Jaką polisę samochodową wybrać?

Pytanie: „Staram się wykupić polisę ubezpieczeniową na samochody i kompletnie nie wiem co wybrać. Do tej pory miałem 25/50/25. Uninsured & underinsured non-stacking, Full tort option.Teraz agent zaproponował mi tańszą polisę ale… 50/100/50, unisured & underinsured stacking, limited tort. Proszę mi to wszystko wyjaśnić i doradzić co powinienem z tym zrobić. Dziękuję i życzę szczęścia. Roman.”

car-taxOdpowiedź: Prawo każdego stanu dyktuje obowiązkowe rodzaje ubezpieczenia i ich wysokość (najczęściej tylko ubezpieczenie od odpowiedzialności i od nie ubezpieczonych kierowców). Na przykład, w stanie Nowy Jork obowiązuje nakaz posiadania przez kierowców polisy 20/50/10, co znaczy:

  1. $20,000 limit ubezpieczenia od odpowiedzialności za leczenie jednej osoby (bodily injury liability),
  2. $50,000 – limit na leczenie większej liczby osób,
  3. $10,000 – limit za spowodowanie szkód materialnych (property damage liability).

Minimalne polisy w kilku stanach: New Jersey 15/30/5, Illinois 20/40/15, Connecticut 20/40/10.

Minimalny poziom ubezpieczenia samochodu wymagany przez wszystkie stany można znaleźć w witrynie www.insure.com.

Opcja “uninsured & underinsured” dodana do polisy chroni nas przed skutkami wypadku spowodowanego przez nieubezpieczonych albo niedostatecznie ubezpieczonych kierowców.

Stacking” – to termin stosowany w niektórych stanach. Oznacza dodanie limitów ubezpieczenia naszych kilku ubezpieczonych pojazdów. Przykład: Mamy dwa samochody z limitem ubezpieczenia 20,000. Oznacza to, że jesteśmy chronieni do $40,000 niezależnie od tego, które auto prowadziliśmy, gdy zdarzył się wypadek.

Limited tort” oznacza, że zrzekamy się prawa do otrzymania kompensacji za „pain and suffering”, czyli ból i cierpienie, gdy ktoś spowodował wydatek. Ta opcja może obniżyć koszt polisty o ok. 15%.

Full tort” – mamy pełne prawo ubiegać się o odszkodowanie za „pain and suffering”.

Jaką polisę wybrać? Im wyższe limity, tym lepiej. Odpowiednie ubezpieczenie samochodowe powinno wynosić “100/300/50″. Mimo że chroni ono nas na kwoty kilkakrotnie wyższe od minimum wymaganego przez stan, może kosztować tylko o ok. 30% więcej.

Co do pana Roberta, to jeżeli wybierze drugą wersję, będzie miał wyższy poziom ubezpieczenia, na dodatek nakładający się w razie posiadania kilku samochodów (stacked), ale nie będzie mógł procesować się ze sprawcą wypadku o „ból i cierpienie”. Oczywiście, zostanie pan zwrócone koszty leczenia obrażeń.

Krótki komentarz: o wyjaśnienie polisy ubezpieczeniowej, jej terminologii, limitów itp. należy prosić agenta ubezpieczeniowego. Udzielenie odpowiedzi należy do jego odpowiedzi, wszak zarabia prowizję od sprzedanej polisy.