Kto nie musi rozliczać sie z podatków

Ponad czterdzieści procent Amerykanów nie płaci żadnych podatków: część dlatego, że zarabiają poniżej pewnego pułapu, część dlatego, że są uprawnieni do podatkowych przywilejów (seniorzy i rodziny z dziećmi). Niewiele zarabiający nie muszą nawet wysyłać podatkowych deklaracji. Artykuł ten wyjaśnia kiedy pracownik, emeryt, dziecko czy przedsiębiorca nie muszą spowiadać się Wujkowi Samowi.

Osoby mało zarabiające

Osoby mało zarabiające nie muszą rozliczać się z podatków, czyli te, których roczne zarobki wynoszą mniej niż standard deduction (odpis standardowy), który w roku 2021 wynosi 12,550 dol. dla osoby samotnej, a dla małżeństwa rozliczającego się razem – 21,100 dol. Odpis standardowy jest większy dla osób, które ukończyły 65 lat, o dodatkowe 1,700 dol. dla  samotnych i po 1,350 dol. na seniora dla małżeństw.

W minionym roku nawet więcej zarabiający podatku nie płacą dzięki zasiłkom stymulacyjnym, które stanowią zaliczki na kredyt podatkowy. Według raportu Tax Policy Center ponad 100 milionów amerykańskich gospodarstw domowych, czyli 61% wszystkich podatników, nie zapłaciło w zeszłym roku żadnych federalnych podatków dochodowych.

Seniorzy

Osoby, które skończyły 65 lat nie muszą wypełniać zeznania podatkowego, jeżeli zarobiły poniżej 14,250 dol., a małżeństwa – poniżej 27,800 dol. Do tej kwoty dla niewiele zarabiających nie wlicza się świadczeń Social Security. Połowa albo 85% świadczeń Social Security zaczyna być wliczane do dochodu podlegającego opodatkowaniu (taxable income), gdy masz znaczne inne przychody: wynagrodzenie z pracy twojej czy małżonka, emeryturę zakładową, zyski inwestycyjne, czynsze z nieruchomości.

Emerytura czy renta Social Security nie jest dodawana do dochodu podlegającego  opodatkowaniu  dla małżeństw o prowizorycznym dochodzie poniżej 32,000 dol. i dla osób samotnych o dochodzie poniżej 25,000 dol. Prowizoryczny dochód – to połowa emerytury Social Security plus inne przychody. W przedziale od 32,000 do 44,000 dol. 50 proc. emerytury może być dodane do dochodu podlegającego opodatkowaniu, a powyżej tego limitu 85 proc.

Kiedy opodatkowana jest emerytura Social Security

Przykład: Powiedzmy, że dostajesz przeciętną emeryturę Social Security, która wynosi  ok. 1,600 dol. miesięcznie, czyli 19,200 dol. rocznie. Połowa tej kwoty, to 9,600. Oprócz emerytury możesz mieć 15,400 dol. innego przychodu (25,000 – 9,600) i ciągle nie mieć opodatkowanej emerytury. Twój dochód podlegający opodatkowaniu (taxable income) w takim przypadku to 1,150 dol. (15,400 – 14,250), stopa podatkowa 10 proc., więc zapłacisz ok. 115 dol. podatku dochodowego.

Przeciętna para seniorów pobiera  2,700 dol. świadczeń Social Security miesięcznie, czyli 32,400 dol. rocznie. Połowa tego, to 16,200 dol. Mogą oni mieć 15,800 dol. innego przychodu i nie mieć emerytury wliczanej do dochodu podlegającego opodatkowaniu (32,000 – 16,200 = 15,800). Skoro kwota wolna od podatku (standard deduction) wynosi dla nich 27,800 dol., to program Turbo Tax wykazuje, że podatku nie zapłacą żadnego, nawet wtedy, gdy oprócz tej emerytury będą mieli poniżej ok. dwudziestu trzech tysięcy innego przychodu, np. wypłaty z konta IRA. Spraw sobie Turbo Tax i popatrz, jak wyglądają obliczenia, albo spytaj o szczegóły swego doradcy podatkowego.

Osoby na naszym utrzymaniu

Inne reguły dotyczą podatników, którzy są na czyimś utrzymaniu, niezależnie od tego, czy są dziećmi czy osobami dorosłymi. Powinny one posłać podatkową deklarację, jeżeli ich przychód jest wyższy od ich odpisu standardowego (standard deduction).

Osoba poniżej 65. roku życia będąca na czyimś utrzymaniu nie musi słać własnej podatkowej deklaracji, jeżeli:

  • ma przychód z inwestycji poniżej 1,100 dol. (odsetki, dywidendy, czyli unearned income);
  • zarobiła z pracy mniej niż wynosi w danym roku standardowy odpis (standard deduction) – 12,550 dol. w roku 2021;
  • miała zarówno przychód pasywny, jak i z pracy, to limit stanowi sumę: 350 dol. plus zarobiony przychód (earned income) do wysokości standardowego odpisu dla osoby samotnej.

Jeżeli mamy na utrzymaniu np. babcię, czy inną osobę w wieku ponad 65 lat, to nie musi ona słać podatkowej deklaracji, jeżeli:

  • jej przychód z inwestycji nie przekracza 2,750 dol. w roku (unearned income);
  • zarobiła z pracy mniej niż wynosi jej standardowy odpis (standard deduction), czyli 14,250 dol.;
  • miała zarówno przychód pasywny, jak i z pracy, to pułap przychodu stanowi sumę: 350 dol. plus zarobiony przychód (earned income) do wysokości jej standardowego odpisu.

Gdy pracujemy dla siebie

Osoby pracujące dla samych siebie nie muszą słać rozliczenia tylko wtedy, gdy zarobią w danym roku poniżej 400 dol., bo powyżej tej kwoty trzeba płacić składki na Social Security. To samo dotyczy osób na czyimś utrzymaniu.

Uwaga: Otrzymywanie gotówki od klientów nie zwalnia nas z konieczności deklaracji przychodu. Nie ma znaczenia, czy klienci płacą nam gotówką, czekami czy kartą kredytową. Proszę nie wierzyć niektórym podatkowym specjalistom, którzy twierdzą, że ujawniać trzeba tylko udokumentowany przychód. Na przykład, uliczny sprzedawca nie bierze od klienta pokwitowania, a przychód ma obowiązek rozliczyć.

Nielegalni imigranci

Imigranci bez legalnego statusu powinni się rozliczać z podatków tak, jak inni mieszkańcy USA, jeżeli są w stanach ponad pół roku. Sumiennie spełniać swój obowiązek powinni szczególnie ci, którzy oczekują na przyznanie zielonej karty, bowiem Urząd Imigracyjny na finałowej rozmowie (interview) chce zobaczyć raporty podatkowe za ostatnie lata. Urząd Podatkowy chętnie przyjmie ich pieniądze i nie doniesie Urzędowi Imigracyjnemu o ich zatrudnieniu.

Rada: Jeżeli ktoś nie ma numeru Social Security (SSN), powinien rozliczać się numer indentyfikacyjny podatnika, zwany ITIN (Individual Taxpayer Identification Number). Żeby emeryturę dostać, trzeba zalegalizować status, dostać dobry numer Social Security i przeksięgować zarobki z ITIN na SSN.

Kiedy warto słać podatkową deklarację

Chociaż niewiele zarabiający nie muszą wypełniać zeznań podatkowych, radzę żeby w niektórych okolicznościach to czynili. Powodów jest kilka:

  • Możesz być uprawniony do jakiegoś kredytu podatkowego, np. Earned Income Credit, który jest szczególnie hojny dla rodzin z dziećmi.
  • Warto mieć rozliczenie podatkowe, bo w niektórych okolicznościach trzeba je okazać.
  • Żeby otrzymać zwrot nadpłaconych podatków albo należny ci zaległy zasiłek stymulacyjny.

IRS nie może wtrącać się do zeznań sprzed trzech lat, bo ulegają one przedawnieniu. Ale jeżeli podatnik nie posłał deklaracji, IRS może go skontrolować nawet wiele lat wstecz.

W swoich indywidualnych sprawach zwróć się do swojego doradcy podatkowego.

Elzbieta Baumgartner

Elżbieta Baumgartner jest autorką wielu książek-poradników, m.in. pt. “Jak chować pieniądze przed fiskusem” i „Jak oszczędzać na podatkach”. Są one dostępne w księgarni Polonia, 882 Manhattan Ave., Greenpoint, albo bezpośrednio od wydawcy: Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1-718-224-3492, www.PoradnikSukces.com, poczta@poradniksukces.com.