Czego nie nosić w portfelu

Utrata portfela wiąże się nie tylko ze stratą gotówki i koniecznością wyrobienia nowych dokumentów, ale, co gorsze, z możliwością kradzieży tożsamości. Wypchany portfel zawiera wiele informacji, które złodziejowi mogą bardzo pomóc. Mając podstawowe osobowe informacje o tobie, cybernetyczny złodziej może wyrobić na twoje nazwisko (a swój adres) karty kredytowe, uzyskać  telefon komórkowy, leczyć się jako ty, albo ubiegać się o twój zwrot podatkowy. Dlatego warto nosić ze sobą tylko to, co jest niezbędne. Nie ułatwiaj złodziejom zadania. Opróżnij swój portfel do maksimum, szczególnie przed wyjazdem na wakacje. Oto dokumenty, których codziennie nie potrzebujesz.

Karta Social Security

Najbardziej niebezpieczne jest noszenie przy sobie karty Social Security. Na co dzień zupełnie jej nie potrzebujesz. W razie potrzeby, urzędnicy pytają tylko o numer Social Security, a rzadko żądają okazania karty. Niejeden Amerykanin nie wdział swojej karty od kilkudziesięciu lat. Wyjmij ją koniecznie z portfela, bo SSN jest kluczowym numerem do twojej tożsamości. Nie pozwól, by wpadł w ręce złodziei.

Przy okazji warto wspomnieć, że począwszy od kwietnia 2018 roku Center of Medicare Services (CMS) wymienia stopniowo karty Medicare na takie z imieniem i nazwiskiem, a bez numeru Social Security. Wymiana ma się zakończyć w kwietniu 2019 roku.

Zrób kopie swojej kart Social Security albo Medicare i w razie potrzeby (np. idąc do lekarza) pokaż te kopie. Jeśli stracisz kartę Social Security, to złóż wniosek o duplikat na formularzu SS-5 (https://www.ssa.gov/forms/ss-5.pdf).

Ściągawka z hasłami

Jeżeli masz w portfelu kartę płatniczą, nie noś z nią hasła (PIN number), bo dajesz złodziejowi łatwy dostęp do swoich oszczędności.

Nie noś też listy swoich innych haseł, szczególnie do witryn finansowych. Trzymają ją bezpiecznie w domu. Hasła trzeba pamiętać. Robi to za ciebie przeglądarka Google Chrome – warto więc się nią posługiwać. Na rynku jest wiele aplikacji do zapamiętania haseł, takie jak SplashID, Password Safe czy Pocket.

Książeczka czekowa

Niektóre portfele są rozmiaru książeczki czekowej i ich właściciele noszą czeki zawsze ze sobą. Pytanie: po co?  Coraz mniej sklepów przyjmuje płatności czekami, bo od tego są karty płatnicze albo kredytowe.

Czek w torebce to duże ryzyko, bo złodziej może opróżnić nam konto. W wypchanym portfelu może znaleźć wzór twego podpisu, a jeżeli nie – to banki i tak podpisu nie weryfikują. Mając numer twego konta i kod banku, sprytny złodziej może przelać elektronicznie twoje pieniądze na swoje konto. Electronic Funds Transfer Act z roku 1978 chroni twoich praw i nakazuje bankowi wyrównać ci straty poniesione wskutek nieautoryzowanych transakcji. Niemniej kosztować cię to będzie dużo czasu  i nerwów.

Paszport

Paszport jest podstawowym dokumentem tożsamości, dużo wartym na czarnym rynku. Potrzebujesz go tylko, gdy poróżujesz za granicę, więc po powrocie z wakacji trzymaj go w domu. W kraju dokumentem tożsamości jest prawo lub karta paszportowa. W czasie podróży za granicę trzymaj paszport z zapasową kartą kredytową w sakiewce przytroczonej do paska. Gdy dojedziesz na miejsce, miej przy sobie kopię paszportu, a oryginał zostaw w hotelowym sejfie.

Procedura uzyskania duplikatu utraconego amerykańskiego paszportu jest inna i trudniejsza od odnowienia wygaśniętego paszportu oraz kosztuje więcej – $145. Możesz to załatwić tylko osobiście (nie drogą pocztową). Wypełnij formularz DS-11, zrób dwa paszportowe zdjęcia i udaj się do biura paszportowego albo do niektórych urzędów pocztowych. Więcej informacji jest w witrynie Departamentu Stanu: http://travel.state.gov. Gdy zgubisz paszport za granicą, amerykański konsulat wyda ci nowy paszport albo dokument podróżny (travel document), który pozwoli na powrót do USA.

Zbyt dużo kart kredytowych

Nie ma potrzeby nosić ze sobą tuzina kart kredytowych i płatniczych, szczególnie w podróży. Wystarczą dwie. Gdybyś stracił portfel z dwunastoma kartami, musisz zadzwonić do dwunastu banków, by karty anulować, co może być w drodze trudne do wykonania.

Zanim wyjedziesz na wakacje, zrób kopie kart kredytowych i płatniczych, żeby mieć potrzebne numery telefonów na wypadek utraty portfela.

Co jeszcze?

Klucz do domu: Na prawie jazdy figuruje twój adres. Jeżeli w portfelu nosisz zapasowy klucz, dajesz złodziejowi zaproszenie do swego domu. Nawet jeżeli nie zostaniesz obrabowany, to wymiana zamku może cię sporo kosztować. Rada: Trzymaj zapasowy klucz u sąsiadów albo w jakimś schowku w ogrodzie.

Paragony. Wiele portfeli pęcznieje od pliku paragonów. Złodziejowi one się nie przydadzą, ale tobie na mieście też potrzebne nie są. Szpargały trzymaj w domu w przeznaczonej do tego celu teczce. Odchudzony portfel będzie lżejszy do noszenia i mniej rzucający się w oczy.

Komórka: Trzymanie komórki w portfelu czy razem z portfelem jest niepotrzebne i niebezpieczne. Komórka powinna być noszona oddzielne. Gdy chcesz sprawdzić godzinę, zrobić zdjęcie czy posłać maila, nie ma potrzeby pokazywać portfela całemu światu.

Polskie dokumenty: Po powrocie z kraju wyjmij z portfela polski dowód osobisty, polskie prawo jazdy osobisty itp. W Stanach są bezużyteczne.

Co mieć w portfelu?

Nie traktuj portfela, jako podręcznej skarbnicy. Noś przy sobie tylko to, co jest naprawdę niezbędne każdego dnia, a resztę zostaw w domu. Prawdę mówiąc, niewiele potrzeba nam: prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu, karta ubezpieczeniowa i dwie karty kredytowe, trochę gotówki. To wszystko. W podróży warto drugą kartę kredytową i kilka banknotów mieć oddzielnie, na wszelki wypadek. Zrób kopię dokumentów noszonych w portfelu i trzymaj w domu oraz w walizce, jeżeli podróżujesz.

Elżbieta Baumgartner

Elżbieta Baumgartner jest autorką wielu  książek-poradników, m.in. książki pt. “Otwieram biznes”, „Jak kupić dom mądrze i nie przepłacić”, „Jak działa giełda”, „Jak inwestować w fundusze powiernicze”.