Konto emerytalne IRA, gdy jesteś na bezrobociu

Na wypadek, gdybyś stracił pracę i potrzebował gotówki, warto wiedzieć, kiedy bezrobotny może wybrać swoje pieniądze z kont emerytalnych i jakie są tego konsekwencje. Również przerwa w pracy może stworzyć okazję do pewnych finansowych manewrów.

Bezrobotny wypłaca z IRA

Środki zebrane na kontach emerytalnych IRA i innych mają być przeznaczone na emeryturę. Jeżeli chcesz je wydać wcześniej, IRS nakłada karę, żeby zachęcić cię do cierpliwości. Wypłaty z IRA podlegają  podatkom dochodowym, a przed ukończeniem 59.5 roku również 10-procentowej karze (early withdrawal penalty).  

Warto wiedzieć, że przepisy zwalniają bezrobotną osobę z płacenia kary za wczesne wypłaty z IRA, ale w bardzo ograniczonych okolicznościach. Warunkiem jest:

·       Przeznaczasz wypłatę z IRA na opłacenie medycznego ubezpieczenia dla siebie i rodziny.

·       Zostałeś zwolniony z pracy bez swojej winy i pobierasz zasiłek dla bezrobotnych co najmniej 12 tygodni.

·       Wypłata z IRA ma być poczyniona w roku, gdy byłeś na zasiłku albo w roku następnym, nie póżniej niż 60 dni po powrocie do pracy.

Na tym kończy się pomoc dla bezrobotnych. Ale oprócz tego istnieją ogólne reguły, które pozwalają na wczesne wycofanie pieniędzy z konta IRA bez kary.

Jak uniknąć kary

Istnieje kilka sytuacji, w których 10-procentowa kara za wczesne opróżnianie konta IRA nie obowiązuje. Są to: przypadki losowe, dystrybucja w serii równych rat, 60-dniowa pożyczka z IRA, zakup pierwszego domu, koszt wyższej edukacji podatnika albo jego dzieci, wydatki medyczne przekraczające 10% dochodu brutto (Adjusted Gross Income). Przeczytaj: https://www.law.cornell.edu/uscode/text/26/72.

Jeżeli masz konto IRA, na które wpłacałeś pieniądze bez odpisów podatkowych (nondeductible IRA), to wpłacone kwoty możesz wycofać bez podatków i bez kary.

Dla bezrobotnego najbardziej praktyczne są następujące metody.

60-dniowa pożyczka z IRA

Raz na 12 miesięcy można przenieść swoje konto IRA gdzie indziej. Normalnie prosimy finansowe instytucje o dokonanie transferu między sobą. Ale możemy wybrać pieniądze sami i wpłacić je dopiero za 60 dni, co będzie równoznaczne z krótkotrwałą pożyczką. To pociągnięcie ma dwie poważne wady.

Po pierwsze, bank może odprowadzić do IRS zaliczkę podatkową. (tax withholding), np. 20 proc. Jeżeli za 60 dni zechcesz wpłacić pieniądze z powrotem, musisz dopłacić brakujące 20 proc. z własnej kieszeni, w przeciwnym razie zostanie to uznane za przedwczesną dystrybucję. Zaliczkę podatkową wpiszesz na rozliczeniu podatkowym i otrzymasz ją z powrotem.

Po drugie, musisz zwrócić pieniądze na czas. Jeden dzień opóźnienia, a manewr potraktowany będzie jako likwidacja konta. Przykra perspektywa.

Wypłata z IRA w serii równych rat

Masz wczesny dostęp do IRA bez kary, jeżeli zaczniesz wypłacać pieniądze w serii równych rocznych rat, ustalonych na podstawie twojej przewidywanej długości życia. Gdy osiągniesz 59 lat, a wybierałeś środki z IRA co najmniej przez 5 lat, możesz zmienić grafik wypłat, a nawet całkowicie zlikwodować konto. Porozmawiaj o szczegółach ze swoim księgowym albo przeczytaj sekcję 72(t) Internal Revenue Code.

Kiedy wypłata całkowicie bez podatku

Jeżeli w danym roku masz przychód niższy do kwoty wolnej od podatku, to nie zapłacisz żadnego podatku dochodowego. Zastanów się tylko, jaka jest to kwota w twoim przypadku, bo reforma podatkowa zmieniła przepisy.

Na rok podatkowy 2018, z którego będziemy rozliczać się na początku roku 2019, kwota wolna od podatku jest równa standardowemu zwolnieniu (standard deduction) i wynosi po $12,000 na osobę, a $13,600 na osobę, która przekroczyła 65-ty rok życia. Daje to $24,000 dla małżeństwa rozliczającego się razem oraz $26,600 dla małżeństwa seniorów. Świadczenia Social Security nie są uwzględniane dla osób o umiarkowanych przychodach. W roku 2019 standardowe zwolnienie podwyższone jest o 200 dol.

Przykład: Jesteś w związku małżeńskim, a przez stratę pracy masz z żoną tylko $13,000 przychodu w roku. Możesz wypłacić $10,000 z konta emerytalnego, co da łącznie przychód w wysokości $23,000, i ciągle pozostawi cię w zerowym przedziale podatkowym. O szczegóły i podatki stanowe spytaj swego księgowego.

Czy pora na konwersję?

Wykorzystanie zerowego przedziału podatkowego jest korzystne dla osób, które zbliżają się do emerytury i wkrótce IRA będą musiały likwidować, bo po ukończeniu 70 i pół roku zaczna obowiązywać obowiązkowa dystrybucja (Required Minimum Distribution – RMD).

Ale nawet jeżeli pieniędzy teraz nie potrzebujesz i daleko ci do RMD, nie zmarnuj okazji! Wykorzystaj swój zerowy przedział podatkowy do zrobienia konwersji funduszy z tradycyjnego konta IRA na konto Roth IRA, z którego w przyszłości będziesz wybierał pieniądze bez podatków. Więcej przeczytasz w książce Amerykańskie emerytury

Przykład: Przelewasz   $10,000 z  IRA na konto Roth IRA. Wypłata podlega opodatkiowaniu, ale ty nie płacisz nic, bo jesteś w zerowym przedziale podatkowym. I tak cała kwota wędruje do Roth IRA, jako “opodatkowana” i rosnąć tam będzie również bez podatków. W przyszłości będziesz mógł wypłacać środki z Roth IRA całkowicie tax free, niezależnie od swojego podatkowego przedziału.

Czy bezrobotny może wpłacić na IRA?

Na konto IRA można wpłacić do 5,500 dol. rocznie na rok 2018 oraz 6,000 dol. na rok 2019, plus $1,000 dolarów po osiągnięciu pięćdziesiątki, a nie więcej niż zarobiłeś z pracy czy samozatrudnienia w danym roku. Ale jest tu furtka do obejścia tego przepisu: małżeńskie IRA (spousal IRA), dzięki któremu możesz wpłacić na IRA pełną kwotę, nawet jeżeli w danym roku nie zarobiłeś ani grosza.

Małżeńskie IRA to nie jest inny rodzaj konta, lecz tylko potoczna nazwa przepisu zezwalającego żywicielowi rodziny na finansowanie konta emerytalnego niepracującego małżonka, który ma mało przychodu albo wcale.

Przykład: Nie masz przychodu w bieżącym roku, a twoja żona pracuje na pełny etat i zarabia ponad czterdzieści tysięcy. Możecie obydwoje wpłacić po $5,500 na swoje własne konta IRA. Gdyby zarobki z pracy rodziny wyniosły np. $9,000, moglibyście zdeponować na konta IRA tylko tę kwotę.

Elżbieta Baumgartner

Elżbieta Baumgartner jest autorką wielu książek-poradników dla imigrantów w USA, m.in. “Ubezpieczenie społeczne Social Security”, Jak inwestować w fundusze powiernicze”,  „Powrót do Polski” i “Otwieram biznes”.