Konsekwencje kradzieży czeków

Strata portfela jest dużym problemem przede wszystkim z powodu utracenia kart kredytowych, płatniczych i czeków, które mogą być użyte przez złodzieja w celu podszycia się pod nas i wykorzystania naszej tożsamości przez opróżnienie naszego konta czy wyrobienie kart kredytowych.

Każdy wie, czym grozi utrata karty kredytowej i co robić w takim przypadku. Ale nie każdy zna konsekwencje utraty czeków.

Złodziej może użyć nasze czeki, nawet nie wysilając się specjalnie, by starannie podrobić nasz podpis, którego wzór znajdzie na odwrocie każdej karty kredytowej. W odróżnieniu od kart kredytowych, prawo federalne nie chroni użytkowników czeków na wypadek ich kradzieży czy podrobienia. W takiej sytuacji banki przeważnie przejmą straty, ale tylko wtedy, gdy się o to wykłócisz. Możesz mieć jeszcze więcej kłopotów, mimo że czeki zastopujesz (put stop payment).

Powiedzmy, że złodziej zapłacił twoimi czekami w jakimś sklepie. Skoro je zastopowałeś, czeki się zwrócą, a sklep odda je do swego serwisu czekowego (Check Service).

Check Services są firmami, które zbierają dane o niesumiennych płatnikach, używając za identyfikator ich numer konta albo prawa jazdy. Z usług Check Services korzystają sklepy i różne placówki usługowe. Sklep może zweryfikować przy kasie wypłacalność właściciela czeku w swoim Check Service, który gwarantuje wtedy tę płatność. Jeżeli czek klienta się odbije, sklep odsyła go do Check Service, a ten próbuje ściągnąć należność.

Co się dzieje z naszym skradzionym czekiem? Sklep go przyjmuje od złodzieja, bo nawet jeżeli go sprawdzi w swoim Check Service, to weryfikacja będzie pozytywna. Następnie czek się odbija, a Check Service zaznacza nasz numer konta i prawa jazdy (czy numer innego dokumentu, jakim wylegitymował się złodziej), jako podejrzany. Jeżeli kiedyś w przyszłości zechcemy płacić w sklepach czekami – będziemy na czarnej liście.

Przestroga: Check Services przeważnie nie są regulowane przez stanowe przepisy, nie mają procedury, do której może odwołać się klient w celu oczyszczenia swego imienia oraz są nieosiągalne i bardzo nieprzyjemne dla klientów. Oto numery telefonów głównych Check Services w Stanach Zjednoczonych:

Jeżeli złodziej posługuje się twoimi czekami, poinformuj o tym Check Services, którym posługuje się twój bank, i oczyść swoje nazwisko. Nasza Unia korzysta z usług Chex Systems, 1-800-428-9623, www.chexhelp.com.