Wiele osób mieszkających w Stanach pobiera w Polsce emerytury albo ma w Polsce oprocentowane konta bankowe. Inni pobierają czynsze za wynajmowane w Polsce lokale. Płacą podatki w Polsce i zastanawiają się, czy na tym kończą się ich podatkowe obowiązki. Otóż nie, bo trzeba też się rozliczyć przed amerykańskim IRS-em.
Dlaczego mam płacić podatki w Stanach?
Przepisy domagają się, żebyśmy deklarowali w Stanach przychód z Polski, bo jesteśmy w USA podatkowymi rezydentami. Rezydent podatkowy (resident alien for tax purposes), ma nieograniczony obowiązek podatkowy (płaci podatki z przychodów z całego świata). Nierezydent podatkowy (non-resident alien for tax purposes) ma ograniczony obowiązek podatkowy, czyli płaci podatki tylko z amerykańskich źródeł.
Kto jest rezydentem, a kto nie jest z punktu widzenia amerykańskiego Urzędu Podatkowego (Internal Revenue Service)?
Obywatel amerykański jest zawsze w USA podatkowym rezydentem, niezależnie od jego miejsca zamieszkania.
Co do nieobywateli, to IRS bierze pod uwagę dwa warunki: warunek zielonej karty (Green Card test) oraz warunek znaczącej obecności (substantial presence test). Jeżeli ktoś przebywa więcej niż 183 dni w roku w USA, staje się automatycznie podatkowym rezydentem (resident alien for tax purposes) w rozumieniu Urzędu Podatkowego. Prawdę mówiąc, „warunek znaczącej obecności” oblicza się w sposób bardziej skomplikowany, ale darujemy sobie szczegóły. Więcej informacji zawiera IRS Publication 519, www.irs.gov/publications/p519/ch01.html.
Przykłady opodatkowania
Przykład: Powiedzmy, że rezydent podatkowy zarobił z pracy w Nowym Jorku $20,000, a jego odsetki w polskim banku w przeliczeniu na dolary wyniosły $1,000. Osoba ta ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Stanach, więc musi na swoim rozliczeniu uwzględnić $21,000 przychodu. Podatki od $1,000 potrącone mu w Polsce są odpisem od podatków w Stanach na mocy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Nierezydent podatkowy (non-resident alien for tax purposes), który zarobił w Stanach $20,000, a w Polsce $1,000 odsetek, ma ograniczony obowiązek podatkowy w Stanach i deklaruje w swoim rozliczeniu tylko $20,000. Osoba ta wypełnia wówczas formularz 1040 NR i nie może otrzymać standardowej ulgi, zwanej standard deduction. Może natomiast wyliczyć swoje ulgi podatkowe, czyliitemize.
Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
Podwójnemu opodatkowaniu mają zapobiegać umowy międzynarodowe o unikaniu podwójnego opodatkowania, które Polska podpisała z 90 krajami, w tym ze Stanami Zjednoczonymi w roku 1974 (Dz. U. z 1976 roku, nr 31, poz. 178). Tekst polsko-amerykańskiej umowy można znależć na sieci: https://www.podatki.gov.pl/podatkowa-wspolpraca-miedzynarodowa/wykaz-umow-o-unikaniu-podwojnego-opodatkowania/
Skoro Stany mają z Polską umowę, to dochód uzyskany w Polsce jest tam opodatkowany. W Stanach rezydent podatkowy ten przychód deklaruje na swoim zeznaniu, a podatek zapłacony w Polsce odpisuje od podatków dochodowych w USA.
Ta metoda unikania podwójnego opodatkowania stosowana między Polską a USA nazywa się zaliczeniową, w odróżnieniu od metody wyłączenia, gdzie państwo rezydencji podatnika wyłącza z podstawy opodatkowania dochód obciążony podatkiem w drugim państwie.
To pojawiają się problemy, bo odpisy zagranicznych podatków są poważnie limitowane.
Jak liczony jest zagraniczny kredyt podatkowy
Kwotę zapłaconą polskiemu fiskusowi uwzględnia się na drugiej stronie deklaracji podatkowej 1040 w wierszu “foreign tax credit” i załącza formularz IRS Form 1116, Foreign Tax Credit, www.irs.gov/pub/irs-pdf/f1116.pdf.
Emerytury, bankowe odsetki czy przychody z wynajmu mieszkania należą do kategorii „passive income” i można jest wstawić na jednym formularzu 1116.
Foreign tax credit podlega ograniczeniu: nie może być większy niż podatek amerykański pomnożony jest przez ułamek. W liczniku ułamka (nad kreską) jest opodatkowany dochód uzyskany za granicą, a w mianowniku (pod kreską) całkowity dochód podlegający opodatkowaniu z USA i z Polski (czyli bez świadczeń Social Security przy niskich zarobkach). Skoro dochód w Polsce po przeliczeniu na dolary jest stosunkowo nieduży, ułamek ten jest mały. Dodatkowe pomniejszenie jest spowodowane przez uwzględnianie standardowego odpisu (standard deduction), więc foreign tax credit staje się niewielki. Niezużytą część foreign tax credit możesz przenieść na następny rok.
Przykład: W roku 2020 Pan Lucjan z żoną ma $30,000 przychodu z pracy w USA, $15,000 emerytury Social Security oraz $4,000 polskiej emerytury w Polsce, od której zapłacił $720 podatku. TurbTax wylicza, że z $720 podatku zapłaconego w Polsce, pan Lucjan może odliczyć tylko $118.
Jak uniknąć ograniczenia
W niektórych okolicznościach możesz uniknąć powyższej limitacji i wstawić zapłacony podatek w wierszu „Foreign tax credit” bezpośrednio na formularzu 1040. Nie dotyczy cię ograniczenie foreign tax credit jeżeli:
· masz za granicą tylko pasywny dochód (passive income w odróżnieniu od zarobków);
· twój foreign tax credit nie przekracza $300 ($600 dla małżeństwa rozliczającego się razem);
· cały twój zagraniczny przychód jest zgłaszany przez płatnika na odpowiednim formularzu.
Popularny program do obliczania podatków Turbo Tax potrafi wypełnić formularz 1116 z jego ograniczeniami, a również pozwala zastosować uproszczoną metodę i wstawić zagraniczny podatek bezpośrednio na formularzu 1040.
Więcej dowiesz się z broszury Publication 514, Foreign Tax Credit,www.irs.gov/publications/p514/index.html. Opodatkowanie emerytur po obydwu stronach Atlantyku i unikanie podwójnego opodatkowania po stronie polskiej wyjaśnia książka pt. Emerytura polska i amerykańska. Porozmawiaj ze swoim doradcą podatkowym na temat swojej konkretnej sytuacji.
Elżbieta Baumgartner
Elżbieta Baumgartner jest autorką wielu książek-poradników, m.in. „Jak oszczędzać na podatkach”, „Jak chować pieniądze przed fiskusem”, „Jak kupić dom mądrze i nie przepłacić”, „Jak ułatwić dziecku życiowy start”, „Jak działa giełda”, „Jak inwestować w fundusze powiernicze”, „Życie od nowa” i wiele innych. Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1-718-224-3492,www.poradniksukces.com.