Nadgodziny dla dochodzącej gosposi

Pytanie: Pracuję jako gosposia i niania bez zamieszkania. Mam dobrą pracę i warunki, ale godziny staja się coraz dłuższe. Ja zawsze na wszystko się zgadzałam, więc moi pracodawcy przyzwyczaili się, ze zawsze mogą na mnie liczyć. Czasem czekam do 9 czy 10 wieczorem, zanim wrócą do domu, bo przecież nie mogę zostawić samych dzieci. Wtedy jadę samochodem do swojego mieszkania. Doszło do tego, że nie mogę zaplanować niczego, bo stawiają mnie przed faktem dokonanym. Pracodawcy płacą mi za dodatkowe godziny, ale skoro sprawa staje się uciążliwa, poprosiłam ich o płacenie mi dodatkowo za nadgodziny. Byli zdziwieni i powiedzieli, że przecież jestem gosposią, więc nadgodziny (overtime) mi się nie należą. Czy to prawda? Czy możecie wskazać mi przepisy, które mogłabym pokazać pracodawcom?

Odpowiedź dla pracownika: Federalny Departament Pracy wyjaśnia w swojej witrynie (http://www.dol.gov/asp/programs/guide/minwage.htm ), że pracownicy domowi są zwolnieni z wymogów otrzymywania nadgodzin, jeżeli pracują zamieszkując w domu pracodawcy. Pani natomiast dojeżdża do pracy, wobec tego nadgodziny Pani się należą.

Odpowiedź dla pracodawcy: Domestic service workers who reside in their employers’ residences are exempt from the overtime pay requirements. However, your housekeeper is a live-out domestic worker, which makes her entitled to overtime wages, which are 1.5 times for hours worked over 40 in a week.

For details see: http://www.dol.gov/asp/programs/guide/minwage.htm.