotniska zanim nie wypełnisz raportu (Lost Luggage Form). Wpisz tam prawidłowy adres miejsca, w którym się zatrzymasz, by znaleziona walizka została ci tam dostarczona. Zatrzymaj kopię tego raportu.

Weź numer telefonu biura, gdzie będziesz się mógł dowiadywać w sprawie swojej walizki.
Jeżeli zostałeś “jak stoisz” i musisz kupić kilka rzeczy, by przetrwać parę dni do czasu, gdy walizka się znajdzie, poproś linię lotniczą o “allowance”. Na przykład w styczniu przyleciałeś na Karaiby w zimowej odzieży i musisz kupić kilka lekkich rzeczy. Na życzenie klienta niektóre linie lotnicze wesprą go finansowo w razie pilnej potrzeby.
Lepiej: Podróżuj tylko z bagażem podręcznym. Zamiast jednej olbrzymiej walizki dla siebie i małżonka, wybierz dwie małe, które mogą być wniesione na pokład samolotu. Nawiasem mówiąc, podróżni notorycznie zabierają za dużo rzeczy na wakacje. Czy naprawdę jedna osoba musi mieć trzeszczącą w szwach walizę, wypchany plecak i pękatą torbę podróżną? Ile miejsca zajmuje kilka par jeansów, zapasowa para tenisowek, kurtka, sweter, kilka koszul, bawełnianych koszulek i kilka innych drobiazgów? Zawsze przecież na wakacjach można zrobić pranie.

Jeżeli twoja ostrożność nie pomogła, przeczytaj artykuł: Gdy linie lotnicze zgubiły twój bagaż.

/dm/