Jak się pozbyć wysoko-oprocentowanego długu

Masz kilka tysięcy długu na karcie kredytowej? Jeżeli tak, to koniecznie spłać go jak najszybciej, gdyż tak jak rak, toczy on Twoje finanse i uniemożliwia odbicie się od dna. Uważasz, że spłacasz rachunki regularnie i nie widzisz powodu do alarmu? Sytuacja może być poważniejsza niż przypuszczasz. Jeżeli winien jesteś $5,000 na karcie kredytowej pobierającej 18% rocznie, i płacisz minimalne miesięcznie raty, zgadnij ile czasu zajmie Ci pełna spłata długu. Około 25 lat!!! I to pod warunkiem, że nie będziesz na tę kartę dokonywał żadnych nowych zakupów.

Co robić

Po pierwsze, sięgnij po artykuł pt. Jak wyjść z długów i oszczędzać więcej, gdzie doradzamy stworzenie planu finansowego i trzymanie się go. Są tam też wskazówki dla osób, które zupełnie nie potrafią wstrzymać się przed wydawaniem pieniędzy.
Po drugie, zastosuj się do poniższych rad.

Przelej dług na inną kartę kredytową

Znajdź kartę o niskim oprocentowaniu i przelej na nią swój dług. Pamiętaj, że reklamowane w gazetach stawki to tzw. teaser rates, czyli “przynęty”, które obowiązują przez wstępny okres (introductory period) przeważnie przez 3 do 6 miesięcy, po czym szybują do wysokości podanej drobnym drukiem. Ponadto teaser rate może wzrosnąć nawet we wstępnym okresie, jeżeli stawka jest ruchoma przypisana np. do stopy podstawowej (prime rate).

Wiele banków zabiega o klientów przelewających bilans. Ażeby znaleźć najlepszy z nich udaj się do witryny Bank Rate Monitor (www.bankrate.com). Kliknij na “credit cards” i skorzystaj z przeszukiwarki kart kredytowych. Wybierz odpowiedni rodzaj karty, a w “credit card type” wybierz “best deal balance transfer”. Banki usilnie zabiegają o klienta. Wiele z nich w początkowym okresie nalicza minimalne oprocentowanie na przeniesiony bilans (Nasza Unia – 3.99%), a nawet nie oprocentowuje go wcale.

Policz! Jeżeli przeniesiesz do PSFCU $10,000 długu z karty, która pobiera 14%, zaoszczędzisz w ciągu pół roku około $700.

Przeniesienie długu z jednej karty na drugą jest proste. Wraz z nową kartą otrzymasz przeważnie czeki (convenience checks). Wypełnisz je tak, jak normalne, na kwotę, jaką jesteś winien zamykanej karcie i posyłasz do niej wraz z listem pożegnalnym (termination letter). Ażeby wiedzieć, na ile czek wystawić, zadzwoń i spytaj o swój dokładny bilans. Po więcej informacji przeczytaj artykuł pt. Jak zlikwidować kartę kredytową.

Zaciągnij home equity loan

Home equity loan, w skrócie HEL – to pożyczka pod zastaw wartości netto domu (equity). Wartość netto stanowi różnicę pomiędzy wartością rynkową domu a pożyczkami zaciągniętymi pod hipotekę tego domu.

Zależnie od wiarygodności kredytowej możesz uzyskać do 85% kwoty, na którą został oszacowany twój dom, pomniejszonej o wartość pozostałej do spłacenia pożyczki hipotecznej.
Home equity loan jest stosunkowo łatwy do uzyskania, bo bank nie ryzykuje zbyt wiele, mając pod zastaw twój dom. Oprocentowanie jest stosunkowo niskie, tylko o 1-2% wyższe od oprocentowania normalnej pożyczki hipotecznej. Koszt pożyczki pod zastaw domu może być odliczony od podstawy podatkowej do wysokości $100,000 pożyczki.