Jak dać sobie podwyżkę

Niektórzy cieszą się na zwrot podatków, uważają nawet nadpłatę podatków sposobem na przymusowe oszczędzanie. Ty nie musisz do nich należeć. Lepiej, żeby twoje pieniądze leżały na twoim koncie w banku, a nie finansowały rządowy deficyt. Oto jak możesz dać sobie podwyżkę.

Jak płacimy podatki dochodowe

Urząd Podatkowy zobowiązał wszystkich pracodawców do odciągania należnych zaliczek podatkowych ich pracowników przy każdej wypłacie i przesyłania ich na konto skarbu państwa. Ażeby oszacować wysokość zaliczki, pracownik wypełnia w pracy druk W-4, Employee’s Withholding Allowance Certificate, www.irs.gov/pub/irs-pdf/fw4.pdf.  Celem tego jest obliczenie liczby punktów zaliczkowych (withholdings), która, z grubsza rzecz biorąc, odpowiada liczbie osób w rodzinie pracownika. Posiadanie większych odpisów podatkowych, jak np. spłata pożyczki hipotecznej, zwiększa liczbę tych punktów.

Im większa liczba punktów zaliczkowych, tym mniej podatków zostanie potrąconych.

Jak wyliczyć zaliczkowe punkty

Osoby, które zarabiają tak mało, że nie płacą żadnych podatków, powinny w wierszu 7 napisać EXEMPT (zwolniony).

Jeżeli masz dużo różnych ulg i planujesz je wyszczególniać (itemize), w obliczeniu punktów zaliczkowych pomoże ci Deductions and Adjustments Worksheet na odwrocie formularza W-4.

Pracodawcę nie interesuje twoja sytuacja finansowa i rodzinna, ani nie wnika on w sposób wyliczenia punktów zaliczkowych. Dajesz mu tylko dolny odcinek druku W-4, a obliczenia zatrzymujesz dla siebie.

Osoby pracujące na własny rachunek (self-employed) mają obowiązek posyłania zaliczek podatkowych co kwartał.

Czy warto przepłacać?

Przepisy nakazują, byśmy wpłacili przynajmniej 90% naszych podatków do 15 stycznia kolejnego roku.

Niektórzy chętnie nadpłacają podatki w nadziei na otrzymanie wysokiego zwrotu (tax refund). Miło jest otrzymać kilkaset czy kilka tysięcy dolarów, ale nie zapominajmy, że w ten sposób dajemy rządowi bezprocentową pożyczkę. Lepiej jest zaoszczędzić te pieniądze i odpowiednio zainwestować.

Do 31 stycznia pracodawcy ślą swoim pracownikom druki zwane W-2, na których są podliczone zarobki za miniony rok, a także odciągnięte zaliczki wszystkich podatków: federalnego, stanowego i lokalnego oraz Social Security.

Daj sobie podwyżkę

Czy w ostatnim roku otrzymałeś od IRS ponad $1,000 tytułem zwrotu nadpłaconych podatków? Nie ma się z czego cieszyć, bo znaczy to, że dałeś Wujkowi Samowi bezprocentową pożyczkę na cały rok. Te pieniądze powinny były leżeć na twoim koncie i przynosić procenty.

Rada: Doświadczenie mówi, że należy zwiększyć liczbę punktów (withholding allowances) na formularzu W-4 w pracy o jeden na każde $800 zwrotu.

Przykład: Dostałeś $1,300 zwrotu. $1,300 podzielone przez $800 daje mniej więcej 2. O tyle zwiększ liczbę punktów.

Lepiej: Skorzystaj z IRS Withholding Calculator . Odpowiadasz tam na kilka pytań, wstawiasz potrzebne informacje i witryna IRS podpowie ci, ile punktów zaliczkowych (withholding allowances) powinieneś wstawić na swoim formularzu W-4 w pracy.