Dzień odpoczynku w tygodniu

Pytanie:Mieszkam i pracuje w Rochester w stanie Nowy Jork. Pracuję w sklepie teoretycznie 5 dni, ale mój szef ciągle ma nieprzewidziane okoliczności i potrzebuje mnie w sklepie. Nawet w sobotę i w niedziele chce, żebym przyszedł chociaż na 2 godziny. Jemu się wydaje, ze skoro mieszkam niedaleko, to zawsze powinienem być do dyspozycji. To mi rozbija weekendy i nie pozwala na odpoczynek. Od miesiąca nie miałem wolnego dnia. Co na to mówią przepisy?

Odpowiedź dla pracownika: Prawo stanu Nowy Jork dyktuje pracodawcy, by wyznaczył pracownikowi co najmniej jeden 24-godzinny okres przerwy powinien żeby nie pozwolił jemu pracować powinien ten dzień. Litera prawa – poniżej.

Ewentualne pytania radzimy zadawać w swoim stanowym departamencie pracy (LINK DO DEPARTAMENTOW PRACY).

Odpowiedź dla pracodawcy: NY Labor Law § 161.3 says: “Before operating on Sunday, every employer shall designate a day of rest, consisting of at least twenty-four consecutive hours of rest in each and every calendar week for each employee, and shall notify each employee in advance of his or her designated day of rest. No employee shall be permitted to work on his designated day of rest.

Źródło: http://assembly.state.ny.us/leg/?cl=54&a=8