IRA i zakup pierwszego domu

Pytanie: Pan Janusz napisałdo nas: Kupujemy pierwszy dom. Pożyczka jest na mnie i na moją żone. Mamy wbanku odzielne konta emerytalne IRA, planujemy wypłacić po $10,000 na nasz pierwszy dom. Moje pytanie jest, czy zapłacimy karą za wcześniejsze wypłacenie pieniędzy i jeśli tak to ile ona wynosi procent. Ja rozumiem, że musimy się z pobranych pieniędzy rozliczyć i zapłacić podatek.

Odpowiedź: Wygląda na to, że nie zapłaci pan żadnej karty.

Normalnie, jeżeli wybiera się pieniądze z konta IRA przed ukończeniem 59.5 roku, to trzeba zapłacić karę w wysokości 10% (podatki dochodowe oczywiście też). Ale istnieje kilka wyjątków od tej reguły i zakup pierwszego domu jest jednym z nich.

10-procentowa kara nie jest pobierana od kwoty do $10,000 wybranej z IRA i przeznaczonej na zakup pierwszego domu w przeciągu 120 dni od daty dystrybucji. Dom musi być podstawowym miejscem zamieszkania (principal residence) podatnika, jego małżonka, dzieci, wnuków i innych zstępnych podatnika lub jego małżonka. Aby dom uważać za “pierwszy”, osoba kupująca go (i małżonek), nie może posiadać domu (principle residence) w ostatnich dwóch latach.

Uwaga: Wypłacając pieniądze, trzeba poinformować pracownika banku o przyczynie, żeby on mógł posłać odpowiednią adnotację do IRS. Jezeli się tego nie zrobi, IRA bedzie się upominał o zapłacenie 10-procentowej kary.

O innych okolicznościach, kiedy pieniądze z IRA można wybrać bez kary oraz o innych kontach emerytalnych można przeczytać w książkce pt. Amerykańskie emerytury, która omawia m.in. indywidualne programy emerytalne w USA, w tym konto IRA.

Tajniki zakupu domu wyjaśnia książka pt. Jak kupić dom tanio i nie przepłacić .