Kto nie musi rozliczać sie z podatków za rok 2023

Ponad czterdzieści procent Amerykanów nie płaci żadnych podatków, bo zarabiają poniżej kwoty wolnej. Niewiele zarabiający nie muszą nawet wysyłać podatkowych deklaracji. Artykuł ten wyjaśnia kiedy pracownik, emeryt, dziecko czy przedsiębiorca nie muszą spowiadać się Wujkowi Samowi.

Osoby mało zarabiające

Nie muszą słać podatkowych deklaracji osoby mało zarabiające czyli te, których roczne zarobki wynoszą mniej niż kwota wolna od podatku – standard deduction (odpis standardowy). Kwota wolna zależy od wieku podatnika i od jego statusu podatkowego i na rozliczeniu za rok 2023 wynosi 13,850 dol. dla osoby samotnej, a dla małżeństwa rozliczającego się razem – 27,700 dol. Odpis standardowy jest większy dla osób, które ukończyły 65 lat, o dodatkowe 1,850 dol. dla  samotnych i po 1,500 dol. na seniora dla małżeństw.

Seniorzy

Osoby, które skończyły 65 lat nie muszą wypełniać zeznania podatkowego, jeżeli w roku 2023 ich dochód podlegający opodatkowaniu (taxable income) poniżej 15,700 dol., a małżeństwa – poniżej 30,700 dol. Do tej kwoty dla niewiele zarabiających nie wlicza się świadczeń Social Security.

Połowa albo 85 proc. świadczeń Social Security zaczyna być wliczane do dochodu podlegającego opodatkowaniu (taxable income), gdy masz znaczne inne przychody: wynagrodzenie z pracy twojej czy małżonka, emeryturę zakładową, zyski inwestycyjne, czynsze z nieruchomości.

Emerytura czy renta Social Security jest dodawana do dochodu podlegającego opodatkowaniu tylko wtedy, gdy małżeństwo ma prowizoryczny dochód powyżej 32,000 dol., a osoba samotna  więcej niż 25,000 dol. Prowizoryczny dochód – to połowa emerytury Social Security plus inne przychody. W przedziale od 32,000 do 44,000 dol. dla małżeństw 50 proc. emerytury jest dodane do dochodu podlegającego opodatkowaniu, a powyżej tego limitu 85 proc. Dla osób samotnych te przedziały wynoszą odpowiednio 25,000 i 34,000 dol.

Więcej: https://www.ssa.gov/benefits/retirement/planner/taxes.html.

Kiedy opodatkowana jest emerytura Social Security

Przykład: Powiedzmy, że jesteś sam, dostajesz przeciętną emeryturę Social Security, która wynosi  ok. 1,500 dol. miesięcznie, czyli 18,00 dol. rocznie. Połowa tej kwoty, to 9,000 dol. Oprócz emerytury możesz mieć 16,000 dol. innego przychodu (25,000 – 9,000 dol.) i ciągle nie mieć opodatkowanej emerytury. Twój dochód podlegający opodatkowaniu (taxable income) w takim przypadku to tylko 300 dol. (16,000 – 15,700), stopa podatkowa 10 proc., więc zapłacisz ok. 30 dol. podatku dochodowego.

Lepiej: Jeżeli wypłacisz z IRS tyle, ile wynosi twój standardowy odpis (standard deduction), nie zapłacisz żadnych podatków, zakładając, że masz tylko przeciętną emeryturę Social Security.

Ile wypłacić z konta IRA, żeby nie zapłacić podatku

Zilustrujmy to na przykładzie pary małżonków.

Powiedzmy, że para seniorów pobiera 2,700 dol. świadczeń Social Security miesięcznie, czyli 32,400 dol. rocznie. Połowa tego, to 16,200 dol. Mogą oni mieć 15,800 dol. innego przychodu i nie mieć emerytury wliczanej do dochodu podlegającego opodatkowaniu (32,000 – 16,200 = 15,800).

Ile ta para może wypłacić z konta IRA, żeby uniknąć podatku?  Skoro kwota wolna od podatku (standard deduction) dla pary seniorów wynosi 30,700 dol. w roku 2023, to program Turbo Tax wykazuje, że podatku nie zapłacą żadnego, nawet wtedy, gdy oprócz tej emerytury będą mieli poniżej ok. dwudziestu pięciu tysięcy innego przychodu, np. wypłaty z konta IRA. Spraw sobie Turbo Tax i popatrz, jak wyglądają obliczenia w różnych scenariuszach, albo spytaj o szczegóły swego doradcy podatkowego.

Gdy jesteś na czyimś utrzymaniu

Inne reguły dotyczą podatników, którzy są na czyimś utrzymaniu (dependent).

Osoba poniżej 65. roku życia będąca na czyimś utrzymaniu nie musi słać własnej podatkowej deklaracji, jeżeli w roku 2023 spełniła wszystkie poniższe warunki:

  • nie ma przychodu z inwestycji powyżej 1,250 dol. (odsetki, dywidendy, czyli unearned income) oraz;
  • nie zarobiła z pracy (earned income) więcej niż wynosi w danym roku standardowy odpis – 13,850 dol.

Jeżeli mamy na utrzymaniu np. babcię, czy inną osobę w wieku ponad 65 lat, to nie musi ona słać podatkowej deklaracji, jeżeli:

  • jej przychód z inwestycji nie przekracza 3,100 dol. w roku (unearned income);
  • nie zarobiła z pracy więcej niż wynosi jej standardowy odpis (standard deduction), czyli 15,700 dol.;

Obliczenie nieco się komplikuje, gdy ktoś miał zarówno przychód pasywny, jak i zarobki z pracy. Wtedy spytaj księgowego, albo sięgnij po Publikację 501, https://www.irs.gov/publications/p501.

Pamiętaj, że dla niewiele zarabiających emerytury Social Security nie dodaje się do przychodu.

Gdy pracujesz dla siebie

Osoby pracujące dla samych siebie nie muszą słać rozliczenia tylko wtedy, gdy zarobią w danym roku mniej niż 400 dol., bo powyżej tej kwoty trzeba płacić składki na Social Security. To samo dotyczy osób na czyimś utrzymaniu.

Uwaga: Otrzymywanie gotówki od klientów nie zwalnia nas z konieczności deklaracji tego przychodu. Nie ma znaczenia, czy klienci płacą nam gotówką, czekami czy kartą kredytową. Proszę nie wierzyć niektórym podatkowym specjalistom, którzy twierdzą, że ujawniać trzeba tylko udokumentowany przychód. Na przykład, uliczny sprzedawca nie bierze od klienta pokwitowania, a przychód ma obowiązek rozliczyć.

Nielegalni imigranci

Imigranci bez legalnego statusu powinni się rozliczać z podatków tak, jak inni mieszkańcy USA, jeżeli są w stanach ponad pół roku. Sumiennie spełniać swój obowiązek powinni szczególnie ci, którzy oczekują na przyznanie zielonej karty, bowiem Urząd Imigracyjny na finałowej rozmowie (interview) chce zobaczyć raporty podatkowe za ostatnie lata. Urząd Podatkowy chętnie przyjmie ich pieniądze i nie doniesie Urzędowi Imigracyjnemu o ich zatrudnieniu.

Rada: Jeżeli ktoś nie ma numeru Social Security (SSN), powinien rozliczać się numer indentyfikacyjny podatnika, zwany ITIN (Individual Taxpayer Identification Number). Żeby emeryturę dostać, trzeba zalegalizować status, dostać dobry numer Social Security i przeksięgować zarobki z ITIN na SSN.

Kiedy warto słać podatkową deklarację

Chociaż emeryci i niewiele zarabiający nie muszą wypełniać zeznań podatkowych, radzę żeby w niektórych okolicznościach to czynili. Powodów jest kilka:

  • Żeby otrzymać zwrot nadpłaconych podatków (tax withholdings).
  • Możesz być uprawniony do jakiegoś kredytu podatkowego, np. Earned Income Credit, który jest szczególnie hojny dla rodzin z dziećmi.
  • Warto mieć rozliczenie podatkowe, bo w niektórych okolicznościach trzeba je okazać.

IRS nie może wtrącać się do zeznań sprzed trzech lat, bo ulegają one przedawnieniu. Ale jeżeli podatnik nie posłał deklaracji, IRS może go skontrolować nawet wiele lat wstecz.

W swoich indywidualnych sprawach zwróć się do swojego doradcy podatkowego.

Elżbieta Baumgartner

Elżbieta Baumgartner jest autorką wielu książek-poradników, m.in. pt. “Jak chować pieniądze przed fiskusem” i „Jak oszczędzać na podatkach”.