Nastoletni kierowcy

Każdy,  kto ma nieletniego kierowcę w domu doskonale zdaje sobie sprawę z konsekwencji i potencjalnego niebezpieczeństwa.  Statystyka mówi, że nastolatki mają najwyższy procent wypadków samochodowych. Są oni najmniej doświadczonymi kierowcami,  ale jak oceniają firmy ubezpieczeniowe wraz z National Sleep Fundation, również najmniej wyspanymi.

key-and-handOcenia się, że przeciętny małolatek potrzebuje przynajmniej dziewięć godzin snu każdej nocy.  Natomiast z praktyki wynika, że przeciętny młody człowiek spi najwyżej 7 godzin. Naukowcy oceniają, że zegar biologiczny nastolatka jest ustawiony na późne pójście do łóżka wieczorem  i późne wstawanie. Natomiast w praktyce jest to niemożliwe, ponieważ większośc nastolatków chodzi do szkoły, a zajęcia rozpoczynają się wcześnie rano. Czyli zachowanie biologicznej równowagi jest niemożliwe. Taka sytuacja powoduje, że młodzi kierowcy są bardzo niewyspani.

Jeżeli młody człowiek ma problem z rannym wstawaniem, bardzo łatwo się irytuje w ciągu dnia, posypia popołudniami, jest to dowód, że jest przemęczony, ma niedosyt snu.

Kompanie ubezpieczeniowe zalecają rodzicom, aby zwrócili baczną uwagę na zachowania młodego człowieka i wyegzekwowali ustabilizowany tryb życia. Prosto powiedzieć, wszyscy którzy mają dzieci w wieku nastu lat wiedzą, jak wygląda praktyka. Niemniej zarówno nastolatek jak i rodzice muszą uznać, kiedy problem istnieje i ustosunkować się do niego. Nie jest proste wyegzekwowanie ustabilizowanego trybu życia u młodego człowieka. Wiele czynników składa sie na jego burzliwe życie: zadania domowe, niekończące się projekty, zajęcia sportowe i długie godziny spędzone przed komputerem czy z telefonem komorkowym na tzw. „multitasking” . Przy tak aktywnym trybie życia trudno znaleźć czas na sen.  Poprzez zbudowanie solidnej komunikacji miedzy rodzicem, a dzieckiem można wyegzekwowac rozsądny czas na sen, a tym samym być może ustrzec młodego człowieka przed wypadkiem. Oto sugestie dla rodziców, które mogą pomóc w budowaniu rozkładu dnia dzieci i nastolatków.

  • Od najmłodszych lat ucz dzieci umiejętności  zarządzania czasem (time management).
  • Ustal rozsądną godzinę pójścia do łóżka i trzymaj się jej.
  • Ustal zajęcia przed snem wymagające mniejszej aktywności,co pozwoli na wyciszenie organimu a tym samym szybkie zasypianie i przestrzegaj ich. Psychologowie z Mayo Clinic (www.mayoclinic.com) sugerują zajęcia relaksujące jak: ciepła kąpiel ciekawa książkę, żadnych gier komputerowych, Internetu czy telefonów 30 minut przed snem.
  • Wyeliminuj wieczorem napoje z kofeiną.
  • Zajecia sportowe ustal na wczesny wieczór, daleko przed czasem pójścia do łóżka.
  • Sprawdź czy leki (jeśli młody człowiek jakieś przyjmuje) nie wpływają na zły sen.

Wiecej informacji znajdziesz w www.drowsydriving.org albo www.geico.com.

Danuta Marciszek