Gdzie jest mój zwrot podatków?

W ubiegłym roku IRS zwrócił nadpłacone podatki ponad czterdziestu milionom podatników na kwotę prawie 125 miliardów dolarów. Jeżeli z twego rozliczenia wynikło, że IRS jest ci winien zwrot podatków (tax refund), to powinieneś otrzymać pieniądze średnio w przeciągu trzech tygodni. Nie dostałeś? Warto sprawdzić, co się dzieje.

Gdzie są moje pieniądze?

IRS przeciętnie śle zwrot nadpłaconych podatków w ciągu 21 dni dla zeznań słanych elektronicznie, ale potrzebuje znacznie więcej czasu w przypadku zeznań papierowych.

IRS ma użyteczną witrynę, gdzie dowiesz się, kiedy dostaniesz pieniądze. Na sieci szukaj “Where is my tax refund” albo “Get refund status“. Trzeba wpisać tam swój SSN, status podatkowy i kwotę nadpłaty.

Wpisz swój numer Social Security, dokładną kwotę spodziewanego zwrotu i swój status podatkowy (tzn. czy jesteś osobą samotną, zamężną/żonatą, głową rodziny). To samo możesz zrobić na swoim smartfonie po zainstalowaniu aplikacji IRS2GO.

Nie jesteś skomputeryzowany? Zadzwoń do IRS pod numer 1-800-TAX-1040 (1-800-829-1040). Miej pod ręką swój numer Social Security i kwotę spodziewanego zwrotu i znać swój status podatkowy. Pracownik IRS odpowie ci, co się dzieje z twoim czekiem i gdy trzeba, wystawi go po raz drugi.

Zwrot od stanu

Stany dłużej guzdrzą się z przerobieniem stanowych rozliczeń podatkowych. Potrzebują  przeważnie do czterech tygodni, by uporać się z zeznaniem posłanym elektronicznie i do 12 tygodnie – z papierowym.

Wszystkie stany udzielają informacji o zwrotach podatkowych na sieci albo telefonicznie. W Google wystukaj „tax refund” i nazwę swego stanu, albo udaj się do www.efile.com/where-is-my-state-tax-refund-check-state-income-taxes-status.

Kontrola podatkowa?

Jeżeli IRS albo stan zwlekają, jest możliwe, że przyglądają się twemu zeznaniu dokładniej. IRS komputerowo sprawdza prawidłowość twego zeznania oraz bada, jak twoje zeznanie odbiega od innych i decyduje, czy poddać cię kontroli.

IRS stosuje system komputerowy do kojarzenia (matching) informacji dostarczonych na zeznaniach przez podatników z danymi z innych źródeł: instytucji finansowych, Social Security, Unemployment Office itp. IRS sprawdza 29 rodzajów przychodu i płatności, między innymi: zarobki zgłoszone przez pracodawców na druku W-2, zarobki zleceniobiorców (contractors) zgłoszone przez zleceniodawców na drukach 1099,  emerytury i renty Social Security, świadczenia dla bezrobotnych, społeczne i inne; odsetki zgłaszane przez banki i inne finansowe instytucje (raporty 1099); odpisy odsetek pożyczki hipotecznej (raporty 1098); zapłacone podatki stanowe itp. Matching program stanowi pierwsze sito kontroli. Pominąłeś jakiś przychód, który został zgłoszony przez płatnika, to IRS to odnajdzie i upomni się o pieniądze.

Nawet jeżeli twoje zeznanie podatkowe jest prawidłowe, to nie koniec jeszcze potencjalnych. Komputery IRS analizują podatkowe deklaracje i obliczają wskaźnik, zwany DIF (od discriminant function) mierzący współzależność różnych liczb na zeznaniu podatkowym, a także podobieństwo danego raportu z przeciętnymi zeznaniami osób w podobnej sytuacji finansowej. Im wyższy DIF, tym większe jest prawdopodobieństwo kontroli. Czerwoną flagę podnoszą formy dochodu inne niż wynagrodzenie z pracy najemnej, nadmierne odpisy, niewspółmiernie duże darowizny. IRS bierze pod lupę ludzi zgłaszających Earned Income Credit, gdyż przywilej ten bywa często nadużywany. Kontrole podatkowe opisuję dokładnie w książce pt. Jak chować pieniądze przed fiskusem.

Czy rozliczałeś się na ITIN?

Osoby posługujące się  numerem podatkowym (Individual Taxpayer Identification Number) powinny wiedzieć, że Ustawa PATH Act of 2015 wprowadziła nowe przepisy, które od 1 stycznia 2017 roku powodują stopniowe wygasanie tych numerów. Konsekwencją jest wstrzymanie zwrotów podatków dla tysięcy imigrantów, którzy pracują na ITIN albo mają osoby na utrzymaniu legitymujące się tym numerem.

Jeżeli dostałeś od IRS list informujący cię o wygaśnięciu numeru, a nic nie uczyniłeś, to zwrotu podatku nie otrzymasz, do czasu odnowienia numeru. A odnowisz go tylko wtedy, gdy przekażesz fiskusowi odpowiednią dokumentację.

Problem ten opisałam w jednym z ostatnich artykułów. Odszukaj go w sieci, googlując „ IRS odmawia imigrantom zwrotu podatków”.

Jak przyspieszyć zwroty

Ażeby przyspieszyć w przyszłości otrzymanie zwrotu nadpłaconych podatków, należy słać zeznania drogą elektroniczną, a także kierować płatność na swoje konto w banku, bo ta metoda jest szybsza i pewniejsza. Pamiętaj też, by wpisać na deklaracji swój aktualny adres i informować IRS o przeprowadzce.

Warto zastanowić się, czy nadpłacanie podatków ma sens. Niektórzy lubią, gdy pracodawca odciąga im od wypłaty zawyżone podatki, by po roku dostać parę tysięcy dolarów. Traktują te pieniądze jak mannę z nieba. Błąd, bo udzielają rządowi bezpłatnej pożyczki. Lepiej wypełnić ponownie formularz W-4 w pracy, zwiększyć liczbę punktów podatkowych (withholding allowances), oszczędzać samemu i zarabiać na odsetkach. W oszacowaniu withholiding allowances pomoże kalkulator: www.irs.gov/individuals/irs-withholding-calculator.

Elżbieta Baumgartner jest autorką wielu  poradników między innymi książek pt. „Jak inwestować w fundusze powiernicze” „Jak chować pieniądze przed fiskusem”, „Podręcznik ochrony majątkowej” i wielu innych.