Jak zabezpieczyć swoją kartotekę kredytową przed złodziejami tożsamości

Warto wiedzieć, że możesz zostać okradziony z tożsamości i nawet nie być tego świadomym. W zabezpieczeniu twego kredytu pomogą dwa narzędzia: ostrzeżenie o defraudacji i zamrożenie kredytowej kartoteki.

fat-walletKtoś może zaciągnąć kredyt, lasować samochód czy telefon komórkowy posługując się twoimi danymi. Uważaj na następujące symptomy: nagle odmawiany ci jest kredyt, oprocentowanie twojej karty kredytowej jest niespodzianie podwyższone, albo zaczęli do ciebie wydzwaniać poborcy długów. Możesz zobaczyć nieautoryzowane transakcje na swoich kartach kredytowych. W zabezpieczeniu twego kredytu pomóc ci mogą dwa narzędzia: ostrzeżenie o defraudacji i zamrożenie kredytowej kartoteki.

Ostrzeżenie o defraudacji

Fraud alert. Ostrzeżenie o defraudacji (fraud alert) jest adnotacją w naszej kredytowej kartotece, która sugeruje kredytodawcom, by skontaktowali się z tobą przed udzieleniem nowego kredytu i dzięki temu przeszkodzi złodziejowi w otwarciu nowych kont na twoje nazwisko.

Ażeby zgłosić ostrzeżenie o defraudacji trzeba zadzwonić do działu do spraw defraudacji (fraud department) biura kredytowego: Equifax, Experian i TransUnion. Twój telefon będzie przyjęty przez automatyczny system, gdzie zostawić trzeba informacje potrzebne do zidentyfikowania cię, takie jak: nazwisko, numer Social Scurity, data urodzin itp. Biuro kredytowe odpowiednio zaznaczy twoją kartotekę i skontaktuje się z pozostałymi dwoma biurami, które wstawią ostrzeżenie o defraudacji w twojej kartotece u siebie. Ten początkowy alert pozostanie przez 90 dni. Możesz przedłużyć go nawet do 7 lat.

Ostrzeżenie o defraudacji działa tak, że każda firma, która zechce udzielić ci kredytu zobaczy ostrzeżenie na twojej kredytowej kartotece, powinna do ciebie zadzwonić przed udzieleniem ci kredytu. Dlatego podaj numer telefonu komórkowego, żeby można się było z tobą łatwo skontaktować. Pamiętaj uaktualniać kontaktowe informacje.

Uwaga: Wierzyciele nie mają obowiązku ani sprawdzać alertu ani go respektować. Jeżeli widzą, że masz dobrą historię kredytową, mogą udzielić kredytu mimo wszystko (w końcu, udzielanie pożyczek jest w ich interesie).

Zamrozenie kredytu

Bardziej skuteczne jest zamrożenie kredytu – „credit freeze”.

Definicja: Zamrożenie kredytu (credit freeze) polega na blokadzie twojej kartoteki tak, że nikt nie ma do niej dostępu i nie może udostępnić kredytu.

Zamrożenie kredytu idzie o krok dalej niż alert o defraudacji. Alert sygnalizuje tylko wierzycielom, żeby się z tobą skontaktowali. Zamrożenie kredytu (credit freeze) zamyka twoją kredytową kartotekę tak, że potencjalni pożyczkodawcy, firmy ubezpieczeniowe, właściciele mieszkań czy pracodawcy nie mogą jej wcale zobaczyć. Gdy ubiegasz się o kartę kredytową, pożyczkę, leasing samochodu czy telefon komórkowy, wtedy firma udzielająca kredytu może mieć wgląd w twoją historię kredytową tylko za twoim pozwoleniem. To znaczy, że złodziej, który ukradł twoje dane, nie może ubiegać się o kredyt w twoim imieniu. Przestępca może mieć wszystkie twoje dane – numer Social Security, datę urodzin, nazwisko panieńskie matki – ale ciągle nie dostać dostępu do twego kredytu. I o to właśnie chodzi.

Aby ustrzec się przed złodziejami tożsamości i zamrozić swoją kredytową kartotekę trzeba skontaktować się z każdym z biur kredytowych: Equifax, Experian i TransUnion. W większości stanów usługa jest bezpłatna dla ludzi okradzionych z tożsamości, jeżeli mają raport policyjny. Inne osoby, które chcą zamrozić swoją kartotekę prewencyjnie, muszą wnieść niedużą opłatę. Każde biuro ma swoją procedurę zamrażania kartotek, ale wszędzie trzeba złożyć wniosek na piśmie i podać swoje pełne nazwisko, obecny adres i adresy z pięciu lat, numer Social Security, datę urodzin. Załącz czek z należnością. Poszkodowani muszą dodać kopię raportu policyjnego lub innego raportu organów ścigania.

Aby dostać nowy kredyt, właściciel security freeze musi planować z wyprzedzeniem. Będziesz musiał wcześniej skontaktować się z biurem kredytowym i poprosić, by chwilowo odmrozili twoją kartotekę i wydali raport określonemu wierzycielowi. Otwierasz dostęp do swojej kartoteki na krótki czas przy pomocy z góry ustalonego hasła.

Ponad połowa stanów wprowadziła przepisy, które dają konsumentom prawo do zapobiegania bezprawnym transakcjom przy użyciu przywłaszczonych danych osobowych przez zamrożenie ich kredytowej kartoteki. Niektóre dają tę możliwość tylko ofiarom kradzieży tożsamości. Po informację na temat stanowych przepisów odnośnie credit freeze poszukaj w Internecie „state freeze laws” albo odwiedź www.consumersunion.org.

Aby zamrozić swoją kredytową kartotekę, skontaktuj się z każdym z biur kredytowych:

·         Equifax, 1-800-685-1111, Equifax Security Freeze, P.O. Box 105788, Atlanta, GA 30348,www.equifax.com

·         Experian, 1-888-397-3742, Experian Security Freeze, P.O. Box 9554, Allen, TX 75013,www.experian.com

·         TransUnion, 1-800-909-8872, Trans Union Security Freeze, P.O. Box 6790, Fullerton, CA 92834-6790, www.TransUnion.com.

Pełne informacje na temat zabezpieczenia swego kredytu można uzyskać w książce pt. Zycie od nowa: jak uporządkować zaległe sprawy w urzędach dostępnej w polonijnych księgarniach.

Podsumowanie: Możemy zabezpieczyć swoją kredytową kartotekę na dwa sposoby: Ostrzeżenie o defraudacji (fraud alert) przestrzega wierzycieli i sugeruje, by skontaktowali się z tobą przed udzieleniu kredytu. Zamrożenie kredytowej kartoteki –  security freeze – blokuje (zamraża) dostęp do twej kredytowej kartoteki i punktacji kredytowej (credit score), uniemożliwi złodziejom otrzymanie kredytu na twoje nazwisko, bo bez tej informacji żadna firma nie udzieli kredytu.