Koronakryzys: Kobiety i rodzinne finanse

Skutki pandemii odbijają się dotkliwiej na kobietach niż mężczyznach. Sondaż firmy The Ascent wykazał, że w lipcu 2020 roku 28 proc. kobiet straciło cały swój przychód, podczas gdy tylko 20 proc. mężczyzn. Niektórzy mężczyźni powrócili do pracy, ale kobiety zmuszone bywają pozostać w domu, by opiekować się dziećmi, które przeważnie uczą się zdalnie. Jest to bardzo trudne dla rodzin niewiele zarabiających, a szczególnie dla samotnych matek.

Gdy przetacza się nad nami pandemiczna burza, wiele kobiet ciągle ma dysfunkcyjną relację z pieniędzmi. Uważają, że finanse są trudne i podołać im może tylko mężczyzna. Gdy mężczyzny zabraknie, pozostają bezradne, zagubione.

Tak bywa w życiu

Państwo Kowalscy wylosowali zieloną kartę i przyjechali do USA 14 lat temu. Mąż pracował w firmie budowlanej. Zarabiał dobrze i zajmował się sprawami rodziny, odciążając żonę, która opiekowała się domem, synkiem i pracowała tylko na pół etatu w pobliskim sklepie. Pewnego dnia, gdy żona poszła zawołać męża na obiad, zastała go przed telewizorem martwego. Czterdziestodwuletni, krzepki mężczyzna zmarł nagle na atak serca siedząc w fotelu.

Do szoku i rozpaczy kobiety wkrótce doszły kłopoty dnia codziennego. Biurko męża było zasłane grubą warstwa różnych papierów; stare rachunki, wyciągi bankowe i przeróżne papiery piętrzyły się na półkach. Tylko mąż orientował się w tym rozgardiaszu. Jak się dowiedzieć, gdzie są pieniądze rodziny, gdzie leżą ważne dokumenty, jak płacić rachunki i jakie? Kto rozliczał podatki rodziny, jaki makler prowadził inwestycje? Jak żona utrzyma siebie i dziecko? Do kogo się teraz zwrócić po pomoc i jaką? Mówiąca nie najlepszym językiem angielskim kobieta była w rozpaczy.

Uważaj, żebyś i ty nie była bezradna w podobny sposób. Śmiertelność na COVID-19 jest dla mężczyzn 2.4 razy wyższa niż kobiet, co znaczy, że to one pozostaną zdane same na siebie.

Podział obowiązków w imigranckiej rodzinie

W tradycyjnej rodzinie role podzielone są według płci. Mężczyzna zajmuje się pracą poza domem, co daje środki do utrzymania rodziny, lecz także nadaje sens jego istnieniu i definiuje jego miejsce w społeczeństwie. Zadanie kobiety natomiast polega na stworzeniu domowego gniazda dla męża i dzieci oraz jego utrzymywanie. Dominująca rola męża, wywodząca się z dawnej roli wojownika i myśliwego, uległa już dawno modyfikacji we współczesnym amerykańskim społeczeństwie. Amerykańscy mężowie dawno przejęli znaczną część domowych obowiązków. Niestety, kobieta-imigrantka nadal często usługuje dzieciom i mężowi, mimo że świat dookoła się zmienił. Jej podrzędna i służebna rola utrzymuje się nawet wtedy, gdy sytuacja materialna zmusza ją do pracy zarobkowej, co nakłada na jej barki podwójne brzemię: pracę w domu i poza domem.

W tradycyjnej rodzinie mężczyzna – pan domu – dzierży również ster domowych finansów. Przed wiekami władał mieczem i włócznią myśliwską, teraz długopisem podpisując czeki i klękając na komputerze. Nawet jeżeli kobieta kupuje żywność czy odzież dla rodziny, mąż zawiaduje pieniędzmi. Z jednej strony jest to wyręka, z drugiej – nieświadomość czyni kobietę jeszcze bardziej zależną. Jeżeli taka sytuacja panuje w twojej rodzinie, to powinnaś, słuchaczko, ją zmienić i stać się bardziej niezależna.

Dlaczego trzeba liczyć na siebie

Oto dlaczego każda kobieta powinna być w stanie liczyć na samą siebie:

By uniknąć biedy. Aż 75% osób żyjących poniżej poziomu ubóstwa w USA to kobiety. Dzieje się tak przeważnie dlatego, że kobiety zarabiają mniej od mężczyzn, a żyją od nich dłużej i przez to częściej wyczerpują swoje finansowe zasoby. Procent ubogich kobiet-imigrantek jest jeszcze wyższy.

Na wypadek rozwodu. Według Census Bureau, połowa kobiet, które zawarły związek małżeński w ostatnich 20 latach, rozwiedzie się. W niektórych kulturach rozwód jest nie do pomyślenia, więc imigrantki nie biorą go pod uwagę. W USA rozpada się połowa małżeństw.

Na wypadek śmierci męża. Aż 90% kobiet kiedyś owdowieje i w rezultacie staje się odpowiedzialnymi za własne finanse. Statystyka mówi, że przeżyjesz męża, chyba że jest on dużo młodszy od ciebie i jest w lepszym zdrowiu. Nie mając oparcia w rodzinie, zostaniesz sama.

Z powodu niezaradności męża albo jego niefrasobliwości. Nie każdy mężczyzna zajmuje się finansowymi sprawami rodziny skutecznie, choć może tego nie przyzna.

Gdzie zacząć

Wyobraź sobie sytuację pani Kowalskiej z autentycznego przykładu powyżej. Jeżeli z jakiegoś względu zostaniesz nagle sama, czy dasz dobie radę? Jeżeli papierkowe i finansowe sprawy twojej rodziny są dla ciebie czarną magią, to zacznij się z nimi zapoznawać.

  • Wiedz, gdzie trzymane są ważne rodzinne dokumenty: metryki urodzin, akt ślubu, akty własności, dyplomy itp., a także papiery dotyczące szkoły dzieci, domu itp.
  • Dowiedz się, jakie rachunki opłaca twój mąż i w jaki sposób. Jeżeli papierów dotyczące telefonu, elektryczności, czynszu, spłat pożyczek, samochodu itp. nie ma ułożonych chronologicznie w oddzielnych skoroszytach, to pomóż mu je posegregować.
  • Zaangażuj męża do pomocy w domu. Gotowanie, pranie, sprzątanie, zakupy i opieka na d dziećmi to ciężka praca, w której współczesny mężczyzna powinien uczestniczyć.
  • Poznaj, gdzie trzymane są wszystkie pieniądze rodziny i jaki jest do nich dostęp. Jeżeli jeszcze nie umiesz, to naucz się korzystać z internetowej bankowości, z bankomatu, karty debetowej. Wiedz, jak działa konto emerytalne IRS czy 401(k).

Pracuj nad sobą

Jeżeli jeszcze nie korzystasz z Internetu, to wstyd. Naucz koniecznie, bo to okno na świat. Posługiwanie się emailem, przeglądanie stronic, szukanie informacji nie jest skomplikowane. Wystarczy zwykły laptop , tablet albo smartfon. Zainstaluj sobie użyteczne aplikacje. Ucz się od swoich dzieci, ale nie polegaj na ich ciągłej pomocy. Stań się niezależna.

Sięgnij po książki, poradniki i dowiedz się, jak działa system Social Security, zakładowe i indywidualne plany emerytalne, ubezpieczenia zdrowotne, bankowość, świat finansów itp. Dowiedz się, jak funkcjonuje Ameryka. Kup którąś z książek Suze Orman. Wolisz czytać po polsku? Setki artykułów o domowych finansach znajdziesz w witrynie www.PoradnikSukces.com.

Za tydzień wyjaśnię, co zrobić, jeżeli nie dowierzasz swemu partnerowi, albo gdy chcesz się z nim rozstać.

Elżbieta Baumgartner

Elżbieta Baumgartner jest autorką wielu książek-poradników, m.in.: “Życie bez ślubu. Finansowe i prawne problemy par niemałżeńskich oraz jak ich uniknąć”, „Życie od nowa, jak uporządkować sprawy w urzędach”, „Jak inwestować w fundusze powiernicze”  i wiele innych.