Koronakryzys: Co nowego z kontami emerytalnymi 401(k)

Przedwczesna likwidacja kont emerytalnych nie jest rekomendowana, bo mają one służyć zabezpieczeniu naszej przyszłości. Niemniej dobrze wiedzieć, że w uzasadnionych okolicznościach mamy do nich dostęp. Ustawa stymulacyjna – Coronavirus Aid, Relief, and Economic Security Act (CARES Act) z 27 marca tego roku zmieniła niektóre przepisy. W artykule pt. “Wypłata z kont emerytalnych w czasach koronawirusa” niedawno omówiłam przepisy dotyczące kont IRA. Dziś skupmy się na zakładowych programach emerytalnych.

Zasady wypłat z kont emerytalnych

Od środków wyjętych z zakładowych kont emerytalnych 401(k), 403(b) (a także innych – IRA, SIMPLE IRA itp.,) trzeba zapłacić podatek dochodowy oraz 10 proc. kary, jeżeli właściciel nie ukończył 59 i pół roku życia (early distribution penalty). Ponadto przeważnie wymagane jest odprowadzenie zaliczki podatkowej (tax withholding). W kilku okolicznościach możesz być zwolniony od 10-procentowej kary, np.: w razie niepełnosprawności, śmierci oraz gdy przeznaczysz środki na zakup pierwszego domu (do 10,000 dol.), pokrycie kosztów medycznych, czy wyższej edukacji. Więcej przeczytasz tu:  https://www.irs.gov/retirement-plans/plan-participant-employee/retirement-topics-tax-on-early-distributions.

Reguły dotyczące wypłat w 2020 roku

Ustawa stymulacyjna CARES Act wniosła sporo ułatwień, dających dostęp do emerytalnych pieniędzy osobom dotkniętym przez skutki COVID-19. Oto zasady, które dotyczą emerytalnych kont zakładowych, takich jak 401(k) i 403(b) od 1 stycznia do końca roku 2020.

 • Dozwolone są wypłaty do 100,000 dol. z kont pracowniczych 401(k) i 403(b), a także z indywidualnych kont emerytalnych (IRA, SIMPLE IRA).
 • Zniesiona jest 10-procentowa kara (early withdrawal penalty) dla osób w wieku poniżej 59 i pół roku.
 • Zniesiono odprowadzanie 20-procentowych zaliczek podatkowych (tax withholdings). Z tego nie warto się cieszyć, bo podatki i tak przyjdzie ci uiścić.
 • Wypłaty nie przekraczające 100,000 dol. mogą być zgłoszone do IRS jako przychód rozłożony na trzy lata: 2020, 2021 oraz 2022.
 • Wypłaty do 100,000 dol. mogą zostać zwrócone w przeciągu trzech lat i żaden podatek ani kara należeć się wtedy nie będą. Jeżeli zapłaciłeś już ratę podatku, otrzymasz jej zwrot.

Warto dodać, że minimalne obowiązkowe dystrybucje (Required Minimum Distributions (RMD) z kont emerytalnych nie są wymagane w roku 2020 (dla wszystkich, nie tylko dla osób dotkniętych skutkami epidemii).

Pożyczka z konta 401(k)

Tak długo, jak pracujesz w zakładzie, gdzie masz plan 401(k), nie wolno ci z niego wybierać środków – możesz je co najwyżej pożyczyć. Zmienił to CARES Act, który wprowadził nowe zwolnienie zwane “coronavirus-related distributions” dla osób dotkniętych skutkami pandemii. W roku 2020 możesz zaciągnąć z konta 401(k) pożyczkę w wysokości do 100 proc. kwoty, do której jesteś uprawniony (vested balance, poprzednio tylko do 50 proc.), nie więcej niż 100,000 dol.

Oprócz tego, każde spłaty pożyczki z 401(k) winne od 27 marca do 31 grudnia 2020 roku mogą być odłożone o rok. Ta roczna zwłoka nie jest brana pod uwagę w naliczaniu odsetek za pożyczkę.

Dla kogo koronawirusowe przywileje

Powyższe przywileje należą ci się w roku 2020, jeżeli spełnisz któryś z następujących warunków:

 • Stwierdzono u ciebie, twego małżonka lub dziecka chorobę COVID-19 stosując test zatwierdzony przez Centers for Desease Control (CDC).
 • Nie byłeś w stanie pracować z powodu kwarantanny, zwolnienia z pracy, zredukowanych godzin, konieczności opieki nad dzieckiem, którego szkoła została zamknięta,
 • Twój biznes został zamknięty albo godziny zredukowane z powodu epidemii koronawirusa.

Skoro zamknięte zostały szkoły i przedszkola i nastąpiło wielkie bezrobocie, to do końca tego roku większość z nas któryś z tych warunków spełni.

Co lepsze: wypłata czy pożyczka z programu 401(k)?

Nowe reguły sprawiły, że zaciera się różnica między dystrybucją środków a pożyczką z konta 401(k). Obydwie strategie dają dostęp do 100,000 dol. bez kary i bez podatków, ale jednak są pewne różnice. Jeżeli zdecydujesz się na wypłatę, wtedy:

 • nie musisz środków zwracać;
 • nie ma kary za wczesną wypłatę (early withdrawal penalty);
 • zapłacisz podatki dochodowe, choć możesz je rozłożyć na trzy lata, albo kwotę całkowicie zwrócić przed upływem trzech lat.

Jeżeli zaciągniesz pożyczkę:

 • spłata jest wymagana przeważnie w ciągu 5 lat;
 • unikasz podatków dochodowych i kary, ale jeżeli nie zwrócisz pożyczki w ciągu 5 lat, to reszta będzie opodatkowana i obłożona 10-procentową karą;
 • spłata pożyczek zaciągniętych w roku 2020 może być opóźniona o rok;
 • jeżeli odejdziesz z pracy, masz czas ze spłatą do połowy października następnego roku. Jeżeli pożyczki nie wrócisz, dotkną cię podatki i kara (early withdrawal penalty).

Wniosek

Jeżeli jesteś pewny, że pozostaniesz w dotychczasowej pracy co najmniej pięć lat, pożyczka jest lepszą ewentualnością. Gdy zwrócisz pożyczkę, unikniesz podatków i kary, a odsetki płacić będziesz sobie sam, co częściowo zrekompensuje utracone przychody.

Jeżeli jednak masz na horyzoncie inną pracę albo emeryturę, to w roku 2020 korzystniejsza jest wypłata i skorzystanie z koronawirusowych przywilejów, bo statystyka mówi, spośród pracowników, którzy zmienili pracę mając niespłaconą pożyczkę, aż 86 procent nie było w stanie jej zwrócić o czasie.

Dlaczego lepiej nie likwidować emerytalnego konta

Likwidacja konta emerytalnego nie jest dobrym pomysłem. Pomimo nowych ułatwień, lepiej jest wykorzystać wszystkie inne sposoby załatania budżetu, zanim zdecydujesz się na sięgnięcie po zawartość konta 401(k), IRA czy podobnych. Powód jest taki, że wypłacone pieniądze przestaną dla ciebie pracować z odroczeniem podatków.

Przykład: Masz na koncie 401(k) w pracy 50,000 dol., które ulokowane w akcyjnym funduszu inwestycyjnym rośnie średnio 6 proc. rocznie. Nawet bez dalszych wpłat, konto to przez 20 lat może urosnąć do 160,000 dol. Jeżeli wybierzesz 10,000 dol., to pozostałe 40,000 dol. urośnie tylko do 128,000 dol., o ok. 32,000 dol. mniej.

W ten oto sposób, aby załatać dziś finansową dziurę, pozbawiłeś się znacznej kwoty w przyszłości. Przelicz swoją własną sytuację przy pomocy kalkulatora na sieci:  www.nerdwallet.com/article/investing/401k-withdrawal-calculator

Drugim powodem, dla którego lepiej nie sięgać po emerytalną skarbonkę jest fakt, że może się to przydarzyć w czasie bessy, gdy sprzedasz swoje aktywa w dołku. Przykładem jest pierwszy kwartał tego roku, kiedy giełda spadła nagle o 20 proc. To doprowadziło do paniki, a ułatwione reguły likwidacji kont emerytalnych zachęciły wielu inwestorów do nagłego wyjścia z rynku, by zapobiec dalszym stratom. Ci, którzy to zrobili, patrzyli bezradnie jak giełda po dwóch miesiącach powróciła prawie do dawnego poziomu.

Elżbieta Baumgartner

Elżbieta Baumgartner jest autorką wielu książek-poradników, m.in. “Ubezpieczenie społeczne Social Security”,  „Amerykańskie emerytury” i „Emerytura reemigranta w Polsce”.