Jak uniknąć zwolnienia z pracy

Nie ma ludzi niezastąpionych, a w warunkach ostrej konkurencji rynkowej pracodawcy poszukują metod minimalizacji kosztów. Tak więc, nie śpij, nie czekaj – przygotuj się zawczasu na “pink slip”!

Wsłuchaj się w szepty wokół siebie…
Beautifull business woman  tired at work
Beautifull business woman tired at work

Czy wydaje ci się, że ostatnio szef niechętnie przygląda się wynikom twojej pracy? Czy poważny projekt został przydzielony nie tobie, tylko Jonesowi z sąsiedniego biurka? Czy w poczcie przychodzącej do firmy wiele jest komunikatów z banku o “odbitych” czekach (uwaga! firma ma trudności finansowe!). Czy zauważyłeś, że dwie sekretarki, pracujące od wielu lat zostały zwolnione, a na ich miejsce przyjęto jedną na pół etatu?

Przeanalizuj swoje umiejętności

Czy jesteś dobry w zajęciach biurowych? Czy też lepiej wychodzi ci praca przy obsłudze technicznej firmy? Potrafisz malować ściany i obsługujesz domowy komputer? Wypisz na kartce wszystkie swoje umiejętności i zainteresowania, a potem ułóż je w logicznym porządku. Możesz być zaskoczony re zultatem: albo okaże się, że wiesz więcej, niż się spodziewałeś, albo też, że powinieneś pracować w firmie o całkiem innym profilu, bliższym twym zainteresowaniom i umiejętnościom.

Przygotuj kopie wszelkich pozytywnych opinii o sobie

Wynotuj kiedy dostawałeś podwyżki, przypomnij sytuacje w których zostałeś pochwalony za wykonaną pracę. Doda ci to wiary w siebie, a świadomość atutów pomoże składniej rozmawiać z potencjalnymi nowymi pracodawcami…

Stań się widoczny…

W dzieciństwie mama radziła: zgłaszaj się na lekcjach, to będziesz miał lepsze oceny. Mądra rada! Bądź widoczny w firmie, opowiadaj o swojej pracy i osiągnięciach, niech szef widzi jak się starasz i jaki jesteś świetny. Zgłaszaj się do dodatkowych zadań, a jeśli wpadnie ci do głowy pomysł na usprawnienie jakiejś części pracy – obwieść go z wielkim s zumem. W pracy skromność nie popłaca!

Poczytaj i poucz się

Nigdy nie za dużo wiedzy o tym jak s zukać pracy. Biblioteki i księgarnie obfitują w samouczki o pos zukiwaniu pracy i “samo sprzedaży”. Poczytaj o nowinkach ze swej branży. Zapisz się na kurs nacommunity college, który może ci się przydać w przyszłości.

Przeglądaj ogłoszenia w gazetach

Na wszelki wypadek zachowuj te, gdzie ogłaszają się pracodawcy w interesującej ciebie dziedzinie. Te notatki mogą ci nie być potrzebne, ale jeśli kiedyś sam zdecydujesz o potrzebie zmiany pracy – będą jak znalazł.

Utrzymuj dobre stosunki ze znajomymi spoza pracy

Najlepsze posady trafiają w ręce “krewnych i znajomych Królika” i nigdy nie dostają się na łamy gazet. Jeśli więc nawet ciocia Marysia jest nudna jak flaki z olejem, to jednak jest w swoim banku ważną figurą i może pomóc znaleźć dobrą posadę – zmuś się do napisania do niej kartki na święta, czy telefonu na urodziny.

Poszukaj możliwości “dorobienia” do pensji lub otwarcia własnego biznesu

Pewien urzędnik poczty po godzinach pracy wyremontował swój dom. Zajęło mu to oczywiście parę lat, ale nawyk dodatkowej pracy wszedł w krew tak bardzo, że gdy remont był ukończony – listonosz złota rączka ogłosił się w lokalnej gazetce jako “handyman”. Wkrótce zaczęły spływać zlecenia, a to na wymianę umywalki, a to na załatanie dziur na podjeździe. Jeśli kiedykolwiek straci pełnoetatową pracę – człowiek ten nie pozostanie bez dochodu! Nie bez znaczenia jest też poc zucie niezależności i wiary w siebie, jakie rodzi się z bycia własnym “bossem”.

A właśnie wiara we własne siły jest twoim największym kapitałem jako potencjalnego pracobiorcy!

Agnieszka L. Taciak