Co rok 2020 przyniósł dla naszego portfela

W roku 2020 czekają nas różne zmiany dotyczące naszych finansów, zarówno w Stanach jak i w Polsce. Niektóre wynikają z waloryzacji, inne – z istotnych zmian w przepisach. Warto o nich wiedzieć.

Więcej osób dostanie wynagrodzenie za nadgodziny

Od 1 stycznia 2020 roku weszła w życie długo oczekiwana nowelizacja federalnej ustawy Fair Labor Standards Act o wynagrodzeniu za godziny nadliczbowe (overtime). Około 1.3 miliona pracowników zostanie uprawnionych do dodatku za nadgodziny, bowiem limit zarobków wzrasta z 455 dol. na tydzień do 684 dol. Jest to pierwsza podwyżka od 2004 roku i warto o niej wiedzieć. Ustawa ta eliminuje proceder polegający na tym, że niewiele zarabiający pracownik mógł być nazwany „asystentem menagera” i tracił prawo do nadgodzin.

Krótko mówiąc, godzinowi pracownicy (wage workers) są zawsze uprawnieni do 50-prcentowego dodatku za nadgodziny, jeżeli pracują ponad 40 godzin w tygodniu, z wyjątkiem tych zarabiających ponad 107,432 dol. rocznie (od 1 stycznia 2020 roku) i nawet okazjonalnie wykonujących funkcje osób wyłączonych z prawa do nadgodzin (exempt employees, czyli executive, administrative albo professional).

Pracownicy na stałej pensji (salary workers) mają mieć dodatek za nadgodziny, jeżeli zarabiają poniżej 684 dol. tygodniowo (35,568 dol. rocznie), niezależnie od stanowiska. Należy tylko pamiętać, że niektóre kategorie pracowników są wyjęte z przepisów o nadgodzinach (exempt employees), takie jak: pracownicy rolniczy, opiekunowie (personal attendents), kierowcy, pracownicy zarabiający prowizję (patrz https://www.dol.gov/agencies/whd/flsa).

Więcej informacji znajdziesz w poprzednim numerze, albo w sieci, w tekście pt. „Nadgodziny 2020. Zmiany w przepisach o wynagrodzeniu za godziny nadliczbowe”.

Należy zaznaczyć, że przepisy federalne wyznaczają minimalne warunki do wypłaty nadgodzin. Poszczególne stany określają wielkość zakładów pracy zobowiązanych do wypłaty nadgodzin oraz czasem hojniejszy limit zarobków. Na przykład, w stanie Nowy Jork minimalny poziom zarobków pracowników wyłączonych z prawa do nadgodzin wynosi 1,125 dol. tygodniowo w zakładach zatrudniających 10 albo więcej pracowników.

Wyższa płaca minimalna

Od początku 2020 roku minimalna płaca godzinowa została podniesiona w ponad dwudziestu stanach. Są to: Alaska, Arizona, Arkansas, California, Colorado, Florida, Illinois, Maine, Maryland, Massachusetts, Michigan, Minnesota, Missouri, Montana, New Jersey, New Mexico, New York, Ohio, South Dakota, Vermont i Washington. Najwięcej zarabiać będą pracownicy tam, gdzie koszt utrzymania jest najwyższy, czyli  w Kalifornii (do 13 dol. w dużych firmach), w stanie Washington 13.50 dol.) i w stanie Nowy Jork (11.80 dol. za godzinę).

Ponadto, kilkadziesiąt miast i powiatów ustaliło minimalne wynagrodzenie na poziomie wyższym od stanowego. Na przykład, w mieście Nowy Jork duże firmy muszą placić co najmniej 15 dol. na godzinę, a zatrudniające do 10 pracowników – co najmniej 13.50 dol. na godzinę.

W Illinois minimalna płaca wzrosła do 9.25 dol. na godzinę i osiągnie 15 dol. w roku 2025, w powiecie Cook – 12 dol., a w mieście Chicago – 13 dol. na godzinę (od 1 lipca 2020 rok). Po więcej informacji szukaj w sieci “2020 Minimum Wage Rate Increases”.

Podwyżki w systemie Social Security

W tym roku zmiany w systemie Social Security wynikają z waloryzacji świadczeń i różnych pułapów. Inflacja jest niewielka, zmiany więc nieznaczne. Ponad 65 milionów emerytów i rencistów otrzymało od początku roku podwyżkę w wysokości 1.6 proc. ich świadczeń Social Security. Przeciętny emeryt pobiera $1,503 emerytury, a małżeństwo seniorów – 2,531 dol.

Ażeby zaliczyć jeden kwartał stażu pracy, trzeba od 1 stycznia 2020 roku zarobić kwartalnie o 50 dol. więcej, czyli co najmniej 1,410 dol. Znaczy to, że potrzeba zarobić 5,640 dol. w 2020 roku, by mieć zaliczone 4 kwartały ubezpieczenia Social Security.  Podwyższona została do 137,700 dol. rocznie podstawa zarobków, od których płaci się składki Social Security.

Więcej informacji w witrynie Administracji Social Security: www.ssa.gov.

Możesz więcej odkładać na emeryturę

W roku 2020 wysokość wpłat na pracownicze konta emerytalne 401(k) czy 403(b) została podniesiona z 18,500 dol. do 19,500 dol. rocznie, a dopłata dla osób po pięćdziesiątce wzrosła o 500 dol., do 6,500 dol.

Osoby samozatrudnione mogą oszczędzać więcej na koncie SIMPLE IRA, bo 13,500 dol. rocznie (dotychczas 13,000 dol.), a seniorzy dodatkowo 3,000 dol.

Wysokość wpłat na indywidualne konto emerytalne IRA i Roth IRA pozostała taka sama, ale wzrosły limity przychodu. Indywidualne programy emerytalne omawiam dokładnie w książe pt. „Amerykańskie emerytury”.

Łatwiej rozliczać się z podatków

Po raz drugi rozliczać będziemy się inaczej, zgodnie z nowelizacją wniesioną przez ustawę Tax Cut and Jobs Act. Więcej z nas nie będzie musiało wcale składać deklaracji podatkowych, bowiem kwota wolna od podatków została podniesiona do 12,200 dol. dla osoby samotnej, do 13,850 dol. dla seniora (który ukończył 65 lat), oraz 27,000 dol.  dla małżeństwa seniorów. Z tego powodu około 44 proc. Amerykanów, przede wszystkim emerytów, nie płaci żadnych podatków i nie musi się nawet słać podatkowych deklaracji (chyba że po to, by dostać zwrot podatkowych zaliczek).

Jeżeli masz znaczne przychody i z podatków rozliczyć się powinieneś, to możliwe, że zrobisz to całkowicie za darmo. IRS zapewnia, że bezpłatnie zeznanie może posłać 130 milionów Amerykanów, którzy zarabiają poniżej 69,000 dol. rocznie. Program ten nazywa się „Free File”. Jak z niego skorzystać, dowiesz się z pierwszej strony witryny www.irs.gov.

Warto też wiedzieć, że wprowadzono nowy uproszczony formularz podatkowy zwany Form 1040-SR (od seniora), przeznaczony dla osób, które ukończyły 65 lat. Jest dwustronicowy, ma większą czcionkę. Prominentnie wyeksponowane są tam miejsca na formy przychodu typowe na emeryturze: świadczenia Social Security, wypłaty z kont emerytalnych. Formularz ten jest tu: https://www.irs.gov/pub/irs-dft/f1040s–dft.pdf.

W Polsce niższe podatki dochodowe

Od 1 października 2019 roku zmieniły się stawki podatkowe – dla przychodów poniżej 85,528 zł stawka będzie wynosić 17%. Powyżej tego limitu pozostaje stawka 32-procentowa. Zmiany odczują osoby w Stanach, pobierające emerytury czy renty z Polski, gdyż ich zaliczki podatkowe zostaną odpowiednio zmniejszone.

Co z polsko-amerykańską umową podatkową?

W tej sprawie nic się nie dzieje. Ciągle obowiązuje stara umowa podatkowa między Polską i Stanami z roku 1974.

Nowa umowa podatkowa, zwana Konwencją w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, została podpisana 13 lutego 2013 r. w Warszawie i ratyfikowana przez stronę polską. Wejdzie ona w życie po ratyfikowaniu jej przez stronę amerykańską i wymianie dokumentów ratyfikacyjnych, ale proces ten się wydłuża. Listę około czterdziestu innych umów i porozumień oczekujących na ratyfikację można śledzić na sieci: https://www.state.gov/treaties-pending-in-the-senate/

Nowa umowa podatkowa wprowadza kilka istotnych zmian dla osób, które mają finansowe sprawy w Polsce i Ameryce. Między innymi nakazuje, by emerytury społeczne były opodatkowane tylko w kraju źródła, a prywatne – tylko w kraju zamieszkania. Zmniejsza z 10 do 5 procent podatki od należności licencyjnych oraz zmienia sposób unikania podwójnego opodatkowania w Polsce. Niestety, utrzymany został podatek dla nierezydentów od świadczeń Social Security. Nieobywatele amerykańscy wracający do Polski nadal będą mieć potrącane 30 procent od 85 procent Social Security, co daje 25.5-procentowy podatek.

Stare i przyszłe zasady opodatkowania emerytur po dwóch stronach Atlantyku wyjaśniam w książce pt. Emerytura reemigranta w Polsce.

Elżbieta Baumgartner

Elżbieta Baumgartner jest autorką wielu  książek-poradników o m.in. „Jak działa giełda”, „Jak inwestować w fundusze powiernicze”, „Życie od nowa”, „Jak chować pieniądze przed fiskusem”,  „Powrót do Polski” i wielu innych.