Gdy zapomnisz o koncie w banku (II)

W poprzednim artykule przeczytaliśmy, jakie prawa chronią nas, jeżeli zapomnimy o rachunku w banku, czy koncie emerytalnym IRA, i co dzieje się z tymi zapomnianymi pieniędzmi. Dziś wyjaśnimy, jak te odzyskać zapomniane pieniądze i jak zapobiec utracie majątku. Podpowiemy też, gdzie szukać nadpłaconych podatków niezwróconych przez IRS oraz zagubionej emerytury.

Jak pieniądze odzyskać

stack_of_moneyFinansowe instytucje mają obowiązek przekazywać zapomniane pieniądze do władz stanowych. Pieczę nad nimi sprawuje stanowy urząd zwany najczęściej Unclaimed Property Division, który jest częścią stanowego urzędu podatkowego.

Linki do Unclaimed Property Divisions we wszystkich stanach podaje witryna National Association of Unclaimed Property Administrators pod adresem www.unclaimed.org. Na ekranie pojawia się mapa Stanów Zjednoczonych. Kliknięcie na nasz stan przenosi nas do witryny odpowiedniego stanowego urzędu. Przeszukanie stanowej bazy danych jest bardzo proste: wystarczy wstawić swoje nazwisko, a zobaczymy listę osób noszących to nazwisko, na których czekają pieniądze.

Jeżeli masz szczęście i twoje imię i nazwisko jest na liście właścicieli bezpańskich pieniędzy, to wystarczy kliknąć na odpowiedni odsyłacz, a pojawia się formularz (claim form). Trzeba go wydrukować, wypełnić i podpisać w obecności notariusza. Do tego trzeba załączyć dokumenty poświadczające, że to ty jesteś prawowitym właścicielem. Instrukcje pomogą w tym zadaniu.

Istnieje sporo firm, które trudnią się odzyskaniem pieniędzy dla ich właścicieli, za co pobierają pewne opłaty, wynoszące przeciętnie 10% znalezionej kwoty. Większość z nich działa legalnie, ale istnieją też oszuści. Pamiętaj, że samodzielnie możesz odzyskać swoje mienie bez jakichkolwiek pośredników.

Jak zapobiec utracie majątku

Jak widać, pieniądze, akcje, dywidendy czy depozyty zostają uznane za „zapomniane”, gdy ustaje komunikacja z ich właścicielem. Dlatego też stosuj się do następujących sugestii:

  • Skonsoliduj swoje konta. Nie ma powodu, żeby mieć tuzin rachunków w różnych bankach, funduszach powierniczych, wielu domach maklerskich.
  • Informuj wszystkie instytucje finansowe, gdzie masz pieniądze, akcje, polisy ubezpieczeniowe itp., o zmianie adresu. Nie licz na to, że poinformuje je Urząd Pocztowy.
  • Zgłaszaj do finansowych instytucji zmianę nazwiska i statusu małżeńskiego. Upewnij się, że bank ma twój bieżący adres mailowy.
  • Uaktualniaj dane personalne swoich beneficjentów: nazwiska, adresy numery telefonów.
  • Realizuj od razu wszelkie czeki, przekazy pieniężne.
  • Odpowiadaj na pisemne prośby o potwierdzenie posiadania konta.

Pani Monika Raczka z Unii Kredytowej radzi osobom wracającym do Polski, żeby podały Unii swój adres i numer telefonu w Polsce, a tam dostawać będą korespondencję. Najlepiej zapisać się na „e-statement”, żeby otrzymywać wyciągi z kont i inną korespondencję drogą elektroniczną. Gdy Pani Monika widzi długo nieaktywne konto i adres mailowy, to pisze maila prosząc o kontakt. W ten sposób uratowała dla członków Unii wiele tysięcy dolarów. Dziękujemy, Pani Moniko!

Nadpłacone podatki

Zapominane bywają nie tylko pieniądze w banku.

Wielu podatnikom należy się zwrot nadpłaconych podatków. Po otrzymaniu rozliczenia, Urząd Podatkowy (IRS) sprawdza go, sporządza czek i wysyła na ostatni znany mu adres. Ale ludzie przenoszą się często, a do tego IRS może mieć omyłki w adresie. W rezultacie tysiące czeków wraca do IRS z napisem “adresat nieznany”. IRS jest w posiadaniu setek milionów nieodebranych dolarów.

Rada: Jeżeli IRS jest nam winien zwrot, którego nigdy nie otrzymaliśmy w przeciągu 28 dni od posłania deklaracji podatkowej, należy zadzwonić do IRS pod numer 1-800/TAX-1040 (1-800/829-1040). Trzeba mieć pod ręką swój numer Social Security i kwotę spodziewanego zwrotu i znać swój status podatkowy (filing status, tzn. czy jest się osobą samotną, zamężną/żonatą, głową rodziny). Pracownik IRS odpowie nam od ręki, co się dzieje z naszym czekiem i gdy trzeba, wystawi go po raz drugi.

Lepiej: Idź do www.irs.gov. Kliknij na „Where is my refund”. Jeżeli odnośnika nie ma na pierwszej stronie, to googluj “Where is my refund”. Będziesz musiał wstawić tam numer Social Security i kwotę spodziewanego zwrotu i znać swój status podatkowy.

Rada: Ślij swoje rozliczenia podatkowe elektronicznie. IRS poświadczy odbiór w przeciągu 72 godzin i prześle zwrot nadpłaconych podatków znacznie szybciej.

Uwaga: Za każdym razem, gdy się przenosisz, poślij do IRS zgłoszenie zmiany adresu na formularzu 8822. Można go ściągnąć z www.irs.gov/pub/irs-pdf/f8822.pdf  albo zamówić pod numerem 1-800/TAX-FORM (1-800-829-3676).

Czeki Social Security

Od maja 2011 roku nowi odbiorcy świadczeń Social Security dostają je tylko drogą elektroniczną. Od 1 marca urząd Social Security całkowicie zaprzestał wysyłania czeków.

Jeżeli zawieruszył ci się jakiś czek czy został skradziony, to należy zadzwonić do Social Security Administration pod numer 1-800-772-1213. SSA sprawdzi, czy czek został zrealizowany i czy podpis na jego odwrocie jest zgodny z twoim. Jeżeli nie, to dostaniesz rekompensatę na swoje konto.

Niewypłacone emerytury

Pension Benefits Guaranty Corporation ubezpiecza 44 miliony Amerykanów uczestniczących w prawie 29,400 programach emerytalnych. Jeżeli twój program emerytalny został przerwany np. z powodu bankructwa firmy, istnieje szansa, że PBGC będzie płacić świadczenia.

PBGC poszukuje kilka tysięcy zagubionych odbiorców, którym jest winien pieniądze, maksymalnie do $54,000. Średnia wypłacana renta wynosi obecnie $4,500 rocznie. By dowiedzieć się, czy jesteś jednym z nich, zadzwoń pod numer 1-800-400-PBGC (1-202-326-4000) lub sprawdź w www.pbgc.gov.

Wniosek

Zapomniane pieniądze nam nie przepadają, bo finansowe instytucje muszą je nam oddać, a gdy się nie zgłosimy – oddać stanowi, który przechowuje je do czasu, aż znajdzie się właściciel. Prawo do roszczeń nie wygasa: w dowolnym czasie ubiegać się o nie możemy sami, a nawet nasi spadkobiercy.

Trzeba pilnować, żeby nie stracić kontaktu ze swoimi pieniędzmi. Warto też powierzyć swoje pieniądze instytucji, której pracownicy o nie dbają o nie tak, jak o swoje własne.

Elżbieta Baumgartner