Koronakryzys: Za co być wdzięcznym w czasach pandemii

Zgodnie z tradycją w Święto Dziękczynienia zastanawiamy się nad tym, za co powinniśmy być wdzięczni losowi w mijającym roku. Nawet w czasie pandemii można znaleźć pozytywy, chociażby to, że zaczynamy doceniać rzeczy i sprawy, które kiedyś wydawały się zwyczajne i oczywiste.

Bądźmy wdzięczni tym z pierwszej linii

Po świecie przewala się największy kataklizm współczesnych czasów, ale nasze społeczeństwo funkcjonuje. Jest woda w kranie, prąd w gniazdku elektrycznym, żywność na sklepowych półkach. Jeżdżą pociągi, przychodzi poczta i zamówiona pizza, Amazon znowu dostarcza paczki na drugi dzień.

Bądźmy wdzięczni niestrudzonemu personelowi medycznemu, naukowcom, którzy pracują nad szczepionką z narażeniem zdrowia i życia. Bądźmy wdzięczni nauczycielom uczącym dzieci, kierowcom dowożącym towary, policjantom pilnującym porządku, tym wszystkim, którzy dokładają swoją cegiełkę do tego, by kraj funkcjonował. Wykorzystajmy jakąś okazję, by wyrazić im swoje uznanie.

Twoje zdrowie

Z pewnością znasz kogoś, kto zachorował na COVID, może nawet zmarł. To prawdziwa tragedia. Niemniej prawdopodobieństwo poważnych objawów u osoby zakażonej wynosi ok. 6 proc., a śmierci – 2.2 proc. w Stanach Zjednoczonych. Chorują przeważnie osoby starsze osłabione innymi współistniejącymi schorzeniami. Dla młodszych i silnych prawdopodobieństwo zachorowania na COVID i jego konsekwencje są podobne do grypy.

Bądź wdzięczny za swoją młodość i dobre zdrowie. Dbaj o siebie i rodzinę, odżywiajcie się racjonalnie. Podejmuj wszelkie zalecane środki ostrożności, aby chronić siebie i inne bardziej wrażliwe osoby.

Łączność

Bądźmy wdzięczni za to, że możemy pozostać w kontakcie z bliskimi osobami pomimo kwarantanny czy konieczności utrzymania dystansu. Doceńmy smartfony, laptopy, wi-fi, Skypa, Facebooka i inne dobrodziejstwa współczesnej technologii. Gdyby pandemia miała miejsce 20, nawet 10 lat temu, życie wyglądałoby inaczej.

Mieszkamy w Stanach, nasi krewni i starzy przyjaciele są w Polsce i innych krajach. Pomimo dużych odległości w czasach pandemii czujemy się bardziej zbliżeni do nich niż kiedykolwiek dzięki Internetowi. Krótka wiadomość od bliskiej osoby, zdjęcie wstawione na Facebooku stawiają nas na nogi. Nie zapomnij odwdzięczać się tym samym. Przejrzyj książeczkę adresową, napisz do przyjaciela, z którym urwał ci się kontakt. Nie jest łatwo codziennie być samemu w domu. Samotność i depresja są również cichymi zabójcami.

Zabezpieczenie finansowe

Jeżeli nadal masz pracę, to ją doceń. Straciłeś posadę – bądź wdzięczny za zasiłek dla bezrobotnych, który pomaga ci w utrzymaniu. Dzięki oszczędnościom odłożonym w banku przetrwasz trudne czasy. A jeżeli rzeczywiście trudno ci związać koniec z końcem, to wiedz, że innym bywa gorzej.

W nowej rzeczywistości życie stało się tańsze. Zamknięte są kina, teatry, sale koncertowe, ograniczona działalność barów, restauracji i kawiarni. Nie ma dokąd pójść, ale to ma swoje zalety. Przedtem celem spaceru z dziećmi była lodziarnia, ciastkarnia czy sklep z zabawkami, a teraz to park czy plac zabaw. Pieniądze zamiast w sklepowej kasie, zostają w twoim portfelu.

Oszczędzasz, jeżeli uczysz się albo pracujesz zdalnie. Nie tracisz czasu na dojazdy, nie wydajesz pieniędzy na bilety czy benzynę. Nie musisz stroić się do biura, kupować posiłków na lunch. Nie ulegasz pokusom, gdy zostajesz w domu.

Podlicz, ile udaje ci się oszczędzić i odłóż pieniądze na czarną godzinę. Pandemia trwa i nie wiadomo, kiedy się skończy.

Uroki natury

Przebywanie z innymi ludźmi w zamkniętych pomieszczeniach nie jest bezpieczne w czasie pandemii. Znacznie bezpieczniej jest na zewnątrz. Jeżeli masz balkon, taras czy ogródek, to jesteś szczęśliwcem, bo możesz odetchnąć świeżym powietrzem, zaprosić przyjaciół (z zachowaniem odpowiedniej odległości), pozwolić dzieciom bawić się z kolegami.

Doceń pobliski park, las, każdy kawałek zieleni. Nawet w czasie zamrożenia gospodarki wolno jest wychodzić na powietrze, ćwiczyć, wyprowadzać psa.

Badania wykazały, że przebywanie w środowisku naturalnym poprawia nam samopoczucie, eliminuje stres, wzmacnia organizm i poprawia ogólny stan zdrowia. Naukowcy odkryli również, że podobne skutki może mieć samo oglądanie zdjęć natury przez tych, którzy nie są w stanie wyjść na zewnątrz.

Czas z rodziną

Współczesna rodzina bywa bardzo zabiegana. Praca, szkoła, zajęcia pozaszkolne i różne obowiązki powodują, że bywają dni, kiedy rodzice i dzieci widują się tylko przelotnie, samotnie jedzą posiłki. W czasie pandemii zdalna praca i nauka, odwołanie zajęć sportowych i imprez kulturalnych powodują, że rodzina została w domu. Jemy razem, rozmawiamy, bawimy się i spędzamy więcej czasu z rodziną niż kiedykolwiek. Nie mając innego towarzystwa, rodzeństwo zaczyna bawić się ze sobą.

Choć długotrwała izolacja w niewielkim mieszkaniu jest niełatwa, wykorzystaj ten okres. Gotuj posiłki razem z dziećmi, chodź na długie spacery, pomagaj w lekcjach, rozmawiaj, czytaj im książki, rób plany. Dodatkowy czas z rodziną podczas pandemii pozostawi wspaniałe wspomnienia.

Czas dla siebie

W czasie zamrożenia gospodarki, kwarantanny czy bezrobocia możesz zacząć robić to, na co przedtem brakowało ci czasu: uczyć się obcego języka (polecam Duolingo), polerować angielski, powrócić do ulubionych książek, nadrobić zaległości w oglądaniu filmów. Niektórzy uczą się pieczenia chleba, szycia, zaczynają majsterkowanie, podróżują wirtualnie po świecie, słuchają audiobooków, biorą kursy na sieci (Coursera!).

Izolacja nie musi oznaczać nudy. Nie trać dni na bezmyślne oglądanie telewizji czy marudzenie przez telefon. Wykorzystaj tę unikalną okazję do poznania czegoś nowego i nabycia nowych umiejętności. Doceń to, co masz, bo innym bywa gorzej.

Elżbieta Baumgartner

Elżbieta Baumgartner jest autorką wielu książek-poradników, m.in. książki pt. “Życie bez ślubu”, „Jak kupić dom i nie przepłacić”,  „Podręcznik właściciela domu”, “Jak ułatwić dziecku życiowy start”.