Jak szukać najlepszej karty kredytowej

Talia kart, ale jak wybrać asa? Nie ma karty kredytowej najlepszej dla wszystkich. Wybór zależy od twoich potrzeb oraz jest limitowany jakością twojej historii kredytowej. A jest w czym wybrać. Każdy bank, unia kredytowa, dom maklerski, a nawet sklep – chcą cię za klienta. Oferują karty zwykle, złote, platynowe z różnymi udogodnieniami. Seria artykułów wyjaśnia, gdzie szukać plastiku najkorzystniejszego dla ciebie.

Jaka karta jest dla ciebie

Wybór karty kredytowej zależy od tego, kim jesteś:

Płatnik. Jeżeli zawsze spłacasz obciążenia na karcie, to jej oprocentowanie nie ma dla ciebie większego znaczenia. Wybierz kartę bez rocznej opłaty tam, gdzie będzie ci najwygodniej.

Pożyczkobiorca. Jeżeli utrzymujesz na karcie pewien bilans, to niskie oprocentowanie na dla ciebie pierwszorzędne znaczenie. Wiele witryn internetowych porównuje oferty różnych kart, np.www.creditcards.com, http://www.cardratings.com, http://www.cardtrack.com, http://www.indexcreditcards.com czy w www.bankrate.com.

Biznesmen spodziewa się karty o wyższym limicie, dającej pewne udogodnienia, np. wydawanie kart pracownikom, raporty ich wydatków, rabaty od firm, z których usług jego firma korzysta.

Osoba bez historii kredytowej lub z popsutą historią może otrzymać kartę zabezpieczoną (secured credit card). Karta ta jest zabezpieczona przez kwotę trzymaną na koncie w banku (np. $500). W miarę jak wyrobisz sobie historię kredytową czy ją poprawisz, bank usunie zabezpieczenie karty. W Internecie szukaj „secured cards“.

Kolekcjoner mil czy rabatów znajdzie duży wybór reward cards interesującej go kategorii whttp://www.creditcards.com/ czy w http://www.bankrate.com/. Najlepsza dla nich jest karta, która daje najkorzystniej przywileje, na których im zależy przy jak najmniejszym koszcie.

Studenci, którzy nie mają jeszcze dochodu ani historii kredytowej, byli w przeszłości ignorowani przez banki. Ale nie teraz. Wystukaj „student credit card” w Internecie, a pojawi się długa lista ofert. Nasza Unia od niedawna oferuje karty studenckie dla młodzieży w wieku od 16 do 23 lat ze wstępnym 500-dolarowym kredytem. Od studentów poniżej 19 roku życia wymagana jest gwarancja rodziców.

Osoby bez numeru Social Security w Naszej Unii dostanie zabezpieczoną kartę kredytową. Inną opcją jest dla nich karta przepłacona (prepaid card), gdzie ładuje się pewną kwotę pieniędzy, po czym używa, jak każdą inną kartę debetową.

Gdzie szukać

Kilka instytucji pomaga konsumentom w znalezieniu najbardziej odpowiedniej dla nich karty kredytowej, tak jak wspomniany http://www.bankrate.com/, http://www.creditcards.com/, czy też http://www.creditorweb.com/. Nie traktuj jednak rankingów bezkrytycznie. Choć niektóre firmy istnieją od dawna, są rzetelne i godne zaufania, niektóre, pomniejsze, promują firmy za pieniądze.

Wiele ofert nadchodzi pocztą, ale nie rzucaj się na nie bezkrytycznie. Nawet jeżeli oferta jest atrakcyjna, możesz jej nie dostać. Oprocentowanie będzie ustalone dopiero po sprawdzianie twojej historii kredytowej.

Stop! Po co szukać daleko. Polsko-Słowiańska Unia Kredytowa (www.naszaunia.com) oferuje kartę Visa bez rocznej opłaty i umiarkowanie oprocentowaną. Opłaty za opóźnione płatności i inne są bardzo umiarkowane. Trzymajmy się swoich!

Uwaga: Jeżeli potrzebujesz pożyczyć pieniędzy na dłuższy czas, to może rozwiązaniem dla ciebie jest nie karta kredytowa, lecz pożyczka: osobista czy pod zastaw domu. Spytaj swój bank o oprocentowanie i inne warunki.

Powyższy tekst nie jest wypowiedzią Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, lecz wyłącznie Poradnika Sukcesu.