Lepiej żyć zdrowo i bogato

Większość z nas myśli o dostatnim życiu na emeryturze. Cała sprawa oszczędzania sprowadza się do zbudowania  zasobnego gniazda, które da nam bezpieczeństwo i komfort. Znacznie więcej możemy osiągnąć, jeżeli naszą uwagę oprócz oszczędzania skupimy także na naszym zdrowiu.

Choćby dlatego, że problemy zdrowotne wynikłe z zaniedbania (zła dieta i brak ruchu), czyli w sumie łatwe do uniknięcia, mogą przekształcić naszą skarbonkę w dołek finansowy w bardzo krótkim czasie. Krótko mówiąc, dobra forma może okazać się największym bogactwem, jakie mamy. Co nie znaczy, że mamy przestać oszczędzać. W/g wyliczeń aktuariuszy docelowe oszczędności na emeryturę powinny wynosić 10 razy tyle ile ostatnie zarobki w przypadku gdy tryskamy dobrym zdrowiem i relatywnie więcej, gdy cierpimy na jakieś przewlekłe choroby. Skoro Medicare wydaje 4 razy  więcej na seniorów, którzy cierpią na jakieś choroby, tzw deductibles i co-paymments też będą wyższe. Pokrycie tych kosztów należy do nas.

seniors happyTak samo, jeśli chodzi o koszt przebywania w domach spokojnej starości. Przez fakt, że wielu rezydentów takich domów cierpi na przeróżne schorzenia, koszt przebywania w nim wzrasta drastycznie. W związku z czym, tego rodzaju instytucje dokładnie robią to, o czym jeszcze 10 lat temu nikt nie myślał. Promują zdrowe odżywianie, ruch i kontrolę wagi.

Zrzuć zbędne kilogramy

Nadwaga i otyłość, to chyba największe zmory nękające wielu seniorów (nie tylko). Powiązane z cukrzycą, chorobami serca, chorobami nowotworowymi. Przeciętny koszt roczny z własnej kieszeni (out of pocket) pacjenta chorego na cukrzycę wynosi około $500. Ale gdy pacjent nie przejmuje się specjalnie swoją kondycją koszty windują do $12,000 i więcej w/g National Insurance. Czyli zrzuć wagę, zapobiegniesz chorobie i oszczędzisz więcej.

Rzuć palenie

Paczka papierosów kosztuje około $8 (w mieście NY). Jeżeli palisz i pozwolisz zdrowemu rozsądkowi przejąć rolę zaprzestając palenia w wieku 40 lat, a koszty palenia przełożysz na oszczędności, masz duże szanse na odłożenie niezłej sumy, gdy będziesz zbliżać się do emerytury. Tym samym zapobiegniesz wielu problemom chorobowym wynikłym z palenia.

Rozpocznij gimnastykę

Ćwiczenia i dieta są kluczem do zapobiegania typowych chorób cywilizacyjnych, wysokie ciśnienie choroby serca, krążenia. Jeśli skrzętnie pomyślisz i zmienisz swoje codzienne siedzące życie choć trochę masz szanse na dodatkowe oszczędności rzędu $35,000, gdyż wyliczono że roczny koszt z własnej kieszeni przy tego typu schorzeniach wynosi ponad $600 (w/g Nationwide).

Co prawda wszystkie te argumenty nie gwarantują nam zdrowia. Nawet zdrowi ludzie chorują. Ale zakłada się, że ogromny procent ludzi ustrzeże się przed przewlekłymi schorzeniami na przestrzeni powiedzmy 25 lat (od 40 do 65 roku życia), jeśli zmieni swój obecny styl życia. Żyć zdrowiej znaczy żyć dłużej, czyli potrzebować będziemy więcej oszczędności co w rezultacie znaczy mniej zużyjemy teraz zostanie więcej na potem.

Danuta Marciszek