Jak chronić pieniądze na wakacjach

Nic bardziej przykrego, niż znależć się z dala od domu bez pieniędzy. Nie pozwól, by brak dostępu do funduszy, złodziej czy pech zrujnował ci wakacje. Oto kilka prostych wskazówek, które sprawią, że będziesz podróżował i wypoczywał bezpiecznie.

Opróżnij portfel

Częstą niedogodnością na wakacjach jest utrata portfela czy torebki. Żeby zminimalizować potencjalne problemy,opróżnij portfel do maksimum. Zostaw w domu dokumenty, których nie potrzebujesz na wyjeździe, jak karta Social Security, legitymacja służbowa, miesięczny bilet kolejowy czy paszport (jeżeli pozostajesz w kraju). Nie woź książeczki czekowej! Pozostaw w portfelu dwie karty kredytowe, kartę ubezpieczenia zdrowotnego, prawo jazdy i dowód rejestracyjny samochodu. Rozstań się z notatkami, licznymi zdjęciami itp. Odchudzony portfel nosić się będzie łatwiej, a wetknięty w tylniej kieszeni spodni nie będzie swoją nadwagą kusił kieszonkowców.

Zrób kopie dokumentów

Na wypadek utraty portfela zrób fotokopie jego zawartości: kart kredytowych, prawa jazdy, dokumentu rejestracyjnego auta, paszportu, karty medycznej oraz biletów lotniczych. Spisz numery telefonów, gdzie trzeba zadzwonić, by skasować karty kredytowe w razie ich kradzieży czy zgubienia.

Przy okazji pomyśl o duplikacie kluczy. Weź ze sobą zapasowy klucz do samochodu i zostaw zapasowy komplet kluczy do domuu zaprzyjaźnionych sąsiadów czy też w przemyślnej skrytce w ogródku.

Płać kartą kredytową

Popularne karty kredytowe – MasterCard, Visa czy American Express – przyjmowane są na całym świecie, nawet w rozwijających się krajach.
wallet_twoWiększość kart kredytowych ma zasadę „zerowej odpowiedzialności” klienta (zero-liability). Ustawa zwana Fair Credit Billing Act precyzuje, że w razie nieautoryzowanego użycia karty, właściciel karty może co najwyżej stracić $50. Dystrybutorzy kart rezygnują nawet z upominania się o tę kwotę i całkowicie przejmują odpowiedzialność za nieautoryzowane czy omyłkowe obciążenia. Im szybciej poinformujesz swój bank o stracie karty, tym lepiej, więc koniecznie miej przy sobie kontaktowe informacje.

Sprawdź limit na karcie kredytowej

Kartą kredytową pieniądze wydaje się łatwo, a na wakacjach pieniądze idą, jak woda. Monitoruj stan zadłużenia, by nie zbliżyć się do limitu kredytowego, w jaki wyposażona jest karta. Nie ma nic bardziej przykrego, jak znaleźć się daleko od domu i dowiedzieć się, że nie możemy zatankować benzyny, bo bo karta została zablokowana. Inna przykra konsekwencja – bank może naliczyć nam karę za przekroczenie limitu.

Przed wyjazdem należy sprawdzić dostępny limit na naszej karcie. Jeżeli jest za niski, można go zwiększyć spłacając całość lub część zadłużenia. Wieloletni klienci mogą poprosić swój bank o podwyższenie limitu o tysiąc czy dwa tysiące dolarów.

Poinformuj bank o planach podróży

Programy komputerowe monitorują transakcje klientów w poszukiwaniu nietypowych transakcji, które mogą być robione przez oszustów. Kilka szybkich transakcji w odległym miejscu może podnieść czerwoną flagę. Kiedyś we Florencji nie mogłam zapłacić za benzynę. Zadzwoniłam do swojej Visy (na szczęście miałam ich numer) i dowiedziałam się, że ktoś we Włoszech próbuje zatankować na moją kartę. Wyjaśniłam, że to właśnie ja. Kartę mi natychmiast odblokowano wyjaśniając, że złodzieje często zaczynają użycie skradzionych kart na stacjach benzynowych.

Upewnij się, że emitent karty kredytowej ma twój numer telefonu, najlepiej komórki, gdyż w razie nietypowej dla ciebie transakcji może zadzwonić i spytać o jej potwierdzenie.

Pamiętaj o „blokadzie” karty

Przed wyjazdem na wakacje rezerwujemy hotel czy samochód na kartę kredytową. Wielu z nas nie jest świadomych, że mimo że nie wydaliśmy jeszcze pieniędzy, mamy pomniejszony limit pieniędzy dostępnych na karcie. Będąc na wycieczce daleko od domu dowiadujemy się, że nasza karta jest „pełna” i nie możemy zapłacić należności. Oto dlaczego.

Przed wyjazdem pewnie posłużysz się kartą kredytową, by dokonać rezerwacji. Wypożyczalnia samochodów czy hotel kontaktują się z wydawcą karty, sprawdzają jej ważność i podają przybliżoną wysokość rachunku. Ta kwota jest odjęta od dostępnego ci limitu, co nazywa się “blokadą” kredytu (blocking).

Przykład: W hotelu bierzesz pokój za $100 za noc na 5 nocy i okazujesz swoją kartę kredytową. Zablokowane zostanie co najmniej $500, a nawet więcej, na wszelki wypadek, gdyż hotele przewidują wydatki na posiłki czy drinki. Wypożyczalnie samochodów też blokują więcej, by upewnić się, że zostaną opłacone.

By bronić przed skutkami blokady, podnieś limit kredytu i miej przy sobie dwie karty kredytowe.

Przeczytaj: Kto może zablokować kaucję na twojej karcie kredytowe.

Zapewnij sobie dostęp do gotówki

W podróży nie potrzebujesz dużo gotówki, ale musisz mieć do niej dostęp w razie potrzeby. Umożliwi ci to karta kredytowa czy debetowa w każdym bankomacie, pod warunkiem, żepamiętasz hasło. Jeżeli nie, to udaj się do swego banku i ustal password. Jeżeli polegasz na karcie bankomatowej czy debetowej, to upewnij się, że jest aktywna. Niektóre karty wygasają, jeżeli nie zostaną aktywizowane czy użyte przez pół roku.

Co do karty debetowej, to strzeż jej pilnie.Ona daje dostęp do twego konta czekowego, a w razie jej utraty czy użycia przez złodzieja, daje mniej ochrony od karty kredytowej. Patrz Zgubione lub skradzione karty ATM i płatnicze.

Skoro mówimy o gotówce, to warto przypomnieć, że należy deklarować gotówkę przewożoną przez granicę, jeżeli przekracza $10,000. Limit na granicach Unii Europejskiej wynosi10,000 euro (patrzGotówka na granicach Unii Europejskiej).

Strzeż się kieszonkowców

Nic bardziej nie zepsuje wakacji, niż strata portfela czy dokumentów. Złodzieje lubią miejsca popularne wśród turystów. Nie zostawiaj bagażu bez nadzoru, nie przewieszaj torebki przez oparcie krzesła, lecz trzymaj ją na kolanach. Najlepiej jest nosić dokumenty „przy ciele” – czyli w portfeliku przytroczonym do paska czy pod koszulą, przywieszony na szyi. Dyndająca torebka czy portfel wypychający kieszeń – to proszenie o kłopot.

Korzystaj z sejfu w hotelu

Dobre hotele przeważnie bywają bezpieczne, ale nie kuś losu. Trzymaj biżuterię, gotówkę, dodatkowe karty kredytowe, czy paszporty w hotelowym sejfie. Wkładaj tam też kosztowny sprzęt elektroniczny przed wyjściem na miasto.

Nawiasem mówiąc – najswobodniej poczujesz się, jeżeli biżuterię, drogie elektroniczne cacka, a także nadmiar ciuchów zostawisz w domu. Na sieci znajdź tekst pt. “Przez świat z bagażem podręcznym“.

Gdy wrócisz do domu

Po powrocie z wakacji sprawdź wszystkie zakupy dokonane na kartę kredytową, transakcje na kartach płatniczych czy w bankomatach. Nie czekaj, aż dostaniesz miesięczny raport. Każdy bank daje wgląd w stan konta przez komputer (online ranking). W razie jakichkolwiek błędów czy nieautoryzowanych transakcji donieś o tym bankowi, a nie będziesz odpowiedzialny za straty.

Przeczytaj Jak przepisy chronią twoje prawa konsumenckie.