Karta kredytowa dla nastolatka

Przeciętny absolwent kończy studia z długiem w wysokości $3,500 na karcie kredytowej. Wobec tego nie zaszkodzi uczyć dzieci finansowej odpowiedzialności zanim opuszczą dom, tym bardziej, że reforma kart kredytowych utrudnia dostęp młodzieży do kredytu.

“Stored-value card”

fat-walletJeżeli Twoje dziecko (czy wnuk) ma 15 czy 16 lat, możesz mu sprezentować kartę kredytową z “pasem bezpieczeństwa”. Przykładem może być Visa Buxx (www.visabuxx.com). Wygląda ona jak normalna karta kredytowa Visa, ale jest to tzw.stored-value card, czyli karta z zakumulowaną pewną kwotą pieniędzy. Twój nastolatek z pewnością uzna za “cool” logo Visy i jego własne nazwisko na karcie. Wszyscy jego przyjaciele będą uważali, że ma on prawdziwą kartę kredytową. Tymczasem Visa Buxx jest rodzajem karty płatniczej, powiązanej z kontem, które rodzice (dziadkowie) otwierają dla nastolatka. Deponujesz tam kieszonkowe pociechy, albo kwotę, którą zarobiła pilnowaniem dzieci. Młody człowiek może wydać tylko tyle, ile na koncie jest pieniędzy. Nie może więc zaciągnąć długu, co uczy go odpowiedzialności. Bank zniesie opłaty, jeżeli rodzice mają tam swoją własną kartę kredytową. Szczegółów dowiesz się w witrynie www.visabuxx.com.

Prawdziwa karta

Jeżeli junior ma 18 lat, może dostać swoją własną kartę. Jeszcze przed paru laty studenci byli zalewani ofertami kart kredytowych, ale nie teraz. Reforma kart kredytowych, która weszła w życie w lutym 2010 roku, utrudnia młodzieży otrzymanie pierwszej karty kredytowej. Obecnie banki oczekują, by młody wnioskodawca miał źróło dochodu albo poręczenie rodziców. Więcej na temat reformy jest tu.

Jeżeli junior nie jest jeszcze pełnoletni, to przed jego osiemnastymi urodzinami można w niektórych bankach wyrobić mu kartę tylko na spółkę z ojcem lub matką.

Rada: Jeżeli masz być współwłaścicielem karty kredytowej swojego nastolatka, albo uczynisz go autoryzowanym użytkownikiem (authorized user), to warto zawrzeć z nim następującą umowę:

  • nastolatek używa tylko swojej karty;
  • jest on całkowicie odpowiedzialny za poczynione zakupy;
  • ty rezerwujesz sobie prawo wglądu do miesięcznych rachunków (nie chcesz zostać zaskoczony wielotysięcznym długiem zaciągniętym przez pociechę, który Tobie przyjdzie spłacać).

Różnicę między współwłaścicielem karty a użytkownikiem wyjaśnia artykuł Właściciel, współwłaściciel czy autoryzowany użytkownik karty kredytowej.

Gdy junior jest nieodpowiedzialny

Co robić wtedy, gdy junior rzuci się w wir zakupów i zacznie zalegać z płatnościami? Najlepiej zlikwidować mu kartę, bowiem nie jest jeszcze wystarczająco odpowiedzialny.

Ponadto, zamiast robić mu wykłady, lepiej umówić go na spotkanie z Credit Counseling Service i pozwolić, by pracownik CCS wyjaśnił mu, że rozrzutność i zababranie historii kredytowej pozbawi go (ją) w przyszłości szansy na zakup wymarzonego samochodu, wynajęcie mieszkania, a nawet otrzymanie dobrej pracy. Pewne sprawy usłyszane od obcej osoby docierają do młodych ludzi bardziej, niż słyszane od rodziców. Prawda?

Najbliższy oddział Credit Counseling Service można znaleźć w Internecie pod adresem www.nfcc.org.