IRA i kredyt emerytalny

Individual Retirement Account (IRA) może nam dać korzyść większą niż się nam wydaje, a to dzięki mało znanemu kredytowi emerytalnemu, zwanemu saver’s credit.

Kiedy wpłata na IRA jest odpisem podatkowym

Uczestniczenie w programach emerytalnych jest jedyną ucieczką przed podatkami dla większości z nas. Wiemy, że wpłata jest odpisem podatkowym i że odsetki będą rosły z odroczeniem podatków. Nie wszyscy natomiast wiedzą, że uczestnictwo w programie emerytalnym może zaowocować dodatkowo znacznym kredytem podatkowym, wynoszącym nawet tysiąc dolarów dla niewiele zarabiającej osoby i dwa razy tyle dla małżenstwa.

Przypomnę, że na konto IRA na dany rok można wpłacić do 15 kwietnia następnego roku kwotę do $5,000 plus dodatkowe $1,000, jeżeli jest się po pięćdziesiątce. Wpłata na konto IRA jest odpisem, jeżeli nie masz w pracy programu emerytalnego, a jeżeli masz, to twój przychód nie przekracza pewnych limitów: $62,000 rocznie dla osoby samotnej, i $99,000 dla małżeństwa w roku 2017 ($63,000 i $101,000 w roku 2018). W przedziale zarobków $62,000 do $72,000 dla osoby samotnej i od $99,000 do $119,000 dla małżeństwa wpłata na IRA jest częściowo odejmowana od dochodu osób mających w pracy program emerytalny. Małżonek pracownika objętego programem emerytalnym w pracy może w pełni odpisać wpłaty na IRA, jeżeli małżonkowie mają przychód poniżej $186,000, a częściowo, jeżeli ich przychód nie przekracza $196,000 rocznie.

Więcej przeczytać można w książce pt. Amerykańskie emerytury.

Ile oszczędzimy

Jeżeli wpłacimy na konto IRA $5,000 a jesteśmy w 25-procentowym przedziale podatkowym, to możemy zaoszczędzić $1,250. Niemniej ażeby być w 25-procentowym przedziale, osoby samotne musiały zarobić w roku 2017 ponad $37,950, a małżeństwa ponad $75,900.

Uwaga: Osoby zarabiające mniej mogą zyskać nawet więcej dzięki kredytowi zwanemu Retirement Savings Contributions Credit. A kredyt, to odpis od podatku, nie od dochodu. Jeżeli dostaniemy tysiąc dolarów kredytu, to zapłacimy tysiąc dolarów mniej podatków. Gra jest warta świeczki.

Dla kogo kredyt emerytalny

Ażeby dostać kredyt emerytalny, podatnik lub jego małżonek musi wpłacić pieniądze na któryś z programów: tradycyjne konto IRA, Roth IRA, program emerytalny 401(k), 403(b), rządowy program 457,  SEP albo SIMPLE IRA. Również trzeba legitymować się odpowiednio niskim dochodem. Im mniej zarabiasz, tym otrzymasz wyższy kredyt. Twój Adjusted Gross Income (z wiersza na dole formularza 1040) nie może na zeznaniu podatkowym z roku 2017 przekroczać $31,000 dla osoby samotnej, albo $62,000 dla małżeństwa rozliczającego się razem. Przy zarobkach na poziomie $18,500 rocznie  (dwa razy tyle dla małżeństw) dostać możesz nawet do $2,000 kredytu podatkowego.

Z kredytu nie mogą skorzystać dzieci, które chodzą do szkoły i są na utrzymaniu rodziców.

Ile jest wart kredyt emerytalny

Oto jak liczony jest kredyt emerytalny. Rozliczenia dokonuje się na formularzu 8880, “Credit for Qualified Retirement Savings Contributions“, który należy dołączyć do głównego druku 1040. Niezależnie od wysokości wpłaty na konto emerytalne, IRS uwzględnia do obliczeń tylko $2,000 na osobę. Kredyt podatkowy zależy od dochodu brutto Adjusted Gross Income i waha się od 10% do50%.

Kredyt dla oszczędnych nie może obniżyć należności podatkowej poniżej zera. Jeżeli masz nieduży dochód i korzystasz z innych kredytów (na dziecko czy Earned Income Credit), kredyt emerytalny może ci przepaść.

Powtórzmy, że jeżeli w minionym roku zarabiłeś poniżej $31,000 rocznie  (dwa razy tyle dla małżeństw), to możesz dostać od Wujka Sama za wpłatę na konto emerytalne od $200 do $1,000, a dwa razy tyle dla małżeństw, rozliczających się razem, gdzie dwie osoby wpłaciły na IRA. Największy kredyt w wysokości 50% wpłaty na IRA przysługuje podatnikom zarabiającym poniżej $18,500, a małżeństwom – $37,000 w roku 2017. Daje to do 50% natychmiastowego zwrotu. Ile lat musiałbyś czekać na taki zwrot trzymając pieniądze w banku?

Przykład

W roku ubiegłym Jan i Maria zarobili $38,000. Jan chciałby oszczędzać pieniądze na przyszłość, ale wydaje mu się, że go na to nie stać. Księgowy zaproponował mu skorzystanie z “kredytu dla oszczędnych”. Jan i Maria wpłacili po tysiąc dolarów na IRA, co obniżyło ich dochód brutto (AGI) i uprawniło ich do kretytu emerytalnego wartego tysiąc dolarów.

Kazimierz i Ewa zarabiają ponad sto tysięcy dolarów, są w 25-procentowym przedziale podatkowym. Nie są uprawnieni do kredytu emerytalnego, ale wpłata na IRA obniża im podatki o 25%, a nawet więcej, jeżeli uwzględnimy podatki stanowe. Kazimierz i Ewa przesunęli z konta oszczędnościowego na konto IRA po $4,000 na osobę (w sumie $8,000), przez co obniżyli swoje podatki o dwa tysiące dolarów.

Spytaj swego księgowego, ile wpłata na konto emerytalne jest warta dla ciebie.

Konkluzja

Warto uczestniczyć w programach emerytalnych. Dokonaj wstępnego rozliczenia podatku. Jeżeli wynika z niego, że kwalifikujesz się do Retirement Savings Contributions Credit, wpłać na IRA jak najszybciej dla siebie i małżonka przynajmniej po $2,000 na osobę. Zarabiasz dużo? Tym bardziej wpłacaj na konta emerytalne, bo zyskasz procent wpłaty równy twemu przedziałowi podatkowemu.  Uczestnicz w programie 401(k) w pracy. Teraz obniżysz podatki, a na starsze lata pieniądze się przydadzą.

Gdy zeznanie podatkowe zostało już złożone

Co zrobić, jeżeli ktoś już posłał deklarację podatkową? Można nadal wpłacić na konto IRA do dnia15 kwietnia oraz poprawić swoje zeznanie podatkowe przez posłanie do IRS formularza 1040X, Ammended U.S.Individual Tax Return (www.irs.gov/pub/irs-pdf/f1040x.pdf). Z całą pewnością z dobrodziejstw kont emerytalnych należy korzystać w co roku.

Elżbieta Baumgartner