Jak wyrobić nowe pozytywne nawyki

Wielokrotnie widziałeś w akcji ludzi, którzy potrafią szybko i bezwzrokowo pisać. Czy wierzysz, że w przeciągu kilku miesięcy mógłbyś pisać równie szybko, gdybyś poszedł na kurs i ćwiczył regularnie po pół godziny dziennie? Oczywiście, że zgodzisz się z tym stwierdzeniem. Można nauczyć się każdej fizycznej umiejętności, jeżeli się ją powtarza odpowiednio często i długo, aż jej wykonywanie stanie się automatyczne. Przykładem może być gra na instrumencie, sport, robienie na drutach itp.

Successful businesswoman with  growth graph - isolated over a white background
Successful businesswoman with growth graph – isolated over a white background

Spotkałeś w życiu ludzi, którzy wydają się tytanami pracy. Oprócz pracy zarobkowej studiują wieczorami albo pracują społecznie. Robią karierę, mają ciekawe życie towarzyskie, kochającą rodzinę, z którą spędzają dużo czasu. Nigdy nie narzekają na brak czasu. Osiągają to, co zaplanują. Czy uwierzyłbyś, gdyby ci ktoś powiedział, że i ty za parę miesięcy możesz być dobrze zorganizowany i osiągnąć każdy założony cel? Odpowiesz, że to nie możliwe? A jednak! Drogą do tego celu jest wyrobianie w sobie nowych, dobrych nawyków. Przy dobrej chęci można wyrobić w sobie obyczajowe czy umysłowe nawyki, podobnie jak wyćwiczyć fizyczne umiejętności.

Większość czynności wykonujemy siłą przyzwyczajenia. Przyjrzyj się sam sobie i swojej codziennej rutynie. Jemy ciągle te same rzeczy, obracamy się wśród tych samych ludzi, czytamy te same gazety. Siadamy przed telewizorem nie dlatego, że nadają coś ciekawego, lecz dlatego, że się przyzwyczailiśmy. Obiecywaliśmy sobie jeść mniej i zdrowiej, a ciągle wybieramy schabowe i golonkę. Ciągle drepczemy wokół trywialnych spraw marnując czas. Nieodpowiednie przyzwyczajenia utrwalają status ąuo w naszym życiu i czynią drastyczne zmiany niemożliwymi albo przynajmniej bardzo trudnymi. Jeżeli chcemy czegoś innego, to musimy zrobić ewaluację starych nawyków i zastąpić je innymi, bardziej produktywnymi.
Oto jak wyrobić w sobie pozytywny nawyk:

Wybierz nawyk, jaki chciałbyś w sobie wyrobić: codzienna gimnastyka, spacer po obiedzie, nauka języka angielskiego, nawyk pozytywnego myślenia itp. czy chociażby odkładanie rzeczy na miejsce. Wybierzmy dla przykładu nawyk czytania w wolnych chwilach.

Przekonaj sam siebie, że nawyk ten jest ważny. (Pozwala być oczytanym, wykorzystując krótkie chwile w ciągu dnia.)

Uczyń nawyk ten łatwym do wdrożenia. (Zaprenumeruj czasopisma albo zapisz się do biblioteki, żeby mieć pod ręką materiały do czytania.)

Spisz na kartce papieru plan wdrożenia nawyku. (Zamierzasz np. wykorzystać do czytania nasętpujące bloki czasu: 20 minut jazdy subwayem do pracy rano i 20 minut po południu. Będąc na mieście planujesz czytać zawsze czekając w kolejce czy na kogoś.)

Notuj postępy. (Spisuj czas spędzony na czytaniu każdego dnia i przeczytane gazety/książki.)

Nagradzaj się za trzymanie się planu.

Pracuj nad swoim nawykiem w różnych nowych sytuacjach, tzn. nie odstępuj od planu gdy zmienią się okoliczności.

Jeżeli trzeba, skorzystaj z porad nauczyciela, trenera, przyjaciela. Sięgnij po motywacyjne książki.

Spisuj przeszkody, które utrudniają ci wyrobienie nowego pozytywnego nawyku. Może to być brak koncentracji, zła organizacja czasu, niewiara we własne możliwości, odwlekanie działania na przyszłość.

Uwaga: Zacznij od małego zadania (np. odzwyczajenie się od spóźniania się, pojadania chipsów czy słodzenia kawy) i zdążaj do celu krok za krokiem. Gdy zauważysz progres, przejdź do pracy nad bardziej ambitnym nawykiem. Daj sobie około miesiąca czasu. Naukowcy mówią, że potrzebujemy 25 dni, by przyzwyczaić nasz mózg do nowych odruchów i uczynić nowy nawyk automatycznym. /eb/