Kto nie musi rozliczać sie z podatków

Około 40 procent Amerykanów nie płaci żadnych podatków i nie wysyła nawet podatkowych deklaracji. Zastanówmy się, czy i my należymy do tej grupy. Artykuł wyjaśnia, kiedy pracownik, emeryt, przedsiębiorca i dziecko nie muszą słać podatkowych deklaracji.

Osoby mało zarabiające

Osoby mało zarabiające nie muszą rozliczać się z podatków, czyli te, których roczne zarobki wynoszą mniej niż standard deduction (odpis standardowy), który w roku 2020 wynosi $12,400 dla osoby samotnej, a dla małżeństwa rozliczającego się razem – $24,800. Odpis standardowy jest większy dla osób, które ukończyły 65 lat, o dodatkowe $1,650 dla  samotnych i o $2,600 dla małżeństw.

Chociaż niewiele zarabiający nie muszą wypełniać zeznań podatkowych, radzę żeby to czynili. Powodem jest fakt, że w wielu okolicznościach trzeba okazać deklarację podatkową w urzędach. Ponadto urząd podatkowy IRS nie może wtrącać się do zeznań sprzed trzech lat. Ale jeżeli podatnik z podatków się nie rozliczył, IRS może go skontrolować nawet lata wstecz.

Gdy pracujemy dla siebie

Rozliczenia słać nie musimy tylko wtedy, jeżeli zarobimy w danym roku na własny rachunek poniżej $400 dol, bo powyżej tej kwoty trzeba płacić składki na Social Security.

Uwaga: Otrzymywanie gotówki od klientów nie zwalnia nas z konieczności deklaracji przychodu. Nie ma znaczenia, czy klienci płacą nam gotówką, czekami czy kartą kredytową. I proszę nie wierzyć niektórym podatkowym specjalistom, którzy twierdzą, że deklarować trzeba tylko przychód, na który ma się udokumentowany. Na przykład, uliczny sprzedawca nie bierze od klienta pokwitowania, a przychód ma obowiązek rozliczyć.

Kiedy emeryt nie musi słać zeznania

Przypomnijmy: Osoby, które skończyły 65 lat nie muszą wypełniać zeznania podatkowego, jeżeli zarobiły poniżej $12,400 rocznie (seniorzy $14,050 w roku 2020), a limit dla małżeństwa emerytów wynosi aż 27,400 dol. Do tej kwoty dla niewiele zarabiających nie wlicza się świadczeń Social Security. Połowa albo 85% świadczeń Social Security zaczyna być wliczane do dochodu podlegającego opodatkowaniu (taxable income), gdy masz znaczne inne przychody: wynagrodzenie z pracy twojej czy małżonka, emeryturę zakładową, zyski inwestycyjne, czynsze z nieruchomości.

Emerytura czy renta Social Security nie jest dodawana do dochodu podlegającego  opodatkowaniu  dla małżeństw o prowizorycznym dochodzie poniżej $32,000 i dla osób samotnych o dochodzie poniżej $25,000. Prowizoryczny dochód – to połowa emerytury Social Security plus inne przychody.

Przykład: Powiedzmy, że dostajesz przeciętną emeryturę Social Security, która w roku 2020 wynosi  $1,500 miesięcznie, czyli $18,000 rocznie. Połowa tej kwoty, to $9,000. Oprócz emerytury możesz mieć przychodu $25,000 – $9,000 = $16,000 i ciągle nie mieć opodatkowanej emerytury. Twój taxable income – to $1,950 ($16,000 – $14,050), a stopa podatkowa tylko w tym przedziale wynosi tylko 10%.

Przeciętna para seniorów pobiera  $2,530 świadczeń Social Security miesięcznie, czyli $30,360 rocznie. Połowa tego, to $15,180. Mogą oni mieć $16,820 innego przychodu i nie mieć emerytury wliczanej do dochodu podlegającego opodatkowaniu (32,000 – 15,180 = 16,820). Skoro kwota wolna od podatku (standard deduction) wynosi dla nich $27,400, podatku nie zapłacą żadnego, jeżeli oprócz tej emerytury będą mieli poniżej dwudziestu pięciu tysięcy innego przychodu (np. kwoty wypłacone z emerytalnego konta IRA). Spraw sobie Turbo Tax i popatrz, jak dokładnie wyglądają obliczenia, albo porozmawiaj z księgowym.

Emerytura ZUS albo KRUS w Polsce

Jeżeli otrzymujesz emeryturę ZUS i KRUS, to polski bank potrąca twoje miesięczne zaliczki na podatek dochodowy, które wynoszą 17% dochodu uzyskanego w danym miesiącu, minus kwota zmniejszająca podatek, plus kilka procent na ubezpieczenie zdrowotne.

ZUS potrąca podatki, na tym sprawa się kończy. Nie masz innych przychodów w Polsce, to  deklaracji podatkowych wypełniać nie musisz.

 Kiedy dziecko zarabia bez podatków

Nastolatki często w Stanach pracują. Nasze dziecko (będące na naszym utrzymaniu), niezależnie od wieku, nie musi rozliczać się z podatku, jeżeli:

·       Otrzymało poniżej $1,100 w formie odsetek, dywidend, zysków kapitałowych czy innego przychodu z inwestycji (unearned income).

·       Zarobiło z pracy w danym roku mniej, niż wynosi w danym roku standardowy odpis (standard deduction) – $12,400 w roku 2020.

·       Zarobiło z pracy na własny rachunek (self-employment) poniżej $400, gdyż powyżej tego limitu należy się płacić składki na Social Security i Medicare (self-employment tax).

Przepisy komplikują się, gdy dziecko ma jednocześnie wynagrodzenie z pracy i przychód z inwestycji.

Zeznanie podatkowe warto sporządzić wtedy, gdy w pracy potrącano nastolatkowi podatki i należy mu się ich zwrot.

Co mają robić nielegalni imigranci?

Nielegalni imigranci muszą się rozliczać z podatków tak, jak wszyscy inni mieszkańcy USA. Sumiennie spełniać swój obowiązek powinni szczególnie ci, którzy oczekują na przyznanie zielonej karty, bowiem Urząd Imigracyjny na finałowej rozmowie (interview) chce zobaczyć raporty podatkowe za ostatnie lata. Urząd Podatkowy chętnie przyjmie nasze pieniądze i nie doniesie Urzędowi Imigracyjnemu o naszym zatrudnieniu.

Rada: Jeżeli ktoś ma numer Social Security powinien rozliczać się na niego. Jeżeli go nie ma, to powinien uzyskać numer indentyfikacyjny podatnika, zwany ITIN (Individual Taxpayer Identification Number).

Więcej na ten temat można przeczytać w książce pt. “Poradnik nielegalnego imigranta” (www.PoradnikSukces.com).

Więcej: Nielegalny imigrant powinien również składać deklaracje podatkowe w Polsce, gdyż ma w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy. Jeżeli wróci do Polski i zechce kupić mieszkanie czy samochód, urząd podatkowy zechce zobaczyć dowód pochodzenia przywiezionych pieniędzy.

Więcej na temat podatków można przeczytać w książce pt. Jak oszczędzać na podatkach.

Elzbieta Baumgartner