Jak długa ma być amerykańska wiza

Oto pytanie pani Ewy: „Witam serdecznie. Nigdzie nie mogę znaleźć informacji o tym, jaka musi być długość ważności wizy podczas wjazdu do USA. Czy to musi być minimum pół roku od daty wjazdu, czy pół roku od ostatniego dnia przyznanego czasu pobytu przez urzędnika imigracyjnego na lotnisku? Na przykład, jeśli ważność mojej wizy kończy się 16 czerwca 2017 roku, to czy mogę odwiedzić USA w terminie 23.10.2016 – 03.11.2016? Będę wdzięczna za odpowiedź.”

Na pytanie odpowiada pani Barbara Chlebińska, specjalistka od spraw imigracyjnych.

W jezyku polskim samo słowo wiza może oznaczać parę rożnych rzeczy, a w przypadku pytania pani Ewy, gdy chodzi o wizę turystyczna, trzeba rozróżnić dwa pojęcia, a mianowicie: „wiza wjazdowa” oraz „wiza pobytowa”.

  • “Wiza wjazdowa” to naklejka wydana przez konsulat USA w danym kraju (w Polsce), upoważniająca do WJAZDU do USA z data ważności, przed która należy PRZEKROCZYC granicę.
  • “Wizę -pobyt” otrzymuje się od urzędnika imigracyjnego na granicy USA, czyli na lotnisku lub w terenie.

Dawniej tę “wizę -pobyt” otrzymywało się na granicy w postaci tak zwanej “białej kartki” o symbolu I-94 i na tej kartce pokazana była zarówno data wjazdu, a przede wszystkim  DŁUGOŚĆ DOZWOLONEGO  POBYTU w USA.  Dziś  urzędnik nie wydaje fizycznie “białej kartki”, a tylko wczytuje informację o długości pobytu  do systemu komputerowego i można ją sobie później samemu wydrukować. A to potrzebny link:https://i94.cbp.dhs.gov/I94/request.html. Stronę tę znajdzie się również szukając „Department of Homeland Security Consent”

Jeśli pani  Ewa nigdy nie przekroczyła długości pobytu w USA pokazanego kiedyś na “białej kartce”, a na nalepce “wizy wjazdowej” figuruje czerwiec 2015, to do tego czasu może przekraczać granice USA. Oczywiście, pod warunkiem, że “wiza wjazdowa” jest przeznaczona do wielokrotnego przekraczania granicy.

Barbara Chlebińska, http://lewyckyjlaw.com