Koronakryzys: Czym drugi zasiłek stymulacyjny różni się od pierwszego

Ustawa Response and Relief Supplemental Appropriations Act of 2021 (w skrócie COVID Relief Act) z 27 grudnia minionego roku przyznała nam drugą serię płatności stymulacyjnych, które już zaczęły wpływać na nasze konta. Choć podobna jest do pierwszej rundy wniesionej przez CARES Act z marca 2020 roku, istnieją pewne istotne różnice, które warto znać.

Kwota bazowa jest zmniejszona o połowę

Pierwszą rzeczą, jaką widzą wszyscy, to fakt, że kwota bazowa drugiego zasiłku jest o połowę niższa od pierwszego. Ustawa CARES przyznała każdej uprawnionej osobie 1,200 dol., podczas gdy COVID Relief Act tylko połowę, bo 600 dol. Były starania, by podnieść kwotę bazową do 2,000, ale się nie powiodły. Niektórzy członkowie Kongresu, jak i sam nowy prezydent Biden, mówią o trzeciej rundzie czeków w 2021 r., aby nadrobić różnicę.

Rodziny otrzymują więcej

Tym razem otrzymasz 600 dol. na każde uprawnione dziecko, a nie 500 dol., jak poprzednio. Zasady kwalifikacji są takie same: dzieci powinny mieć mniej niż 17 lat, mieszkać z podatnikiem przez ponad pół roku i otrzymywać od podatnika co najmniej połowę ich wsparcia. Krótko mówiąc, jeżeli dostajesz na dziecko kredyt podatkowy (Child Tax Credit), to dostaniesz automatycznie 500 dol. zasiłku.

Zamożni dostaną mniej

Dla osób ze znacznymi zarobkami drugi czek może być niższy, bowiem obniżony został górny pułap zarobków. Oto szczegóły.

Obydwie ustawy dają pełną wypłatę dla osób o dochodach brutto (Adjusted Gross Income) za rok 2019 nie przekraczających kwoty 75,000 dol. dla osób samotnych i dwa razy tyle dla małżeństw rozliczających się razem oraz 112,500 dol. dla wdów i wdowców. Powyżej tego pułapu zasiłek jest stopniowo redukowany. I tu pojawia się różnica.

Obecnie obniżony został górny pułap zarobków, powyżej którego zasiłek całkowicie znika. Dla osób samotnych i żonatych/zamężnych podatników składających oddzielne zeznanie drugi czek stymulacyjny jest zmniejszany do zera, jeśli ich dochód brutto (Adjusted Gross Income – AGI) w roku 2019 przekroczył 87,000 dol. (99 000 dol. poprzednim razem). Dla małżeństw rozliczających się wspólnie drugi czek stymulacyjny jest kasowany, jeśli ich wartość AGI przekroczy 174,000 dol. – (poprzednio 198,000 dol.).

Jak widać, przy takich samych zarobkach drugi czek może być niższy od pierwszego. Dokładnie dowiesz się z kalkulatora czeku pomocowego. W sieci szukaj „Stimulus Check Calculator”.

IRS patrzy tylko na twoje zeznanie podatkowe za rok 2019

Zgodnie z ustawą CARES, IRS najpierw przyjrzał się twojemu zeznaniu podatkowemu z 2019 r., by dowiedzieć się, czy i jaki zasiłek ci się należy oraz dla ilu osób. Jeśli wiosną 2020 roku nie złożyłeś jeszcze deklaracji za rok 2019, to IRA zajrzał do twojej deklaracji za rok 2018.

Za drugim razem IRS patrzy tylko twoje rozliczenie za rok 2019, a jeżeli go nie ma, to nie będzie sięgał do roku 2018 ani wcześniejszych. Gdyby IRS nie mógł uzyskać potrzebnych informacji z innego źródła (patrz poniżej), czeku ci nie wyśle.

Ale nie martw się, jeżeli czek ci się należy, ale go nie dostaniesz. Nie stracisz pieniędzy, będziesz musiał tylko poczekać, aż złożysz zeznanie podatkowe za rok 2020. Czeki to zaliczki na poczet nowej ulgi podatkowej 2020. Tak więc, jeśli IRS nie wyśle ​​ci pierwszego czy drugiego czeku, możesz ubiegać się o kredyt podatkowy na zeznaniu za rok 2020.

IRS bierze informacje z większej liczby źródeł

Wielu podatników nie śle podatkowych deklaracji, bo ma przychód poniżej kwoty wolnej od podatków. Są to przede wszystkim emeryci i renciści. Ustawa CARES wyraźnie upoważniła IRS do uzyskiwania informacji o ludności tylko od Administracji Social Security. Okazało się to niewystarczające, więc IRS musiał sięgnąć również do baz danych Railroad Retirement Board i Department od Veterans Affairs.

Druga ustawa pomocowa dała IRS dostęp do informacji z tych wszystkich instytucji i na tym polega różnica.

Tylko jeden małżonek potrzebuje numeru ubezpieczenia społecznego

Aby otrzymać pierwszą rundę wypłaty zgodnie z ustawą CARES, obydwoje małżonkowie musieli mieć ważny numer Social Security uprawniający do pracy.

Tym razem ty i twoje dzieci możecie dostać drugi czek stymulacyjny, nawet jeżeli twój współmałżonek nie ma ważnego numeru Social Security, a wy macie.

Uwaga: Ponadto COVID Relief Act wprowadza z mocą wsteczną nowe zasady do pierwszej rundy płatności. W rezultacie, jeśli ty masz ważny numer ubezpieczenia społecznego SSN, a twój małżonek nie, to możesz ubiegać się maksymalnie o 1,200 dol. plus dodatkowe 500 dol. za każde kwalifikujące się dziecko, co będzie można zrobić na zeznaniu podatkowym za rok 2020. Pokazuje to dokładnie książka pt. Jak oszczędzać na podatkach uaktualniona na rok 2021.

Drugi czek nie może być zajęty za alimenty

Jeśli jesteś winien alimenty na dzieci, IRS może wykorzystać twój zasiłek z pierwszej rundy na wyrównanie zaległości, ale nie drugi. Powodem jest fakt, że w grudniowej ustawie COVID Relief Act Kongres wyłączył drugie zasiłki stymulacyjne z Federal Offset Program, więc nie są one dłużnikom alimentacyjnym zabierane (garnished).

Drugi zasiłek nie może być zajęty za długi

COVID Relief Act wyraźnie stanowi, że czeki drugiej rundy nie podlegają zajęciu przez wierzycieli lub windykatorów. Nie można ich również stracić w postępowaniu upadłościowym. Kontrastuje to z ustawą CARES, która nie zapewnia podobnej ochrony płatności w pierwszej rundzie.

Ponadto zasiłek z drugiej rundy nie może być przez IRS wykorzystany do spłaty zaległych podatków lub innych należności wobec rządu federalnego lub stanowego.

Mniej zmarłych dostanie pieniądze

Pierwszym razem IRS wysłał ponad 1 milion czeków pomocowych do zmarłych osób. Teraz ma się to zdarzć rzadziej.

Po pierwsze, nowa ustawa wyraźnie stwierdza, że ​​każdy, kto zmarł przed 1 stycznia 2020 r., nie jest uprawniony do drugiego czeku – zasadniczo jest traktowany tak, jakby nie miał numeru ubezpieczenia społecznego. Po drugie, IRS ma teraz dostęp do „głównej kartoteki śmierci” Social Security Administration – Death Master File, co powinno znacznie wyeliminować pomyłki.

Elżbieta Baumgartner

Elżbieta Baumgartner jest autorką wielu książek-poradników. m.in. „Jak oszczędzać na podatkach, „Jak chować pieniądze przed fiskusem”, „Podręcznik ochrony majątkowej” i wielu innych.