Czy aresztowany ma szansę na zieloną kartę?

Pani Agata przed laty została aresztowana i teraz zastanawia się, czy ten fakt stanowić będzie barierę do uzyskania zielonej karty. Na pytanie odpowiada pani Barbara Chlebińska.

Pytanie: Kupiłam wasz e-book pod tytułem Obywatelstwo z przeszkodami, ale  nie znalazłam odpowiedzi na moje pytanie.

Zostałam aresztowana pod zarzutem nielegalnej pracy podczas legalnego pobytu w USA  nawizie B1/B2 w 2001 roku. Wyszłam z aresztu po wpłaceniu kaucji i został wyznaczony termin sprawy sądowej, opuściłam USA przed rozprawą. Prawnik, który uczestniczył w tej sprawie, przysłał mi odpis, z którego wynika, że

  • proceesing was terminated
  • other: respondent has departed the US
  • appel waived

Teraz staram się o zieloną kartę w kategori F2, jako żona rezydenta. Co powinnam zrobić, żeby nie zamknąć sobie drogi do męża? Czy macie takąś książkę, która pozwoli mi dowiedzieć się czegoś więcej, lub możecie udzielić mi jakiś wskazówek?

Serdecznie pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

Oto odpowiedź pani Barbary Chlebińskiej (http://lewyckyjlaw.com/).

„Podczas aresztowania prawdopodobnie zrobiono Pani Agnieszce odciski palcow, ktore pozostaly w kartotece FBI, co mogło sprawić, że ma pani teraz kartotekę karną (criminal record).

Kiedy zgodnie z “priority date” w biuletynie wizowym  przyjdzie czas na skladanie w konsulacie podania o wize imigracyjna w oparciu o petycje rodzinna meza, zostaną od pani ponownie zdjete odciski palcow podczas interwiewi pani kartoteka karna zostanie sprawdzona. Czy incydent i karna kartoteka pogrzebią pani szansę na zieloną kartę zależy od tego, co owej kartotece figuruje.

Odciski „spotkajasię” z pobranymi uprzednio i wtedy trzeba na podstawie posiadanych dokumentów wykazać, co wydarzylo sie uprzednio. Lepiej odrazu pokazac posiadane dokumenty.

Poniewaz nielegalna praca na wizie B-2 nie jest przestepstwem kryminalnym, nie powinno tobyc przeszkoda w uzyskaniu wizy imigracyjnej. Natomiast jezeli pani Agata przeciagnęła termin swojego legalnego pobytu w USA, to moze jej dotyczyc okres 3 lub 10 lat “niewpuszczalnosci” do USA w zaleznosci od tego o ile ponad legalnyokres czasu przebywala (książka pt. Jak zdobyć zieloną kartę i wizy czasowe).

Rada dla osób, które przypuszczają, że mają karną kartotekę. Trzeba poprosić o jej kopię.

Trzeba uzyskać zaświadczenie o dyspozycji (Certificate of Disposition) swojej sprawy z sądu, gdzie była ona rozpatrzona. To zaświadczenie, popularnie zwane disposition slip, oficjalny sądowy zapis danej sprawy, który zawiera następujące informacje: numer sprawy, datę aresztu, dyspozycję (końcowy wynik sprawy) i datę dyspozycji. Można uzyskać zaświadczenie o dyspozycji z kancelarii sądu (court clerk), gdzie sprawa była rozpatrzona.

Certificate of Disposition jest oficjalny i ważny tylko wtedy, gdy ma przyłożoną wytłoczoną, firmową pieczęć sądu, taką, że czujesz ją pod palcami.

Gdzie i jak ubiegać się o swój raport kryminalny, można przeczytać w rozdziale 2 książki Obywatelstwo z przeszkodami albo w rozdziale 11 książki Życie od nowa.

Warto przeczytać też: Jak karalność może wpłynąć na twój status imigracyjny.