Czy rencista może dopłacić do IRA?

Pytanie: Oto fragment listu Pani Zofii z New Britain w stanie Connecticut: “Pani Elżbieto! Miniony rok nie był łatwy dla mojej rodziny. Ja byłam na zasiłku dla bezrobotnych, który właśnie się skończył. Mój mąż poważnie zachorował, ale na szczęście ma dobry pakiet świadczeń w swoim zakładzie pracy. Gdy zakończyła się mu krótkoterminowa renta inwalidzka (short-termdisability), zaczął dostawać długoterminową (long-term disability). Stan jego zdrowia pomału się poprawia i wierzę, że nowy rok będzie dla nas lepszy. Od lat czytamy wszystko, co Pani pisze i regularnie wpłacamy maksimum na konta IRA i 401(k) w męża pracy, by jak najwięcej uskładać na stare lata. Obawiamy się jednak, że w tym raku nie kwalifikujemy się do żadnej wpłaty na emerytalne konta. Czy to prawda?

Odpowiedź: Przypomnę, że na konta emerytalne można wpłacać tylko pieniądze zarobione w danym roku podatkowym (earned income), ale nie pieniądze otrzymane w formie zasiłków, odsetek bankowych, czynszów za mieszkanie czy zysków giełdowych.

Jeżeli pracowali Państwo chociaż trochę w ostatnim roku i macie jakikolwiek zarobiony dochód, to kwotę tę możecie wpłacić na swoje IRA. Na przykład, gdyby zarobiła Pani $1,000 w styczniu przed przejściem na bezrobocie, to może Pani ten $1,000 wpłacić na swoje konto IRA. Zasiłek dla bezrobotnych, mimo że opodatkowany, jest “otrzymany”, a nie “zarobiony”, więc do wpłat na IRA się nie kwalifikuje. Jeśli chodzi o pani męża, to może on wpłacić część long-term disability na swoje konto IRA, ale tylko wtedy, jeżeli to pracodawca płacił składki na ubezpieczenie, bo wtedy były one dla męża opodatkowane (i liczyły się jako wynagrodzenie). Jeżeli long-term disability został zgłoszony do IRS na druku 1099R, nie kwalifikuje się do wpłaty an IRA. Kwalifikuje się natomiast, gdy jest zgłoszony na druku W-2.

Radzę zadzwonić do działu kadr zakładu pracy i zasięgnąć więcej informacji.