Czy pracodawca może płacić raz w miesiącu?

Pytanie:Pół roku temu podjęłam pracę jako gosposia na przedmieściach Nowego Jorku. Płacę uzgodniliśmy na $350 tygodniowo. Po dwóch tygodniach pracy, gdy upomniałam się o czek, pracodawca powiedział mi, że będzie mi płacił raz w miesiącu. Nie dość, że dostaję pieniądze rzadziej niż przypuszczałam, to jeszcze z parotygodniowym opóźnieniem. Obawiam się, że pewnego dnia zostanę zwolniona z pracy i nigdy nie zobaczę zapłaty za ostatnie tygodnie.

Odpowiedź dla czytelnika: Pracodawca postępuje sprzecznie z prawem. Artykuł 6 New York State Labor Law w sekcji 191 precy zuje, że pracownicy fizyczni mają dostawać wypłatę co tydzień, nie później niż 7 dni po zakończeniu tygodnia pracy.

New Jersey: Dwa razy w miesiącu, nie później niż 10 dni.

W innych stanach: http://www.payroll.com/resources/taxinfo/state_payfreq.html.

Linki do przepisów stanowych znajdują się w http://www.findlaw.com/casecode/^statelaw.

Odpowiedź dla pracodawcy: Article 6 of the New York State Labor Law prescribes the frequency with which various categories of employees must be paid. Its section 191 provides:

S 191. Frequency of payments. 1. Every employer shall pay wages in accordance with the following provisions: a. Manual worker.—- (i) A manual worker shall be paid weekly and not later than seven calendar days after the end of the week in which the wages are earned”.

Since domestic workers are considered manual workers, this regulation applies to housekeepers. Paying with monthly frequency or later than 7 days after the end of the pay-week constitutes the violation of the State Labor Law.