Co zrobic z kartą upominkową (gift card)

Urodziny, święta, rocznica – każda z tych okazji dobra jest do otrzymania prezentu. Czasem jednak prezent może przydać więcej kłopotu niż jest wart. Przeczytaj, co zrobić z niechcianą kartą upominkową.

Gotówka traktowana jest jako nieelegancka forma podarunku, a popularne w Stanach są karty upominkowe (gift cards). Dobrze, jeżeli karta jest zwykłą kartą płatniczą z logo jednej z podstawowych kart kredytowych. Użyć ją można wszędzie, gdzie przyjmowane są płatnicze czy kredytowe karty Visa, MasterCard, Discover itp. na kwotę, na jaką opiewa bez jakichkolwiek problemów. Gorzej, jak karta jest kartą sklepową, a jeszcze na dodatek ze sklepów, w których nigdy nie kupowałeś bądź nie ma tam rzeczy w twoim typie.

Jeżeli któryś z domowników robi zakupy w sklepie, z którego masz kartę upominkową, to nie ma problemu, bo zawsze możesz coś wybrać i zużyć prezent. A jeśli nie ma nikogo w rodzinie, kto kupuje w danym sklepie?

Jedną z opcji jest tzw. trade in, czyli możesz swoja kartę sprzedać lub odsprzedać za inną.

Pomocą służą witryny takie jak www.GiftCardRescue.com , www.plasticjungle.com albowww.MonsterGigtCard.com . Możesz zamienić swoja kartę na inną albo wymienić na gotówkę.

W zależności od serwisu, z którego skorzystasz i popularności karty, przy podmianie możesz otrzymać tylko cześć kwoty doładowanej do karty. Zwykle przy korzystaniu z któregoś z popularnych serwisów pomocniczych do zamiany karty najpierw trzeba założyć darmowe konto i wpisać informację o karcie, którą planuje się wymienić. Wymagania zależą od witryny. Np GiftCardRescue.com przyjmuje do trade in tylko karty o wartości $25-200. Po wprowadzeniu danych, witryna powie ci redemption value albo, ile za kartę możesz dostać, jeśli zechcesz ją sprzedać. GiftCardRescue zwykle płaci 60-80% wartości karty. Jeśli zgadzasz się możesz wybrać gotówkę płatną przez PayPal lub jeśli wolisz – inna kartę. Następnie odsyłasz swoją oferowaną kartę i w ciągu 48 godzin dostajesz pieniądze.

Uważaj na dodatkowe koszty, takie jak commission fee lub opłata za przesyłkę.Plasticjungle.com pobiera 10% kosztów z tego co ma ci odesłać. Przy wymianie zwróć uwagę na datę ważności karty, jak też, czy będzie pobierana opłata zwana dormancy fee za niewykorzystanie karty w odpowiednim terminie.

Moim zdaniem, jeśli mam otrzymać taki skomplikowany upominek, to zdecydowanie wolę starą poczciwą gotówkę.

Danuta Marciszek