Jak wypełnić podatkową deklarację, żeby odzyskać należne zasiłki stymulacyjne

W artykule „Trzy stymulacyjne czeki: Dlaczego ich nie dostałeś i jak je odzyskać” wyjaśniam, komu należą się pomocowe czeki, a komu nie i w jakich okolicznościach można dostać więcej. Jeżeli należnego ci czeku nie dostałeś, otrzymałeś za mało, bo zmieniła się twoja życiowa sytuacja, to jedynym sposobem na odzyskanie pieniędzy jest odpowiednie wypełnienie rozliczenia podatkowego za rok 2020. IRS nie zrobi tego za ciebie! Udaj się do swojego księgowego, posłuż się którymś z programów komputerowych, ale jeżeli chcesz poznać szczegóły – przeczytaj ten tekst.

Rozlicz się poprawnie za rok 2020!

Potrzebujesz federalny formularz IRS Form 1040 (https://www.irs.gov/pub/irs-pdf/f1040.pdf) lub uproszczony 1040-SR dla seniorów (https://www.irs.gov/pub/irs-pdf/f1040s.pdf) na rok 2020. Odszukaj też powiadomienia, jakie dostałeś od IRS: 1444 o pierwszej płatności i IRS 1444-B o drugiej. Jeśli czeków stymulacyjnych nie dostałeś wcale, powiadomień tych nie masz i nie potrzebujesz.

Znajdź arkusz kalkulacyjny Recovery Rebate Credit Worksheet na stronie 58 instrukcji dla 1040 lub 1040-SR, gdzie obliczysz, do jakiej kwoty jesteś uprawniony.  Arkusz ten załączony jest poniżej. Pamiętaj, że nawet jeśli nie byłeś winien żadnych podatków lub nie zapłaciłeś żadnych podatków w 2020 r., nadal możesz kwalifikować się do pierwszej i drugiej płatności stymulacyjnej na siebie i na osoby będące na twoim utrzymaniu.

Arkusz roboczy Recovery Rebate Credit Worksheet prowadzi cię przez proces obliczania należnego zasiłku. Naliczoną na arkuszu kwotę przenosisz do linii 30 formularza 1040. Jeśli nie jesteś uprawniony do dodatkowej płatności, pozostaw wiersz 30 pusty.

Instrukcje do druku 1040 znajdziesz tu: https://www.irs.gov/pub/irs-pdf/i1040gi.pdf oraz https://www.irs.gov/instructions/i1040gi.

Niekoniecznie na piechotę

Jeśli twój skorygowany dochód brutto (AGI) jest niższy niż 72,000 dol., to możesz skorzystać z usługi Free File bezpłatnie, aby obliczyć kredyt i złożyć zeznanie podatkowe drogą elektroniczną. Szukaj w sieci „Free file”.

Strony www.irs.gov oraz freefile.irs.gov dają dostęp do Free File. Poznasz tam zasady programu, i będziesz mógł wybrać firmę softwarową. Niektóre umożliwiają bezpłatne sporządzenie zeznania stanowego oraz przedłużanie terminu rozliczenia.

Nie musisz instalować na swoim komputerze żadnego oprogramowania. Program oraz twoje dane, zaszyfrowane dla bezpieczeństwa, pozostają na serwerze firmy partnerskiej Free File i stamtąd są słane do IRS. Niestety, Free File nie przechowuje twoich informacji, więc w przyszłym roku musisz wszystkie dane nanieść ponownie.

Gdy zarabiasz więcej

Jeżeli twój dochód brutto (AGI) przekracza 72 tys. dolarów, to możesz skorzystać z opcji Free File Fillable, która umożliwia wypełnienie formularzy federalnych. Musisz znać się trochę na podatkach, wiedzieć, gdzie wstawić jakie kwoty, bo program dokona tylko obliczeń matematycznych. Zeznanie stanowe musisz sporządzić w inny sposób.

Dogodniejszy bywa program TurboTax. Kosztuje od 50 do 90 dol. w zależności od wersji, ale pozwala wypełnić i posłać deklaracje federalne dla dowolnej liczby osób i stanowe dla kilku osób. Rozliczenia pozostaną na twoim komputerze i w przyszłym roku, po zakupie nowej wersji TurboTax, nie będziesz musiał wypełniać deklaracji od początku, bo program wciągnie wszelkie informacje z zeznania z ubiegłego roku.

Dla mieszkających w Polsce

Każdemu uprawnionemu Amerykaninowi (obywatelowi, posiadaczowi zielonej karty, który nie porzucił prawa stałego pobytu) należy się zasiłek, niezależnie od tego, gdzie mieszka: w kraju czy za granicą. Osobom z zieloną kartą, którzy powrócili do Polski, przeważnie prawo do stałego pobytu w Stanach wygasa, więc stają się cudzoziemcami nie uprawnionymi do zasiłku. Obywatele na zawsze są amerykańskimi podatnikami, ale w Polsce przeważnie z amerykańskich podatków się nie rozliczają, bo albo są na emeryturze, albo zarabiają poniżej amerykańskiej kwoty wolnej od podatków.

O emerytach i rencistach w Polsce IRS dowiadywał się od Administracji Social Security. IRS nie wie natomiast o nie-emerytach, którzy w latach 2018, 2019 i 2020 deklaracji nie posłali. Teraz te osoby zastanawiają się, czy mają szansę na zaległe zasiłki. Odpowiedź brzmi – jak najbardziej. Trzeba tylko posłać amerykańską (nie polską) deklarację podatkową za rok 2020. Jeżeli przychód brutto (Adjusted Gross Income – AGI) okaże się poniżej kwoty wolnej (standard deduction), podatki dłużne nie są, a dostanie się zasiłek stymulacyjny w formie zwrotu podatkowego (tax refund). W przyszłych latach osoby te rozliczać się z podatków nie będą musiały z racji niskiego dochodu.

IRS twierdzi, że nie śle stymulacyjnych płatności na konta w zagranicznych bankach (choć zdarza się, że śle), więc trzeba podać dokładny adres domowy, na który IRS prześle czek pocztą. Czek ten można zdeponować w każdym większym polskim banku.

Jeżeli ktoś rozliczać swoich podatków nie umie, a w Stanach korzystał z pomocy księgowego, to teraz, będąc w Polsce, powinien znowu zwrócić się do niego po pomoc.

Popraw podatkowe rozliczenie za rok 2020

Miliony Amerykanów muszą poprawić swoje zeznania podatkowe, nie tylko by odzyskać należne im stymulacyjne zasiłki, ale również by skorzystać z odpisów podatkowych ustanowionych przez trzecią ustawę pomocową, która weszła w życie dopiero 11 marca i wniosła zmiany z mocą wsteczną.

Najważniejszym odpisem, który powoduje konieczność poprawy deklaracji, jest odpis do 10,400 dol. od zasiłku dla bezrobotnych (do 20,800 dol. dla bezrobotnych małżeństw), z którego można skorzystać tylko na zeznaniu za rok 2020. Przeczytaj artykuł „Trzecia ustawa stymulacyjna: 10 sposobów, jak dostać więcej”.

Aby poprawić podatkową deklarację, trzeba wypełnić formularz IRS Form 1040X, Amended U.S. Individual Income Tax Returnhttp://www.irs.gov/pub/irs-pdf/f1040x.pdf, i posłać do IRS pod ten sam adres, gdzie posłałeś pierwotne rozliczenie. IRS apeluje jednak, by tego pospiesznie nie robić, lecz poczekać, aż urząd przygotuje odpowiednie formularze i procedury. Prawdę mówiąc, IRS sam mógłby naliczyć bezrobotnym podatkowy odpis, wszak ma wszystkie potrzebne informacje.

Warto się poduczyć

Samo wypełnienie formularza podatkowego, to nie wszystko. Warto znać przepisy, by w czasie roku podatkowego tak postępować, by pomniejszać swoje zobowiązania względem fiskusa. Szczególne pole do manewrów mają inwestorzy, właściciele domów, osoby pracujące na własny rachunek i przedsiębiorcy. Opłacalne jest uczestnictwo w programach emerytalnych. O tych i wielu innych sprawach piszę w książce . „Jak oszczędzać na podatkach” oraz „Jak chować pieniądze przed fiskusem”.

 

Recovery Rebate Credit Worksheet—Line 30

Tax Tables

·          See the instructions for line 30 to find out if you can take this credit and for definitions and other information needed to fill out this worksheet.

·          If you received Notice 1444 and Notice 1444-B, have them available.

Don’t include on line 16 or 19 any amount you received but later returned to the IRS.

 

1.     Can you be claimed as a dependent on another person’s 2020 return? If filing a joint return, go to line 2.      
  No. Go to line 2.            
  Yes. You can’t take the credit. Don’t complete the rest of this worksheet and don’t enter any amount on line 30.    
2.     Does your 2020 return include a valid social security number (defined under Valid social security number, earlier) for you and, if filing a joint return, your spouse?      
  Yes. Skip lines 3 and 4, and go to line 5.                  
  No. If you are filing a joint return, go to line 3.
If you aren’t filing a joint return,you can’t take the credit. Don’t complete the rest of this worksheet and don’t enter any amount on line 30.
       
3.     Was at least one of you a member of the U.S. Armed Forces at any time during 2020, and does at least one of you have a valid social security number (defined under Valid social security number, earlier)?      
  Yes. Your credit is not limited. Go to line 5.                  
  No. Go to line 4.          
4.     Does one of you have a valid social security number (defined under Valid social security number, earlier)?      
  Yes. Your credit is limited. Go to line 5.                  
  No. You can’t take the credit. Don’t complete the rest of this worksheet and don’t enter any amount on line 30.        
5.     If your EIP 1 was $1,200 ($2,400 if married filing jointly) plus $500 for each qualifying child you had in 2020, skip lines 5 and 6, enter zero on lines 7 and 16, and go to line 8. Otherwise, enter:

·          $1,200 if single, head of household, married filing separately, qualifying widow(er), or if married filing jointly and you answered “Yes” to question 4, or

·          $2,400 if married filing jointly and you answered “Yes” to question 2 or 3.

5. _____  
6.     Multiply $500 by the number of qualifying children under age 17 at the end of 2020 listed in the Dependents section on page 1 of Form 1040 or 1040-SR for whom you either checked the “Child tax credit” box or entered an adoption taxpayer identification number 6. _____  
7.     Add lines 5 and 6 7. _____  
8.     If your EIP 2 was $600 ($1,200 if married filing jointly) plus $600 for each qualifying child you had in 2020, skip lines 8 and 9, enter zero on lines 10 and 19, and go to line 11. Otherwise, enter:

·          $600 if single, head of household, married filing separately, qualifying widow(er), or if married filing jointly and you answered “Yes” to question 4, or

·          $1,200 if married filing jointly and you answered “Yes” to question 2 or 3.

8. _____  
9.     Multiply $600 by the number of qualifying children under age 17 at the end of 2020 listed in the Dependents section on page 1 of Form 1040 or 1040-SR for whom you either checked the “Child tax credit” box or entered an adoption taxpayer identification number 9. _____  
10.     Add lines 8 and 9 10. _____  
11.     Enter the amount from line 11 of Form 1040 or 1040-SR 11. _____  
12.     Enter the amount shown below for your filing status:    
      ·          $150,000 if married filing jointly or qualifying widow(er)

·          $112,500 if head of household

·          $75,000 if single or married filing separately

    12. _____  
13.     Is the amount on line 11 more than the amount on line 12?      
  No. Skip line 14. Enter the amount from line 7 on line 15 and the amount from line 10 on line 18.     13. _____  
  Yes. Subtract line 12 from line 11.    
14.     Multiply line 13 by 5% (0.05) 14. _____  
15.     Subtract line 14 from line 7. If zero or less, enter -0- 15. _____  
16.     Enter the amount, if any, of EIP 1 that was issued to you (before offset for any past-due child support payment). You may refer to Notice 1444 or your tax account information at IRS.gov/Account for the amount to enter here 16. _____  
17.     Subtract line 16 from line 15. If zero or less, enter -0-. If line 16 is more than line 15, you don’t have to pay back the difference 17. _____  
18.     Subtract line 14 from line 10. If zero or less, enter -0- 18. _____  
19.     Enter the amount, if any, of EIP 2 that was issued to you. You may refer to Notice 1444-B or your tax account information at IRS.gov/Account for the amount to enter here 19. _____  
20.     Subtract line 19 from line 18. If zero or less, enter -0-. If line 19 is more than line 18, you don’t have to pay back the difference 20. _____  
21.     Recovery rebate credit. Add lines 17 and 20. Enter the result here and, if more than zero, on line 30 of Form 1040 or 1040-SR 21. _____