Koronaświęta: Co robić w czasie kwarantanny

Zakazy przemieszczania się, kwarantanny, godziny policyjne –ogarnięty pandemią świat wygląda jak w kiepskim futurystycznym filmie. Dla wielu osób uwięzionych w domu to nowa niełatwa sytuacja, pierwsze święta, które spędzą bez rodziny i przyjaciół. Dlatego zastanówmy się, jak spędzić „koronaświęta”, jak pożytecznie wykorzystać wolny czas. Oto kilka pomysłów na przetrwanie.

Spędź czas z bliskimi

Poświęć czas swoim najbliższym. Baw się z dziećmi, ubierz z nimi choinkę, czytaj im książki. Zrób coś miłego dla małżonka: zamów obiad z dostawą, otwórz butelkę wina, przejrzyjcie stare zdjęcia. Róbcie to, na co dotąd brakowało wam czasu.

Codziennie rozmawiaj z rodzicami, dziadkami w Stanach czy w Polsce. Włącz Zooma albo Skypa, posadź maluchy przed ekranem, a twoi rozmówcy będą absolutnie szczęśliwi.

Bądź w kontakcie w przyjaciółmi i znajomymi. Nie, nie urządzaj „corona party”, chyba że w wersji online. Teraz możesz nadrobić zaległości towarzyskie z tymi osobami, które do tej pory były za bardzo zalatane. Większość spędza czas wolny w domowym zaciszu, więc są dostępni.

Ruszaj się!

Korzystaj ze świeżego powietrza. Zależnie od przepisów epidemicznych w swoim miejscu zamieszkania, wybierz się do parku, czy za miasto do lasu, nad wodę. To przecież wolno, chyba że jesteś na kwarantannie. Weź dzieci na plac zabaw.

Zamknięto ci siłownię? Zorganizuj swoją własną, nawet bez sprzętu. Codziennie co najmniej kwadrans poświęcaj na ćwiczenia rozciągające czy jogę. Do jogi wystarczy ci podłoga, do rozciągania – ściana, kanapa i właściwie każdy stabilny obiekt, który pozwoli na wygodne podparcie się. Na sieci profesjonalni trenerzy pokazują, jak zadbać o siebie i utrzymać formę podczas kwarantanny.

Odkurz gry planszowe

Wszyscy za dużo czasu spędzamy przy ekranach, warto powrócić do staroświeckiej rozrywki. Wyjmij z szafy gry planszowe, naucz dzieci gry w szachy, warcaby, w karty, bo nic tak nie zbliża, jak wspólna rywalizacja. Kwarantanna, lock-down to idealna pora na poświęcenie czasu na relacje z najbliższymi. Skoro już i tak zostaliście zamknięci razem w domu, planszówki są niezawodnym towarzyszem waszych wspólnych wieczorów. Dobra zabawa, relaks i spędzenie kilku dobrych godzin gwarantowane. Nie zamykajcie się każdy w innym kącie ze swoim laptopem czy smartfonem. Jeśli w waszym domu brakuje gier planszowych – zamówcie je przez Internet z dostawą do domu. Z pewnością przydadzą się na nadchodzące, długie dni.

Przeczytaj zaległe książki

Czy masz w swojej biblioteczce książki, które wciąż czekają, aż będziesz miał czas je przeczytać? Teraz jest na to idealny moment! Wybierz niedokończoną książkę, zaparz sobie herbatę, wyłącz telewizor, siądź w wygodnym fotelu lub na kanapie i odpłyń w inny świat. Możesz pogłębić swoją wiedzę na jakiś temat lub po prostu zanurzyć się w świat fikcyjnej fabuły i odciąć na chwilę od stresującej rzeczywistości.

Czytaj też dzieciom albo z dziećmi razem, przytulając je na wygodnej kanapie.

Przypomnij sobie klasyczne filmy

Pewnie masz abonament Netflix, HBO czy Amazon Prime. Wybierz wartościowe filmy, edukacyjne programy. Na Youtube znajdziesz olbrzymi wybór ciekawych edukacyjnych czy dokumentalnych kanałów. Lubisz klasykę? W Youtube wpisz „polskie filmy”, a znajdziesz setki starych, znakomitych filmów, nawet te, które pamiętasz z młodych lat. Wpisz „classic movies”, jeżeli wolisz filmy amerykańskie. Na stronach ninateka.pl czy vod.tvp.pl znajdziesz wiele głośnych tytułów.

Artyści organizują wirtualne koncerty, teatry – wirtualne spektakle (m.in. timeout.com/newyork/theater).  W sieci szukaj „Virtual concerts” oraz „virtual theater”.

Idź do muzeum – wirtualnie

Opcję spacerów online proponuje coraz więcej instytucji, takich jak chociażby Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, a nawet Puszcza Białowieska oraz niejedno ZOO! Odwiedź Narodowe Muzeum Historii Naturalnej w Washingtonie, DC, Metropolitan Museum w Nowym Jorku, Brytyjskie Muzeum w Londynie, Muzeum Guggenheima i wiele innych nie wychodząc z domu. Możesz słuchać pogadanek, wykładów dotyczących muzealnych ekspozycji.

Podróżuj wirtualnie

Oczywiście – bez wychodzenia z domu! Trzydzieści kilka amerykańskich parków narodowych możesz obejrzeć przy pomocy Google Earth czy Google Arts and Culture. Takie witryny, jak www.cyark.org, pokazują największe turystyczne atrakcje na świecie w trzech wymiarach. Rick Steves Travel weźmie cię w podróż po całym świecie.

Wybierz się na spacer w kosmos, sam albo z dziećmi.  NASA udostępniła darmową kolekcję filmów, podcastów, e-booków i innych narzędzi, które pozwolą zgłębić świat kosmosu. Usiądźcie za sterami statku powietrznego, podziwiajcie Ziemię z perspektywy teleskopu Hubble’a! Wszystko to znajdziesz na stronie www.nasa.gov.

Naucz się czegoś nowego

Zawsze chciałeś nauczyć się nowego języka, szydełkowania, gry na instrumencie? Kiedy, jak nie teraz! Wyjmij gitarę z pokrowca, włącz kurs na YouTube i zacznij ćwiczyć!

CrashCourse, TED, Prosta Ekonomia, Geography Now, Vsauce, Biographics i wiele, wiele innych kanałów na Youtube oferują bezpłatnie setki, tysiące fascynujących programów na przeróżne tematy.

Zapisz się na jakiś kurs online i pogłęb swoją wiedzę na interesujący cię temat, a nawet uzyskaj profesjonalny certyfikat. Popatrz, co zaciekawi cię w witrynie Coursera czy w Khan Academy. Zadowolenie z siebie i pożyteczne spędzenie wolnego czasu gwarantowane!

Uniwersytety oferują bezpłatne wykłady na sieci. Coursera.com współpracuje z ponad dwustoma uniwersytetami i przedsiębiorstwami. Możesz wziąć jakieś kursy, poprawić swoje profesjonalne umiejętności, uzyskać zawodową licencję, a nawet rozpocząć studia. Czy wiesz, że w Coursera możesz zdobyć certyfikat „Google IT” w różnych dziedzinach komputerowych?

Uporządkuj zdjęcia

Wszyscy toniemy w lawinie zdjęć robionych przy pomocy naszych smartfonów. Pora zrobić w nich porządek: powyrzucać śmieci, zarchiwizować dobre fotografie chronologicznie.

Czy pamiętasz zdjęcia robione analogowo? Są cenne, bo pokazują minione czasy, bliskich, którzy odeszli. Teraz żółkną w albumach albo pudełkach na buty. Obecnie masz okazję, by je uporządkować. Zanim stare fotografie rozpadną się ze starości, zeskanuj je albo zrób im zdjęcie smartfonem (Google Photoscan), po czym skopiuj do domowego archiwum.  W wersji digitalnej są niezniszczalne, łatwe do przesłania najbliższym, gotowe do zrobienia foto książki (Google Photos).

Izolacja nie musi oznaczać zmarnowanego czasu. Święta w izolacji, to nie powód do depresji. To dobra okazja, by poświęcić czas najbliższym (nawet wirtualnie), nadrobić zaległości, poznać, nauczyć się czegoś nowego.

Pogodnych Świąt życzy

Elżbieta Baumgartner

Elżbieta Baumgartner jest autorką książek-poradników, m.in.: Planowanie spadkowe, czyli jak uporządkować swoje sprawy w Stanach i w Polsce, Podręcznik ochrony majątkowej” i wielu innych.