Jak zdrowo przeżyć upalne lato

Lato jest wspaniałą porą roku. Długie dni pełne słońca można spędzać w plenerze. Jak zawsze można coś ulepszyć tak i w tym przypadku można uczynić je jeszcze wspanialszym, stosując się do poniższych wskazówek polecanych przez różnych specjalistów: dietetyka, dermatologa, psychologa, alergologa.

Przede wszystkim pomyśl o nawodnieniu organizmu.

summer1. Pij osiem szklanek wody każdego dnia, radzi dietetyk. Chociaż ostatnio zweryfikowano ilość dziennie potrzebnej wody dla organizmu to w lecie te wartości są zalecane. Pracujący na zewnątrz powinni pić jeszcze więcej. Woda jest głównym składnikiem jednej z tkanek skóry, która pomaga  absorbować gorąco a później uwalniać je w postaci potu. Zapobiega to odwodnieniu szczególnie w wilgotnym klimacie. Zauważmy, ze w każdej restauracji podają wodę z lodem jako napój. Idąc na paradę żaglowców na nabrzeżu Hudson River w New Jersey w Jersey City 4 lipca zauważyłam po raz setny, że prawie wszyscy dzierżą małe butelki z wodą, żeby gasić pragnienie.

Ważne: Po wypiciu szklanki kawy, herbaty lub innego napoju zawierającego kofeinę wypij szklankę wody aby przeciwdziałać (moczopędnemu) działaniu kofeiny. Podobnie działają napoje zawierające alkohol np. piwo. Innymi objawami odwodnienia oprócz uczucia pragnienia są: słabość, zawroty głowy, nudności, sucha swędząca skóra, bóle głowy, uczucie zmęczenia, słabość w nogach po wstaniu lub w środku dnia.

Lato jest doskonała porą na pochłanianie dużych ilości owoców. Nasze łaknienie jest mniejsze, ale odczuwamy chęć na soczyste owoce i jarzyny.

2. Jedz orzeźwiające owoce. Soczyste brzoskwinie, pomarańcze, grejpfruty, mandarynki, kiwi sa owocami polecanymi szczególnie na lato. Jeśli nie lubisz wgryzać się w owoce przyrządź z nich sałatkę owocową, posypaną listkami mięty i cukrem, polaną sokiem pomarańczowym, którą przechowuje się w lodówce.

3. Jest jeszcze inny sposób dodania owoców do letniej diety. Zrób lodowe pałeczki z ulubionego soku owocowego. Zacznij od mango. Można się nimi doskonale ochłodzić nie tucząc się jednocześnie jak lodami.

4. Weź prysznic lub kąpiel w wannie z letnią wodą dla ochłody. Koniecznie zmocz również głowę. Ci, którzy mają baseny, są na uprzywilejowanej pozycji.

5. Noś jasne i luźne ubiory. Poleca się rzeczy z lnu i bawełny oraz wykonane z użyciem nowej technologii mieszanki wieloskładnikowe, które absorbują wilgoć. Są sprzedawane w sklepach sportowych oraz na sieci www.sierratradingpost.com

6. Śpij na prześcieradle ze 100% bawełny. Absorbuje ona wodę do 25 razy w stosunku do swojej wagi i ochładza ciało. Zatrzymuje powietrze wewnątrz włókien tworząc poduszki powietrzne.

7. Nie przebywaj na słońcu między 10 rano a 2 po południu, kiedy promienie są najsilniejsze. Jeśli uciekniesz do cienia między 11 a 1 po południu, to zredukujesz narażenie się na szkodliwe promienie o połowę.  W czasie rekreacji czy to na plaży czy podczas wędrówki noś czapeczkę z daszkiem oraz okulary przeciwsłoneczne.

8. Sprawdź wskaźnik promieniowania UV (ultra-violet) korzystając z National Weather Service i Environmental Protection Agency. Podaje on szkodliwość promieniowania w skali 1-10 każdego dnia około południa. Oto jego skala: 0-2 minimalna; 3-4 niska; 5-6 umiarkowana; 7-9 wysoka; 10bardzo wysoka. Dla uaktualnienia danych sprawdź na sieci kanał pogodowy lub udaj się do witryny National Weather Service  http://www.nws.noaa.gov.

9. Chroń skórę środkami przeciw-opalającymi. Znamy ich dwa rodzaje: pierwszy reaguje ze skórą, drugi tworzy barierę ochronną. Osoby z wrażliwą skórą powinny wybrać drugi środek sprawdzając nalepkę na zawartość tlenku cynku i dwutlenku tytanu. Środki przeciw-opalające mają oznaczenia od (skin protection factor) SPF 15 do 45. Powinny chronić od promieniowania A i B. (O tym bardziej szczegółowo innym razem.)

10. Wychodząc z domu w upalne dni zapomnij o stosowaniu perfum, wody kolońskiej,  lakieru do włosów i płynu po goleniu, radzi dermatolog. Kosmetyki te mogą zwabiać pszczoły i inne tnące owady.

11. Jeśli poprzedniego wieczoru pogryzły cię komary, nie drap skóry, bo to wzmaga swędzenie. Weź kawałek lodu i przyłóż na swędzące miejsce. Po wychłodzeniu przestaje swędzieć.

12. Zwolnij aktywność w ciągu dnia. Jeśli uprawiasz jogging czyli truchtanie spróbuj energiczny marsz. 30 minut marszu 3-4 razy w tygodniu jest aktywnością, która wzmacnia plecy, nogi oraz brzuch i zwiększa wytrzymałość.

13. Zrób małą rozgrzewkę przed ćwiczeniami. Jeśli myślisz, że przy upalnej pogodzie twoje mięśnie są rozgrzane to jesteś w błędzie. Fizykoterapeuta radzi następujące ćwiczenie: połóż się na plecach. Powoli przyciągnij jedno kolano do klatki piersiowej. Przytrzymaj je rękami licząc do pięciu. Przećwicz z drugim kolanem. Wykonaj 10 ćwiczeń dla każdej nogi.

14. Wykonuj ćwiczenia wczesnym rankiem lub wczesnym wieczorem. Osoby uczulone na alergeny powinny unikać porannej aktywności, gdyż stężenie pyłków jest rankiem największe, radzi alergolog.

15. Miej “zimne” myśli, poleca psycholog. Myśl o ostatnim wielkim opadzie śniegu, kiedy śnieg wciskał się do butów, zimno przenikało twoje ubranie ochładzając ciało. Z każdym oddechem robi ci się chłodniej w 90-stopniowym upale i przy 90% wilgotności.

16. Wyruszając samochodem w plener staraj się parkować go w cieniu. Jeżeli musiałeś zostawićgo w słońcu, to otwórz drzwi i przewietrz auto zanim do niego wsiądziesz.

Halina Orgacka