Jak dowiedzieć się kursu dolara w minionych latach?

Pytanie pana Mariana: „Szanowna Pani Elżbieto! Mam pieniądze w polskim banku, od których dostają pewne odsetki. Interesuje mnie, jaki przelicznik użyć, by przeliczyć złotówki na dolara i skąd wziąć te informacje o kursie walut danym dniu w przeszłości. 

Handing-MoneyPrzeczytałem pani książkę pt. “Emerytura polska i amerykańska“. Wielkie dzięki Pani za to, że stara się Pani – zarówno w tych wcześniejszych, jak i tej książce – wyjaśnić zawiłości prawa amerykańskiego i polskiego w sprawach tak dla nas istotnych. Mam pytanie. W przykładzie tam podanym pisze Pani, że ktoś…”zarobił w Polsce $5,000.00 i zapłacił od tego $1,000 podatku”. Nie bardzo wiadomo według jakiego przelicznika kwota ta została wyliczona. Czy przelicznik: ZLOTOWEK na DOLARY, odbył sie po kursie dnia, kursie kantorowym, czy bankowym, gdyż zawsze któryś z urzędów finansowych może to rozliczenie zakwestionować. Bardzo proszę wyjaśnić, jak mamy przeliczać waluty, gdy rozliczamy się w USA z podatków.”

Odpowiedź: Przykłady w książkach, nawet jeżeli dotyczą przychodu w Polsce, podaję często w dolarach dla przejrzystości, bo to nasza waluta.

Jeżeli zachodzi konieczność przeliczenia złotówek na dolary (albo odwrotnie), to trzeba posłużyć się kursem według Narodowego Banku Polskiego w dniu otrzymania środków. Kurs ten dla dolara jak i wielu innych walut pokazuje „Kalkulator walutowy” w witrynie www.bankier.pl. – www.bankier.pl/inwestowanie/waluty/narzedzia/kalkulator_walutowy/.

Można tam otrzymać kursy dziesiątek walut za każdy dzień w ostatnich 15 latach.

Jeżeli ma pan pieniądze za granicą, to powinien być pan świadomy swoich obowiązków podatkowych i raportowych, oraz tego, że niedługo zagraniczne (w tym i polskie) banki będą miały obowiązek donosić do IRA na amerykańskich podatników trzymających pieniądze za granicą. Wszystko na ten temat można przeczytać w książce pt. „Jak chować pieniądze przed fiskusem”.