Czy wolno słać nie moje pieniądze?

Pytanie naszej słuchaczki: Szanowna Pani Elżbieto! Wyslalam kilkakrotnie pieniądze koleżanki córce do Polski. Koleżanka prosila zeby wyslac jej pieniądze do jej corki ,bo ona nie miala prawa jazdy ani ID

Pieniadze byly kolezanki oczywiście. Ona wysylala corce na remont domu. W chwili obecnej kolezanka wrocila do Polski, a corka wyrzucila ja z domu. Adwokat w Polsce prosi  o potwierdzenie ze to  matka wysylala na remont domu I inne rzeczy np. ogrodzenia itp. Ja jestem gotowa poświadczyć to w konsulacie polskim, jednakze obawiam sie czy mialam prawo wysylac czyjes pieniadze? Chcialabym pomoc koleżance ktora ciezko pracowala i nie tylko pieniazki ale nawet inne rzeczy materialne wysylala bez przerwy a ja je wozilam do agencjii, bo ona nie miala prawa jazdy. Ja place podatki i niezle zarabiam, rozliczam sie z kazdego dolara. Czy moge sie przyznac ze wysylalam kolezanki pieniadze na jej prosbe? Serdecznie prosze o odpowiedz! Bogumila

Odpowiedź: Pani Bogumiło, oczywiście, że ma pani prawo wyświadczyć komuś przysługę. Pieniądze słane przez panią córce koleżanki nie były pani, lecz należały do koleżanki (matki), której pani pomogła przeprowadzić transakcję transferu. Z pełnym spokojem może pani napisać oświadczenie w tej sprawie, żeby koleżanka mogła udowodnić w polskim sądzie swoje darowizny oraz rażącą niewdzięczność córki.

https://www.prawo.pl/prawo/odwolanie-darowizny-z-powodu-razacej-niewdziecznosci,503276.html.

Polskie prawo zezwala na odwołanie darowizny w razie rażącej niewdzięczności. Prawnik wyjaśni koleżance więcej i oceni prawdopodobieństwo odzyskania tych darowizn. Nic jednak nie uleczy matczynego serca złamanego przez niewdzięczność córki, o którą przez lata tak dbała.

Powstaje teraz problematyczna sytuacja w sferze podatkowej. Córka powinna była darowizny od matki zgłaszać do urzędu skarbowego w przeciągu pół roku, aby uniknąć podatków od darowizny.

Jeżeli tego nie robiła, grożą jej podatki: 3, 5, 7% w zależności od sumy z pięciu lat, do tego kary i odsetki. https://www.pit.pl/darowizna/

Skoro córka wypiera się, że pieniądze były od matki, to wskazuje chyba, że były od Pani (??), a pani jest dla niej obcą osobą, z trzeciej grupy podatkowej. Warto wiedzieć, że w trzeciej grupie podatki są znacznie wyższe: 12, 16 albo 20% w zależności od sumy darowizn plus kary i odsetki.

Więcej w książce pt. „Jak chować pieniądze przed fiskusem”.

Na koniec mała uwaga: Jak widać, przesadna hojność i troskliwość nie popłacają. Warto dbać przede wszystkim o siebie i własną finansową niezależność, a dzieciom zapisać to, co po nas zostanie. Szacunek dzieci i wnuków dla zamożnej babci w rodzinie koleżanki pani Bogumiły byłby gwarantowany.

Elżbieta Baumgartner