Jak poprosić szefa o podwyżkę

Mija kilka lat, przybywa ci obowiązków, a twoje pobory są ciągle na tym samym poziomie? Uważasz, że jest pora poprosić o podwyżkę. Oto kilka wskazówek, które zwiększą twoje szanse na sukces.

shhCzy masz szansę na podwyżkę? Przede wszystkim, odpowiedz sobie na pytanie, czy pora jest odpowiednia. Jeżeli panuje recesja, firma kuleje finansowo, traci klientów i zwalnia ludzi, to powinieneś być zadowolony, że masz posadę. Jeżeli natomiast firma rozwija się i jest zyskowna, a ty do tego się walnie przyczyniasz, pora może być odpowiednia.

Duże firmy dają co roku procentową podwyżkę swoim pracownikom (szczególnie członkom związków zawodowych) zależną od stopy inflacji. W większości przedsiębiorstw podwyżki nie są automatyczne, zależą od wyników finansowych firmy i indywidualnych osiągnięć pracownika.

Przyjmij odpowiednią postawę. Zanim zrobisz cokolwiek, musisz mieć odpowiednie nastawienie. Nie uważaj, że masz prawo stawiać roszczenia, ale nie myśl też, że podwyżka zależy od łaski szefa. Prawda jest po środku. Powiedz sobie: “Wnoszę znaczny wkład w sukces swojej firmy i jest jak najbardziej na miejscu upomnieć się o stosowną rekompensatę.” Prawidłowe nastawienie jest bardzo ważne, gdyż nieświadomie będziesz je emitował swoim postępowaniem i gestykulacją.

Zrób listę swoich osiągnięć. W sytuacji, gdy gospodarka krajowa kuleje i wskaźnik bezrobocia ciągle jest znaczny, szefowie nie przyznają podwyżek tylko za to, że przychodzisz do pracy i wykonujesz swoje obowiązki. Ażeby wzmocnić swoją pozycję do negocjacji, przygotuj listę osiągnięć, które wpłynęły na zwiększenie sprzedaży, polepszenie obsługi klienta, podwyższenie wydajności pracy, itp. Zbierz listy czy e-maile, w których jesteś chwalony.

Miej ofertę pracy od konkurencji. To prawdziwy as w rękawie. Nic nie zwiększy twoich szans jak fakt, że możesz odejść.

Czy zwiększył się zakres twoich obowiązków. W obecnym klimacie ekonomicznym, gdy firmy minimali zują zatrudnienie, obowiązki odchodzących osób spadają na barki pozostałych pracowników. Jeżeli byłeś przyjęty do 5-osobowego działu, w którym zostało teraz 3 pracowników, to robisz więcej niż poprzednio, ale za te same pieniądze. To może być argumentem do podwyżki.

Proś o promocję. Jeżeli w twoim zakładzie pracy są ustanowione widełki płac dla każdego stanowiska, a znajdujesz się w górnej strefie, to nie masz wiele miejsca do manewru. Szersze perspektywy otworzą się przed tobą tylko wtedy, gdy będziesz przeklasyfikowany na inne, wyższe stanowisko. Dlatego też, w twoim interesie jest poprosić również o promocję. Pamiętaj tylko, że awans wiąże się z większą odpowiedzialnością i ilością pracy.

Jak odbyć rozmowę. Możesz umówić się z szefem na oddzielną rozmowę, możesz również zakomunikować swoje życzenie przy okazji sytuacji, która przemawia o twoim sukcesie (np. zakończeniu jakiegoś projektu). Wybór zależy od ciebie. Możesz c zuć się stremowany podczas formalnej rozmowy z szefem i bać się odmowy. Z drugiej strony, jeżeli wzmianka będzie zbyt nieformalna, szef może udać, że jej nie dosłyszał.

Gdy szef odmówi. Bądź przygotowany na stwierdzenie szefa, że bardzo docenia twój wkład w rozwój przedsiębiorstwa, ale firmy teraz nie stać na podwyżki. Przewidując taką odpowiedź, przygotuj argumentację: zyski firmy, wysokość średnich zarobków w twoim resorcie, średnia podwyżka pracowników w twojej firmie, zarobki u konkurencji, rok ostatniej podwyżki.

Gdy oferują ci bonus. Ażeby nie zrazić dobrego pracownika, szef może zaoferować bonus. Niemniej jednorazowa premia, np. $1,000, to nie to samo, co podwyżka w wysokości $1,000 rocznie.

Pamiętaj, że jeżeli twoja firma nie ma wizji, by docenić dobrych ludzi, ani finansowych możliwości, by im płacić, to istnieją inne, lepsze przedsiębiorstwa. Nie narzekaj, tylko s zukaj lepszej pracy.