Formalności po zmianie nazwiska na mężowskie po ślubie

Pytanie: Oto pytanie pani Danuty z Chicago:  “Chciałabym się dowiedzieć, jakie formalności muszę spełnić w związku z tym, że wyszłam za mąż i zmieniłam nazwisko na mężowskie. Byłam już w dziale personalnym swojego zakładu pracy, który zmieni moje dane. Czy sama muszę dać znać urzędowi Social Security czy uczyni to zakład pracy? Jak rozmawiać z bankiem i kartą kredytową? A co z zieloną kartą?

wedding-ringOdpowiedź: Zakład pracy nie ma obowiązku informowania urzędu Social Security. Musi to uczynić Pani sama. Wystarczy udać się do najbliższego urzędu Social Security i poprosić o Application for a Social Security Card. Nanosi tam Pani zmienione dane personalne i przedkłada formularz wraz ze swoim świadectwem ślubu (Marriage Certificate). Za ok. dwa-trzy tygodnie dostanie Pani pocztą nową kartę Social Security z tym samym numerem, ale zmienionym nazwiskiem. To samo może też Pani uczynić pocztą. Wystarczy zadzwonić pod numer 1-800/772-1213. Jest to numer urzędu Social Security, pod którym dowie się Pani wszystkiego (www.ssa.gov).

Ażeby zmienić swoje dane personalne w banku, wystarczy udać się tam z oryginałem świadectwa ślubu. Co do firmy, która wydała kartę kredytową, to wystarczy krótki list i kopia świadectwa ślubu. Zmiana nazwiska przez kobietę jest częstym zjawiskiem i amerykańskie urzędy nie nastręczają żadnych problemów.

Najważniejsza jest zmiana nazwiska na polskim paszporcie. Jeżeli Pani w Stanach się rozwiodła i zawarła drugie małżeństwo, to nie dostanie Pani paszportu polskiego na nowe nazwisko, bo Polska nie uznaje rozwodów w USA. Wtedy trzeba zostawić zieloną kartę na stare nazwisko, by paszport i zielona karta były spójne oraz czekać do obywatelstwa. Jeżeli jest to Pani pierwsze małżeństwo, to problemu ze zmianą polskiego paszportu nie będzie.

Bardzo radzimy przeczytać rozdział pt. Kłopoty pań wychodzących za mąż w USA w książce Amerykańskie początki.