Jak sprzedawać na Ebay

W wakacje masz więcej czasu i może zechcesz uporządkować dom. Dobre rzeczy warto sprzedać na wyprzedaży garażowej albo na Ebay – zyskasz trochę pieniędzy i opróżnisz szafy.

Tysiące towarów jest sprzedawanych i kupowanych na eBay każdego dnia, zarówno nowych jak używanych, w 37 krajach, w sumie za kwotę 23 miliarda dolarów rocznie. Może taki handel pozwoli ci trochę dorobić do pensji? Ebay, Amazon, chiński AliExpress czy polskie Allegro umożliwiają całkiem intratną działalność.

Załóż konto sprzedającego

Jeżeli kupowałeś kiedyś na Ebay, to masz już tam konto. Jeżeli nie, to utwórz konto i załóż swój sklepik. Potwierdź tożsamość przy pomocy telefonu stacjonarnego lub karty kredytowej. Wybierz, jak chcesz regulować opłaty z tytułu sprzedaży (karta kredytowa, przelew czy Paypal), wybierz formy płatności, które akceptujesz. Witryna eBay poprowadzi cię za rękę.

Następnie opisz swoją ofertę. Wybierz kategorię, wpisz słowa kluczowe, wstaw kilka zdjęć dobrej jakości. Opis powinien być zrozumiały, kompletny i dobrze przedstawiać to, co sprzedajesz. Określ stan przedmiotu, wybierz opcję “Kup teraz” albo format aukcji. Wybierz formy płatności. Szybką i bezpieczną metodę odbierania płatności zapewnia system PayPal, który eBay kupił za półtora miliarda dolarów.

Podaj informacje o wysyłce: rodzaj przesyłki, czas potrzebny na wysłanie przedmiotu. Dodaj warunki zwrotów. Kupujący chętniej kupują, jeśli mają możliwość zwrotu towaru. Jeśli nie przyjmujesz zwrotów, wybierz odpowiednią opcję w formularzu sprzedaży.

Założenie sklepiku jest proste, jak i dokładanie towarów. Widzisz na sieci coś, co masz? Możesz wybrać opcję “List it yourself“.

Co sprzedawać?

Ludzie idą na eBay w poszukiwaniu okazji. A okazją jest dla nich towar tani albo unikalny: starocie, obiekty kolekcjonerskie, przedmioty do kompletu.

Przede wszystkim – postaraj się upłynnić to, czego chciałbyś się pozbyć. “Śmiecie jednego człowieka są skarbem dla innego” – mówi przysłowie. Masz zbędny aparat fotograficzny, zapomniane futro czy balową suknię żony, firmowy japoński nóż, narzędzia Craftsmana? Z pewnością gdzieś walają się niechciane prezenty. Możesz je upłynnić na eBay.

Z jednej strony, klienci nie muszą podzielać twojej nostalgii do danego przedmiotu i płacić cen z sufitu. Ale z drugiej strony – miliony kupujących przegląda oferty na sieci i nigdy nie wiadomo, kiedy twój niechciany przedmiot jest właśnie tym, czego ktoś poszukiwał od dawna.

Co sprzedawać na Ebay, skąd brać towar – to pytania za milion dolarów. Musisz zrobić własne dochodzenia, poszperać po Internecie, podpatrzeć konkurencję. Google Trends powie ci, czego ludzie szukają w Google.

Pomysły na sprzedaż

Jeżeli chcesz wiedzieć, co najlepiej się sprzedaje na eBay, to spytaj Google (“Best selling items on eBay”). Pojawiają się i znikają różne pomocne witryny. Pod koniec ubiegłego roku w dziale elektroniki najpopularniejsze były różne ochraniacze ekranu do iPhonów (szkoda, że rozchodzą się zaledwie po 99 centów za sztukę). Amazon.com pokazuje najbardziej chodliwe towary (Amazon best sellers) w różnych kategoriach. Skorzystaj z witryny terapeak.com, która śledzi, co najlepiej sprzedaje się na sieci.

Pomysły mogą być różne. Dobrze znana mi młoda osoba w wolnym czasie handluje na Amazon.com i innych platformach specjalistycznymi akademickimi podręcznikami, które bywają bardzo kosztowne.  Kupuje na koniec semestru, gdy studenci się ich wyzbywają, a sprzedaje na początku roku akademickiego, gdy ceny są dwukrotnie, trzykrotnie wyższe. Zaczęła jeszcze na studiach i z niezłym sukcesem: dwa lata po ich skończeniu uskładała zadatek na ładny dom, a rozliczenia podatkowe wykazały taki przychód z ostatnich lat, że bank udzielił jej samej pożyczkę hipoteczną  (bez żyrantów). I tak, w wieku 25 lat młoda osoba stała się właścicielem domu w dobrej okolicy, w zasadzie tylko dzięki zajmowaniu się intratnym arbitrażem naukowych książek.

Pomysł “arbitrażu” w teorii wygląda prosto, bo polega na zakupie jakiegoś dobra wtedy i tam, gdzie cena jest niższa, i odsprzedaży gdzie indziej albo kiedy indziej, gdy cena jest wyższa. Traderzy papierów wartościowych robią to na giełdzie cały czas. Ale w praktyce nie jest to proste: trzeba poznać rynek, wiedzieć, co jest popularne, a co nie, być gotowym zainwestować duże kwoty w inwentarz, by go potem odsprzedać z zyskiem.

Niektórzy sporo zarabiają, dobrze przewidując, jakie zabawki będą szlagierem przed świętami, inni tracą na tym krocie. Ci, co wykupią jakiś towar bankrutującego sklepu za ułamek ceny czasem podwoją pieniądze, a czasem  pozostają z wypchanym garażem.

Na Ebay wystawiają swoje oferty również sklepy, które kupują towar hurtowo. Trudno z nimi konkurować osobie prywatnej.

Twoje koszty

Internetowe platformy handlowe pobierają komisowe. Zależnie od asortymentu, Ebay bierze nawet do 10% prowizji od sprzedaży, do czego dochodzi około 3-procentowa prowizja PayPala.

Ale to nie wszystko. Towar musisz opakować i wysłać. Załóż sobie konto w Stamps.com, to nic nie kosztuje. Podłączysz go do swojej karty kredytowej i będziesz mógł w domu drukować pocztowe nalepki. Oszczędzisz stania w kolejce na poczcie, a ponadto widzieć będziesz wysokość pocztowej opłaty, w zależności od kategorii przesyłki i wagi paczki. Najtaniej przesyła się “Media”, czyli książki, dyski, płyty.

Kartonowe pudełka możesz kupić na sieci w paczkach po 25 czy 50 sztuk w Staples, Quill czy Uline. Przyślą ci je do domu. Ale jeżeli oferujesz różne przedmioty, o różnych rozmiarach i kształtach, to sklep UPS chętnie sprzeda ci jedno potrzebne kartonowe pudełko z 7-10 dol. Nie jest to wiele, gdy upłynniłeś rasową kamerę Leica za kilkaset dolarów, ale gdy towar jest tani, koszty opakowania i przesyłki mogą wyeliminować zyski.

Twoja reputacja

Na eBay powinieneś dbać o swoją reputację. Istnieje tam system wzajemnego oceniania się kupującego i sprzedającego. Po zakończeniu transakcji kupujący ocenia w skali od 1 do 5 zgodność produktu z opisem, komunikację, szybkość wysyłki i opłaty za wysyłkę oraz określa swoje wrażenia jako negatywne, neutralne lub pozytywne. Może też napisać własny komentarz. Oceny doliczają się do uzyskanych wcześniej i są widoczne przy każdej ofercie danego sprzedawcy. Kupujący starają się minimalizować ryzyko transakcji, wybierając kontrahentów o dobrej reputacji, z punktacją 98-100 proc.

Skoro długość istnienia sklepiku na Ebay i opinie klientów mają kluczowe znaczenie, musisz o kupujących dbać: odpowiadać na pytania, przyjmować zwroty towarów.

Wniosek

Trudno utrzymać się tylko ze sprzedaży na eBay, choć są i tacy. Ale nawet jeżeli spieniężysz tam tylko rzeczy, które zalegają ci w szafach, to już dobrze.

Elżbieta Baumgartner

Elżbieta Baumgartner jest autorką wielu  książek-poradników, m.in. książki pt. “Otwieram biznes”, “Praca w Ameryce”, „Jak oszczędzać na podatkach”, „Jak chować pieniądze przed fiskusem”.