Nielegalne posunięcia finansowe

Lubiące sensację amerykańskie media często donoszą o finansowych przestępstwach, przez które złoczyńcy znaleźli się za kratkami. Natomiast niewiele pisze się o tym, że spokojny obywatel może dopuścić się czynów zabronionych przez prawo, nie będąc nawet tego świadomym.

Podpisanie czeku za kogoś

thief_with_laptopGdyby ktoś wykradł nam książeczkę czekową i posłużył się naszymi czekami, mielibyśmy prawo donieść do niego na policję. A co się dzieje, jeżeli zrobi to nasza rodzina?

Bywa, że osoby opiekujące się starymi rodzicami płacą ich rachunki czekami, które same podpisują. Albo ojciec dla wygody podpisuje czek córki czy syna, który jest na studiach czy na wakacjach. Choć intencje są niewinne, prawo wszystkich stanów uznaje takie działanie za podrobienie podpisu (forgery). Problemu nie będzie, jeżeli nikt się nie poskarży. Nie licz jednak na to, że sprawa zawsze zostanie w rodzinie.

Przykład: Pan Henryk doniósł na policję na swojego syna, który wykradał jego czeki. Syn był nastolatkiem, wdał się w złe towarzystwo i potrzebował pieniędzy na alkohol i narkotyki. Gdy wszelkie perswazje zawiodły, bezradny Henryk oddał sprawę w ręce policji.

Wystawienie czeku bez pokrycia

Wystawienie czeku ze świadomością, że nie ma on pokrycia, jest nielegalne. Jeżeli w momencie wystawienia czeku dysponowałeś pokryciem, ale przeznaczyłeś środki na inny cel albo zamknąłeś swój rachunek bankowy, to również naruszasz prawo. Stanowe przepisy karne za nadużycia czekowe są ostre, gdyż czek jest dokumentem, do którego pokrycia odbiorca ma prawo mieć pełne zaufanie. Na przykład, w stanie Nowy Jork kara za „gumowy” czek wynosi kwotę na czeku, plus dwukrotna wartość czeku, co najmniej $750. W Illinois – od $100 do $500 plus zwrot kosztów postępowania sądowego.

Osoba, która wystawia często czeki bez pokrycia, może znaleźć się w Negative Check Database – bazie danych kompanii weryfikujących czeki, takich jak CheckSystems, TeleChek, czy SCAN. W rezultacie czeki tej osoby nie będą przyjmowane w sklepach, a banki nie zechcą otworzyć jej konta czekowego.

Więcej na ten temat w książce pt. Życie od nowa: Jak uporządkować problemy w urzędach.

Podszycie się pod kogoś w celu uzyskania kredytu

Celowe używanie danych osobowych innej osoby, nawet jeżeli stosowane w rodzinie, stanowi kradzież tożsamości i jest poważnym przestępstwem.

Przykład: Maria była samotną matką w dużych kłopotach finansowych. Spłacała długi na jednych kartach zaciągając kredyt na innych. Wyrobiła kolejną kartę na nazwisko swojej córki podrabiając jej podpis. Czy to jest sprzeczne z prawem? Oczywiście – jest to identity fraud karany przez ustawę Identity Theft and Assumption Deterrence Act (U.S. Code Title 18, § 1028).

Używanie cudzej karty

Karta płatnicza czy kredytowa może być używana wyłącznie przez osobę, której dane identyfikacyjne zostały umieszczone na wniosku o kartę: przez właściciela, współwłaściciela albo osobę upoważnioną (authorized user). Jeżeli używasz karty kredytowej swojej babci, pomagając jej w zakupach, to popełniasz credit card fraud. Rozwiązanie problemu jest łatwe: Udaj się z babcią do jej banku, żeby dodała ciebie jako autoryzowanego użytkownika.

Oszustwa na kartach kredytowych są karane przez przepisy lokalne, stanowe i federalne.

Kłamanie na wniosku o pożyczkę

Kłamanie na wniosku o pożyczkę stanowi wyłudzenie kredytu bankowego i jest oszustwem według przepisów stanowych i federalnych, za które wskazana jest odpowiedzialność karna i cywilna. W najlepszym przypadku bank odrzuci twój wniosek, w najgorszym – zapłacisz kary i/albo wylądujesz w więzieniu w zależności od kalibru twego wykroczenia.

Warto o tym wiedzieć, bo z początkiem 2014 roku weszła w życie ustawa zwana Dodd-Frank Mortgage Reform and Anti-Predetory Lending Act. Nieodwołalnie do lamusa przechodzą ulubione przez Polonię pożyczki hipoteczne bez zaświadczenia o zarobkach (stated income). Banki będą teraz wymagały poświadczenia pełnej sytuacji finansowej klienta i wnikliwie sprawdzą prawdziwość podanych informacji. Należy uważać.

Kłamanie na wniosku o pomoc społeczną

Podpisując wniosek o Medicaid czy inną pomoc społeczną, dajesz biuru pomocy społecznej pozwolenie na dostęp do wszelkich swoich informacji w IRS, bankach, firmach ubezpieczeniowych i innych instytucjach. Jeżeli odmówisz podpisania autoryzacji, twoje podanie zostanie oddalone.

Na życzenie agencji przyznającej Medicaid, SSI, alimenty na dzieci, itp. instytucje finansowe muszą przekazać informacje o swoich klientach. Biuro pomocy społecznej weryfikuje nie tylko dane podane przez ciebie na wniosku, lecz zleca przeszukanie wszystkich banków w twojej okolicy, a nawet w innych stanach. Sprawdzian następuje przed przyznaniem ci pomocy społecznej, a także później, okresowo.

Oszukiwanie na podatkach

Wiemy, że kantowanie na podatkach jest sprzeczne z prawem, a niezadeklarowana gotówka – to brudne pieniądze. Z drugiej strony wielu osobom wydaje się, że z wynagrodzenia otrzymanego w formie gotówki czy osobistych celów spowiadać się nie muszą. Nic dalszego od prawdy. Więcej w książce pt. „Jak chować pieniądze przed fiskusem”.

Elzbieta Baumgartner