Jak przedłużyć zasiłek dla bezrobotnych i dostać bezpłatne wykształcenie

Każdy bezrobotny wie, że zasiłek można otrzymywać przez 26 tygodni. Niekiedy z powodu dużego bezrobocia okres otrzymywania zasiłku bywa przedłużany o dodatkowe 13 tygodni. Ale nie każdy wie, że nawet w dobrym klimacie ekonomicznym 26 tygodni zasiłku można przedłużyć oraz zyskać bezpłatną edukację w celu polepszenia umiejętności zawodowych.

Nieprzyjazny Unemployment Office

Informacje tu podane dotyczą Nowego Jorku, ale mają zastosowanie we wszystkich stanach, muszą Państwo tylko sami odszukać potrzebne instytucje.

W Nowym Jorku bezrobotny zgłasza się przez telefon do New York State Department of Labor Unemployment, Insurance Telephone Claims Center (1-888/209-8124), po czym przez telefon “rozmawia” z automatem w innych sprawach.

Z jednej strony jest to dogodne, z drugiej – nie można domówić się z żywym człowiekiem i zadać żadnych pytań. Jeżeli pójdziesz do lokalnego Unemployment Office (oddział Labor Department), to najprawdopodobniej nieprzyjemna panienka wskaże ci informacyjną broszurkę i numer info-linii. Nie licz na uzyskanie wyczerpujących informacji od Unemployment Office. Gdy Pani Barbara, która pomogła w napisaniu tego rozdziału, próbowała dowiedzieć się o kursach dokształcających w biurze na Queensie, to dano jej numerek i kazano czekać godzinę, mimo że biuro było puste. Gdy w końcu się upomniała, to ktoś się nią zainteresował, ale znowu – odesłał do broszurki i info-linii, gdzie informacji o kursach nie ma. W ten oto sposób ludzie w potrzebie nie znają nawet swoich praw. O Worker Career Center Pani Barbara dowiedziała się dopiero wtedy, gdy po kilku dniach błądzenia zapowiedziała urzędniczce, że nie wyjdzie, zanim jej nie powiedzą, gdzie może dowiedzieć się o dokształcających kursach. Miejmy nadzieję, że w Unemployment Offices w innych miastach uzyskanie kompetentnej informacji jest łatwiejsze.

Worker Career Center

young_adultsOprócz biura Labor Department, gdzie niewiele można się dowiedzieć i załatwić, istnieje instytucja o nazwie Consortium for Worker Education (www.cwe.org), która prowadzi Worker Career Centers – biura, pomagające znaleźć pracę. Można tam załatwić kursy dokształcające w różnych dziedzinach: uczące komputerów, księgowości, umiejętności sekretarskich,medical billing i wielu innych. W tabeli na stronie 3 podane są adresy i numery telefonów tych biur w Nowym Jorku. WCC jest programem federalnym, pieniądze przekazywane są stanowi i miastu.

W New Jersey odpowiednikiem biur WCC są One-Stop Career Centers. Ich adresy można znaleźć w witrynie www.wnjpin.state.nj.us. W New Jersey programy Workforce Investment Act (WIA) i New Jersey Workforce Development (WDP) udostępniają finansową pomoc dla kształcących się bezrobotnych. Więcej w Internecie – www.nj.gov/labor/ui/trnggrants.html.

Należy telefonicznie zgłosić się do wybranego biura Worker Career Center, aby umówić się na spotkanie tzw. orientation, na którym dadzą nam ogólne informacje oraz wyznaczą nam osobę prowadzącą (counselor). Przeważnie na pierwsze spotkanie trzeba przynieść:

  1. metrykę urodzenia (jeśli jesteś urodzony w USA) lub paszport amerykański albo zieloną kartę;
  2. kartę Social Security;
  3. odcinek czeku (unemployment check);
  4. prawo jazdy lub inny dokument świadczący o miejscu zamieszkania.

Pracownicy w WWC pomagają przygotować resume, cover letter, dają dostęp do komputerów, Internetu, kopiarek, faksów, organizują klasy przygotowujące do interview. Wszystko bezpłatnie. Ich pomoc jest zarezerwowana nie tylko dla bezrobotnych, lecz również dla tych, którym zasiłek się skończył, dla szukających pracy po raz pierwszy albo szukających pracy w większym wymiarze (underemployed).

Kursy dokształcające

Worker Career Centers mają sieć swoich szkół, gdzie można być zaakceptowanym dość szybko, ale nie zawsze odpowiada nam termin, lokalizacja i profil kursu. WCC współpracują również z prywatnymi szkołami, gdzie można wziąć kursy o wartości $2,000 (w Nowym Jorku ostatnio do $5,000). Uzyskanie pozwolenia na uczęszczanie do tych szkół spoza sieci WCC wymaga trochę pracy papierkowej i trwa dłużej. Trzeba wypełnić kilka formularzy i uzasadnić, dlaczego wybraliśmy dane kursy.

Uwaga: Resume na potrzeby WCC trzeba trochę “poprawić”. Jeśli na przykład chcesz wziąć kurs komputerowy Excel, to nie przyznawaj się w resume do podstawowej znajomości tego programu.

Po przyjęciu do szkoły na odpowiedni kurs, który może trwać do 6-miesięcy, przystępujesz do przedłużenia zasiłku dla bezrobotnych, aby ten kurs skończyć. Zadzwoń do Albany, do New York State Department of Labor, Special Program, tel. 518/402-6707, aby przysłano ci odpowiedni formularz. Jeżeli w danej chwili stan ma odpowiednie fundusze, to może przedłużyć płacenie zasiłku do czasu zakończenia kursu (Section 599).

Ważne: Wniosek o dodatkowe przedłużenie zasiłku będzie odrzucony, gdy już jesteś na 13-tygodniowym przedłużeniu.

Ważne wskazówki

Szukanie dokształcającego kursu zacznij jak najwcześniej, już w pierwszych tygodniach bezrobocia. Później będzie to niemożliwe, a dostanie się na odpowiedni kurs też zajmuje dużo czasu.

Szukaj biura WCC, gdzie jest najkrótszy okres oczekiwania na pierwsze spotkanie. Queens Worker Career Center na Queens Boulevard ma najdłuższy okres oczekiwania na spotkanie informacyjne (orientation), bo aż 8 tygodni.

Upewnij się, czy dany ośrodek ma jeszcze fundusze na szkoły. Gdybyś postawił na Queens Worker Career Center, to po dwóch miesiącach oczekiwania być może dowiedziałbyś się, że właśnie obcięty mu został fundusz na szkoły pozasieciowe.

Biuro One-Stop Career Center w Mineola na Long Island przyjmuje rezydentów Queensu i ma teraz fundusz $5,000 na osobę (inne ośrodki mogą mieć do $2,000 albo nawet mniej). Można się tam umówić na spotkanie w ciągu jednego tygodnia od zgłoszenia. Jadąc samochodem trzeba zarezerwować trochę czasu na znalezienie parkingu, ale można też dojechać kolejką LIRR, ponieważ biuro jest niedaleko od stacji. Podobno Jamaica One- Stop Career Center również załatwia sprawy szybko, ale trzeba zadzwonić i zorientować się, gdzie najszybciej wyznaczą pierwsze spotkanie.

Samotni rodzice, inwalidzi i inne osoby o szczególnych potrzebach mogą być traktowane preferencyjnie.

Nie zaczynaj nauki na własną rękę planując później starać się o stypendium i o przedłużenie zasiłku (chyba że godzisz się z faktem, że sam za nią zapłacisz). Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dana szkoła nie należy do tych, z którymi WCC współpracuje, albo z innego powodu stypendium nie będzie ci przyznane.

Internet jest kopalnią informacji dla bezrobotnych. Zacznij od witrynyhttp://workforcesecurity.doleta.gov/ui.asp.

Barbara Stobnicka

Artykuł ten został zaczerpnięty z książki Praca w USA