Czy w Stanach jest urlop macierzyński?

Pytanie: Napisała do nas pani Stefania z New Jersey: „Jestem w czwartym tygodniu ciąży, nie mam ubezpieczenia zdrowotnego. Sytuacja jest o tyle skomplikowana ze zarabiam za dużo, by liczyć na jakąkolwiek pomoc stanową czy federalną, a za mało by płacić ok $1000 miesięcznie za ubezpieczenie zdrowotne dla rodziny. Istnieje w tej sytuacji jakieś sensowne wyjście? 

Jestem w sytuacji patowej nieco. każde wymyślone przeze mnie rozwiązanie ma swoje wady, dodam że znaczne. Dlatego zwracam się do Was, może istnieje jakieś lepsze wyjście. Zapłacenie za szpital i poród może nie byłoby takie straszne zwłaszcza po negocjacjach cen. Przeraża mnie tylko możliwość komplikacji – wtedy rachunki mogą sięgać setek tysięcy dolarów.i to jest “bol”.  Mam kilka pytań w związku z tym:

  1. Kiedy mogę przejść na tzw. “disability” – ile procent pensji wtedy będę otrzymywać, gdzie to trzeba”załatwiać”?
  2. Jak dlugo trwa “urlop macierzyński” w USA (place te składkę na “macierzyńskie” wprowadzona jakieś 2 lata temu w NJ) – ile wtedy procent pensji otrzymam.
  3. Jesli przed porodem otrzymałabym zwolnienie z pracy  (np. miesiąc przed) i przeszłabym nazasiłek dla bezrobotnych  to czy wciąż mam prawo do tego “macierzyńskiego” , “disability” itd. i czy wtedy przysługiwałoby mi jakies “charity“.

Pozdrawiam,  Stefania

Odpowiedź: W Stanach nie ma urlopu macierzyńskiego. Tylko trzy stany przewidują płatny urlop przeznaczony na opiekęnad dzieckiem albo innym członkiem rodziny dla prawie wszystkich pracowników, nawet w tak małych zakładach, jak pani. Są toKalifornia, Washington i New Jersey.

Teraz odpowiedzi na pani pytania:

  1. Na disability przechodzi się z przepisu lekarza. Formularz bierze się w pracy, u lekarza albo w sieci. Zakład pracy może wymagac wybrania dni chorobowych przed przejściem na disability.
  2. Urlop macierzyński: Od 1 lipca 2009 rokupracownicy w New Jersey są upoważnieni do „paid family leave” -płatnego urlopu wynoszącego maksymalnie 6 tygodni z powodu urodzenia, adopcji dziecka albo opieki nad poważnie chorym członkiem rodziny.  Wynagrodzenie wynosić będzie 2/3 dotychczasowych poborów, maksymalnie $542 tygodniowo.  Pracodawcy mogą wymagać, by pracownik wziął najpierw 2 tygodnie wakacji albo dni chorobowych zanim będzie upoważniony do „paid family leave”. Więcej:http://lwd.dol.state.nj.us/labor/forms_pdfs/tdi/fli_poster.pdf
  3. Jeżeli zwolnią panią z pracy i przejdzie pani na bezrobocie, to traci pani wszystkie wyżej wymienione przywileje, gdyż nie jest już pani pracownikiem. Co do leczenia dobroczynnego „charity”, to zupełnie inna sprawa. Leczenie dobroczynne, przeznaczone dla ludzi bez pieniędzy, zależy od indywidualnego szpitala. Opisujemy je w książce Ochrona zdrowia w USA.

Krótko mówiąc, pracuje pani tak długo, jak pozwoli zdrowie. Jeżeli lekarz zabroni pracy, to może paniubiegać się o krotkoterminowa rentę inwalidzką (temporary disability). Po powrocie do zdrowia może pani ubiegać się o „paid family leave”.

Warto wiedzieć, że pracownicy dużych zakładów mają przywileje dane im przez Family and Medical Leave Act. Więcej jest tu.

Radzimy wybrać ośrodek zdrowia, gdzie będziepani płacić w zależności od swoich finansowych możliwości. Więcej jest tu.