Nadgodziny 2020. Zmiany w przepisach o wynagrodzeniu za godziny nadliczbowe

Od 1 stycznia 2020 roku weszła w życie długo oczekiwana nowelizacja przepisów o wynagrodzeniu za godziny nadliczbowe. Około 1.3 miliona pracowników zostanie uprawnionych do dodatku za nadgodziny, bowiem limit zarobków wzrosła z 455 dol. na tydzień do 684 dol. Jest to pierwsza podwyżka od 2004 roku i warto o niej wiedzieć.

Wątpliwy awans

Przykład z życia: Pracujesz za niewielką stawkę godzinową, ale pomaga ci dopłata za nadgodziny. Szef poznał się na tobie: dał ci awans, małą podwyżkę i klucze do sklepu. Uczynił managerem. W zasadzie robisz to samo, ale z większym entuzjazmem. Przychodzisz pierwszy, otwierasz sklep, a wychodzisz ostatni. Radość trwa tylko do wypłaty, gdy okazało się, że nie zarabiasz więcej, bo jako „manager” masz czas nienormowany i nadgodzin nie dostajesz.

W roku 1975 aż 62 proc. pracowników było objętych przepisami o nadgodzinach, a w roku 2016 zaledwie 7 proc., teraz jeszcze mniej Przyczyną stała się inflacja, bo coraz więcej osób zarabia powyżej dawno ustalonego limitu – 23,660 dol. rocznie, czyli 455 dol. tygodniowo.

Kogo nie dotyczą przepisy o nadgodzinach

Federalne prawo pracy jest sprecyzowane w ustawie zwanej Fair Labor Standards Act (FLSA). Krótko mówiąc, większość pracowników zarabiających poniżej pewnego limitu na mieć płacone więcej za pracę w godzinach nadliczbowych. Nadgodziny to zakres czasu przepracowany poza normalnym wymiarem godzin pracy, ustalonym w Stanach na 40 godzin tygodniowo.

Przepisy zależą od tego, czy jesteś pracownikiem otrzymującym godzinowe wynagrodzenia (hourly wages) czy pensję (salary). W największym skrócie pracownikom godzinowym należy się 50 proc. dopłaty, jeżeli pracują ponad 40 godzin tygodniowo. Jeżeli natomiast masz stałą pensję, bo jesteś na stanowisku kierowniczym, a zarabiasz ponad limit, to możesz pracować od rana do nocy, a dopłaty za nadgodziny nie dostaniesz. Wiele osób „awansuje” tylko na papierze: nadal przestawiają pudełka, ale nadgodzin nie dostają, bo do ich tytułu dopisane zostało słowo „manager”.

Regulacje FLSA o nadgodzinach nie dotyczą pewnych kategorii pracowników. Są to: menadżerowie, pracownicy administracyjni, specjaliści; pracownicy większości małych prywatnych placówek usługowych i handlowych; pracownicy rolni na małych farmach; dorywczy pracownicy, np. dochodzące opiekunki do dzieci (babysitters) i do osób starszych. Nadgodzin nie dostają też sprzedawcy pracujący na prowizję, taksówkarze, obsługa kolei, linii lotniczych i oceanicznych, niektórzy pracownicy środków masowego przekazu, teatru. Prawa poszczególnych stanów mogą przewidywać dalsze wyjątki. Więcej informacji: http://www.dol.gov/elaws/esa/flsa/screen75.asp.

Kto dostaje dodatek za nadgodziny

Płacę za godziny nadliczbowe, czyli dodatek wynoszący 50 proc. wynagrodzenia za każdą godzinę przepracowaną ponad 40 w tygodniu, otrzymują:

 • pracownicy godzinowi zarabiający poniżej 107,432 dol. rocznie;
 • pracownicy, którzy otrzymują pensję (salary) poniżej 684 dol. tygodniowo. Przed 2020 rokiem limit ten wynosił 455 dol. tygodniowo;
 • pracownicy, którzy otrzymują pensję (salary), ale nie mają wysokich kwalifikacji (professional employees), nie są na stanowiskach kierowniczych (executive employees) ani administracyjnych (administrative).

Większość pracowników godzinowych traci prawo do nadgodzin, jeżeli zarabia powyżej 107,432 dol. rocznie (od 1 stycznia 2020 roku) i nawet okazjonalnie wykonuje funkcje osób wyłączonych z prawa do nadgodzin (exempt employees, czyli executive, administrative albo professional).

Kiedy nie dostaniesz dodatku

Nie dostaniesz płatnych nadgodzin, jeżeli pracujesz na stanowisku kierowniczym, czyli spełniasz wszystkie poniższe warunki:

 • Dostajesz pensję (salary) powyżej 684 dol. na tydzień (455 dol. przed 2020 rokiem).
 • Kierujesz przedsiębiorstwem albo działem firmy.
 • Nadzorujesz pracę co najmniej dwóch pełnoetatowych pracowników.
 • Masz prawo przyjmowania do pracy pracowników, zwalniania lub awansowania, albo robienia liczących się rekomendacji w tych sprawach.

Nie otrzymasz dodatku za nadgodziny, jeżeli jesteś pracownikiem administracyjnym, czyli:

 • dostajesz pensję powyżej $684 dol. na tydzień oraz
 • twoje typowe obowiązki polegają na nie fizycznej pracy administracyjnej oraz
 • w trakcie wykonywania obowiązków podejmujesz decyzje zgodne z własnym uznaniem.

Nie dostaniesz dodatku za nadgodziny, jeżeli zaliczasz się do wysoko wykwalifikowanych specjalistów, czyli spełniasz wszystkie następujące wymagania:

 • Dostajesz pensję powyżej 684 dol. na tydzień (455 dol. przed rokiem 2020).
 • Twoje obowiązki polegają na pracy intelektualnej oraz wymagają zaawansowanej wiedzy (w dziedzinie nauk ścisłych lub edukacji), i podejmowania własnych decyzji.

Więcej informacji uzyskasz w witrynie Federalnego Departamentu Pracy www.dol.gov/dol/topic/wages/overtimepay.htm.

Niektóre stany mają również swoje regulacje: https://www.workplacefairness.org/overtime_statelaws. Na przykład, w Illinois przepisy o nadgodzinach nie dotyczą firm zatrudniających do trzech pracowników.

Gdzie się skarżyć

Urzędem odpowiedzialnym za nadzorowanie najważniejszych praw federalnych chroniących pracownika, w tym płacy za nadgodziny, jest Departament Pracy Stanów Zjednoczonych, Wydział do Spraw Wynagrodzenia i Godzin Pracy (US Department of Labor’s Wage and Hour Division). Należy zadzwonić pod numer 1-866-487-9243 lub odwiedzić stronę internetową www.wagehour.dol.gov, a zostanie się skierowanym do najbliższego oddziału WHD, aby uzyskać pomoc. WHD ma na sieci informacje pod adresem https://www.dol.gov/whd/.

Elżbieta Baumgartner

Elżbieta Baumgartner jest autorką wielu  książek-poradników, m.in. książki pt. “Otwieram biznes”, “Praca w Ameryce”, „Ochrona zdrowia w USA”, „Jak chować pieniądze przed fiskusem i wielu innych.