Jak odmawiać podania numeru Social Security

Im rzadziej wyjawiasz swój numer Social Security, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że wpadnie on w nieodpowiednie ręce. Przeczytaj kilka wskazówek.

Jak odmawiać podania numeru  Social Security

Im rzadziej wyjawiasz swój numer Social Security, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że wpadnie on w nieodpowiednie ręce. Przeczytaj kilka wskazówek.

Photograph of a social security card with one dollar bill, selective focus.Mając do czynienia z prywatną firmą, zostaw wolne miejsce w rubryce przeznaczonej na SSN lub napisz “Refused”. Często firma stosuje przestarzałe formularze. Na przykład, Pekao Trading Corporation przez wiele lat stosowało te same druki do transferu pieniędzy do Polski, w których są rubryki na numer Social Security i nazwisko panieńskie matki osoby wysyłającej pieniądze, ale nie upominało się o ich wypełnienie. I dobrze, bowiem jest to zestaw danych, o którym marzy każdy cybernetyczny złodziej.

Czy warto odmawiać podania SSN

Rada: Czasami pracownik obsługujący klienta nalega na podanie numeru Social Security. Zanim odmówisz, powinieneś zorientować się, na ile uzasadnione jest to żądanie. Wiesz już z ostatniego numeru, dlaczego instytucje mogą potrzebować twojego SSN. Jeśli jesteś przekonany o braku potrzeby, możesz odmówić ujawnienia numeru, podając jeden z poniższych argumentów:

  • oproś firmę o okazanie na piśmie przepisów wymagających od klienta podania SSN.
  • Wyjaśnij, że usiłujesz zachować prywatność.
  • Poproś o zrobienie wyjątku dla ciebie i przypisanie ci innego numeru identyfikacyjnego.
  • Jeśli wszystkie argumenty zawiodą zwróć się do innej firmy.

Sugestia: Przez to, że podamy elektrowni nasz numer Social Security, nie spotka nas żadna przykrość. Powinniśmy raczej skoncentrować się na zatajaniu swoich danych przed innymi natrętami, np. sprzedawcami dzwoniącymi do nas do domu.

Jak odmówić podania SSN

Rada: Podczas rozmowy z przedstawicielem firmy możesz użyć następujących argumentów:

♦ Cenię sobie swoją prywatność i nie mam zamiaru ujawniać mojego numeru Social Security.Czy możecie wyznaczyć mi alternatywny numer? (I value my privacy and I am not ready to reveal my Social Security Number. Could you assign an alternate number for me?)

♦  Wiem, że powinienem podawać mój numer Social Security tylko przedsiębiorstwom, które muszą informować IRS o moich zarobkach. W jakim celu jest wam potrzebny mój SSN? (I know that I am supposed to release my Social Security Number only to businesses who must report my earnings to the IRS. What do you need my number for?)

♦  Mam bardzo nieprzyjemne doświadczenia ze złodziejami, którzy podszyli się pode mnie wykorzystując mój numer Social Security. Od tego czasu nie ujawniam SSN, chyba że wymaga tego prawo. (I had bad experience with thieves who stole my identity by getting my Social Security Number. Since then I do not reveal my SSN unless it is mandated by law.)

♦  Nie mam numeru Social Security, ponieważ przebywam w USA na tymczasowej wizie.Chętnie zapłacę kaucję gwarancyjną, jeśli to konieczne. (I do not have a Social Security number, because I reside in the U.S. on a temporary visa. I will gladly make a security deposit if that is necessary.)

Jak zabezpieczyć SSN

Oto kilka rad, jak zabezpieczyć swój numer Social Security:

  • Nie noś karty Social Security w portfelu, bo bywa potrzebna bardzo rzadko. W wielu urzędach wystarczy, że podasz numer z pamięci.
  • Podawaj SSN tylko wtedy, gdy jesteś przekonany o takiej konieczności.
  • Nigdy nie drukuj swojego SSN na czekach, kartach biznesowych itp.
  • Protestuj, gdy zakład pracy drukuje SSN na służbowej legitymacji pracowników.
  • Sprzeciw się, jeżeli wyciągi z twego bankowego czy inwestycyjnego konta noszą numer SSN.
  • Nie stosuj SSN jako osobistego hasła (password) w bankomatach ani w witrynach internetowych.