Jak dowiedzieć się, czy daleki krewny jeszcze żyje

Masz w Ameryce dalekiego krewnego, ale wasze stosunki się rozluźniły i straciłeś z nim kontakt. Jeżeli chcesz sprawdzić, czy on jeszcze żyje, oto jak możesz to zrobić.

  Gdzie zdobyć informację

Czy poszukiwana osoba wciąż żyje sprawdzimy korzystając m.in. z internetowej witryny Ancestry.com  – www.ancestry.com.

Udaj się do http://search.ancestry.com/search/db.aspx?dbid=3693

Jeżeli w bazie danych znajduje się nazwisko krewnego – albo kogoś, kto posiadał takie samo nazwisko – to używając SSDI można dowiedzieć się o roku i miejscu zgonu bez podania dokładnego adresu – tylko powiat i stan. Inne dane nie są ujawniane w dostępnej dla wszystkich internautów opcji wyszukiwania – mają do nich dostęp wyłącznie prenumeratorzy Ancestry.com, albo innego serwisu internetowego, który przeszukuje zasoby SSDI. Prenumerata – często uzależniona od zakresu dostępu do zgromadzonych danych – kosztuje od kilkunastu dolarów na miesiąc do kilkudziesięciu dolarów na rok. Najdroższa subskrypcja daje dostęp do światowej sieci baz danych.

Po numerze Social Security zmarłego można znależć tu: http://www.dobsearch.com/death-records/search-ssn.php.

Co to jest SSDI

Na listach baz danych SSDI wyszczególnione zostało 72 miliony nazwisk, pierwsze wpisy pochodzą z lat trzydziestych ubiegłego wieku. Dopiero jednak od lat sześćdziesiątych przechowywane w bazach dane można uznać za wiarygodne i kompletne.

Chociaż ustawa tworząca system Social Security została uchwalona w 1935 roku – to jednak system komputerowej rejestracji zgonów powstał w 1962 roku.

Uwaga! Pamiętajmy, że system SSDI nie rejestruje zgonu każdej osoby, która pobierała federalną emeryturę Social Security. Rejestruje tylko te zgodny, a których administracja SS została powiadomiona przez organizatorów pogrzebów. Obecnie każdy dom pogrzebowy ma obowiązek zgłaszać do SSA listę pochowanych osób – wraz z ich numerami Social Security.

SSDI zawiera informacje o ważnych danych osobowych zmarłych, a w tym: numery Social Security, daty ich wydania, stan w którym zostały wydane, daty urodzenia, daty śmierci, ostatnie znane adresy, daty płatności ostatnich świadczeń. Administracja Social Security nie daje wolnego dostępu do SSDI. Wgląd można uzyskać tylko przez komercyjne serwisy, takie jak Ancestry.com i inne.

Uwaga! Poszukiwanie majątku pozostawionego przez krewnego zmarłego w Amerycie jest praktycznie niemożliwe bez znajomości jego numeru Social Security – który jest podstawowym numerem identyfikacyjnym każdego Amerykanina.

Jeżeli przeszkiwanie zasobów Social Security Death Index nie przynosi rezultatów – to znaczy, że poszukiwany krewny żyje, wciąż cieszy się dobrym zdrowiem. Jeżeli odczuwamy potrzebę dowiedzenia się o miejscu zamieszkania krewnego możemy wykorzystać SSDI do sprawdzenia, czy ostatnio umarł jego małżonek – po przeszukaniu bazy danych będzie można się zorientować w jakiej miejscowości ostatnio mieszkali razem.

Ancestry.com daje nam dostęp do niezliczonych baz danych, dzięki którym, przy odrobinie szczęścia, można dokować się do swoich przodków sprzed setek lat – jeżeli, oczywiście, mieszkali w USA lub w Kanadzie. Dla kogoś, kto jest zainteresowany historią swojej rodziny uiszczenie niewygórownanej opłaty za subskrypcję Ancestry.com okaże się na pewno dobrą inwestycją.

W Ancestry.com można uzyskać następujące dane o zmarłym: datę urodzenia (dzień, miesiąc i rok), datę zgonu, ostatnie miejsce zamieszkania (miejscowość, powiat, stan – ale nie nazwa ulicy i numer domu), numer Social Security. Dane te będą nieocenione dla sprawdzenia czy krewny pozostawił po sobie majątek.

Więcej dowiedz się w e-booku Czy wuj w Ameryce zostawił spadek.