Jak zawierać znajomości

Umiejętność zawierania znajomości jest ważna nie tylko w życiu prywatnym, lecz również w pracy, biznesie i polityce. Nie bez powodu ludzie towarzyscy robią lepsze kariery, zarabiają więcej pieniędzy. Jeżeli uważasz, że twoje życie towarzyskie pozostawia trochę do życzenia, czytaj dalej.

Wybierasz się na interview w pracy, spotkanie z nowym szefem, ważnym klientem, albo przyszłą teściową?

To, czy ktoś nas polubi, zależy często od podświadomych wrażeń, jakie na nim wywołamy. Zrozumienie procesu postrzegania i oceny nas przez innych umożliwi nam wpływanie na ludzką podświadomość i stworzenie więzi, na której nam zależy.

Pozytywne pierwsze wrażenie

Bardzo ważne jest pierwsze wrażenie, jakie wywrzemy na danej osobie. Jej pierwotny osąd rzutuje na to, czy będzie nas odbierać pozytywnie czy negatywnie. Jeżeli ktoś nastawi się do nas nieprzychylnie, to nasze słowa i czyny osądzać będzie sceptycznie. Natomiast pozytywne nastawienie spowoduje jego przychylność. Oto jak sprawić, by wywrzeć pozytywne wrażenie.

Uśmiechaj się. To takie proste. Uśmiech przekazuje zadowolenie, entuzjazm i aprobatę.

Okazuj optymizm. Patrz na szklankę, jak na w połowie pełną, a nie w połowie pustą. Ludzie lgną do tych, którzy są pogodni i pewni siebie, są to bowiem cechy, których sami pożądają.

Używaj pozytywnych słów. Cokolwiek byś nie powiedział w ciągu pierwszych kilku minut rozmowy wpłynie na percepcję twojej osoby. Jeżeli spotkanie poprzedzone jest listem albo resume (jak ma to w przypadku poszukiwania pracy), to użyj w nim twierdzących, pozytywnych słów (energiczny, wszechstronny itp. oraz dokonał, zrobił, osiągnął).

Wiedz coś o tej osobie, to jej pochlebi, a także da ci temat do rozmowy.

Kojarz się pozytywnie

Spraw, żebyś kojarzył się osobie, na której ci zależy, z czymś przyjemnym. Spotkaj się z nią w miłych okolicznościach, gdyż wtedy przyjemne wrażenie przelane będzie również na ciebie. Gdy masz na przyjęciu czy zebraniu podejść do kogoś ważnego, poczekaj, aż będzie w dobrym humorze. Masz wspólnego znajomego? Poproś go, by zabawił tę osobę, po czym cię jej przedstawił.

Dobrym sygnałem do interakcji jest pełny uśmiech i bezpośredni kontakt wzrokowy drugiej osoby. Jeżeli ktoś uśmiecha się z przymusem, ma rozbiegane albo zapatrzone w dal oczy, odłóż kontakt na później.

Czy zauważyłeś, jak starannie wypracowaną powierzchowność demonstrują dobrzy sprzedawcy? Ich ubiór, samochód, zachowania emanuje sukcesem, zamożnością i pewnością siebie. Ich osobisty sukces ma dokumentować znakomitą jakość produktu, jaki sprzedają (ubezpieczenia, systemy komputerowe itp.). Klient te rzeczy kojarzy i skłonny jest zaufać produktowi i sprzedawcy. Świadome i podświadome oddziaływanie na klienta jest sztuką, którą najlepsi sprzedawcy (a także politycy) opanowali do perfekcji.

Prawo podobieństwa

Podobieństwo jest źródłem wzajemnej sympatii. Czy zauważyłeś, że naprawdę dobrane pary małżeńskie czy przyjaciele są do siebie trochę fizycznie podobni? Nie wiedząc nawet o tym, wszyscy mamy tendencję lgnąć do ludzi, którzy trochę nas przypominają. Oto skuteczne strategie.

Gestykuluj podobnie. Usiądź w fotelu podobnie, jak twój rozmówca, weź kieliszek takiego samego wina. Gdy wykona pewien gest ręką, po chwili ty powtórz ten gest.

Mów podobnie, jak twój rozmówca. Dostosuj tempo, głośność i ton swego głosu do głosu rozmówcy. Jeżeli mówi on zrelaksowanym tonem, mów tak samo. Spieszy się i mówi szybko? Bądź zwięzły i szybki.

Miej podobne zainteresowania. Osoba, na której ci zależy, lubi jazz, ekspresjonistów, albo francuskie sery? Podciągnij się w tych dziedzinach. Gra w tenisa? Weź lekcje, żeby móc się z nią spotkać na korcie. Spróbuj doszukać się wspólnych znajomych, kontrahentów, pracodawców, czy miejsc zamieszkania.

Wyświadczaj drobne przysługi

Wyświadczanie drobnych przysług buduje podstawy dłuższej, bliższej znajomości i wyrabia ci opinię miłej osoby. Z drugiej strony, przyjmuj przysługi od innych, gdyż będziecie mieli więcej wspólnego (patrz prawo podobieństwa).

Opanuj sztukę konwersacji

Pracuj nad konwersacją, tak zaniedbaną we współczesnym świecie. Pomoże ci książka pt. How to Start a Conversation and Make Friends, autor – Don Gabor, wydana przez Simon and Shuster. Jest zwięzła, praktyczna i napisana prostym językiem. Można ją kupić w większych księgarniach lub przez Amazon.com. Wiele innych książek poświęconych jest sztuce konwersacji. W okienku „Szukaj” witryny Amazon.com wpisz „conversation”, a pojawi się długa lista propozycji.

Miej o czym mówić. Prenumeruj prasę, czytaj dużo, orientuj się w bieżących sprawach, by zawsze mieć coś ciekawego do powiedzenia. Będziesz miał powodzenie w towarzystwie, w pracy i w biznesie. Gwarantowane.

Elzbieta Baumgartner