Nielegalni i podatki

Wiele osób bez uregulowanego statusu imigracyjnego zadaje sobie pytanie, czy powinny się one rozliczyć z podatków, czy warto, a jeżeli tak, to z jakiej rozliczyć się kwoty. Oto odpowiedź.

Nielegalni imigranci mają obowiązek rozliczania się z podatków tak samo, jak wszyscy inni mieszkańcy USA. Ich status imigracyjny nie ma nic wspólnego ze statusem podatkowym.

Kto jest rezydentem do celów podatkowych

Prawo podatkowe przewiduje dwa rodzaje statusu podatkowego: rezydent i nierezydent do celów podatkowych (resident alien i non-resident alien for tax purposes).

Rozróżniając rezydenta i nierezydenta podatkowego IRS bierze pod uwagę dwa warunki:

  • Warunek zielonej karty (green card test). Posiadacz zielonej karty jest automatycznie uznany za rezydenta podatkowego (resident alien for tax purposes).
  •  Warunek długości pobytu (substantial presence test). Jeżeli ktoś przebywa więcej niż 183 dni w roku w USA, to staje się automatycznie rezydentem podatkowym. Nie jest istotny rodzaj wizy wjazdowej ani aktualny status imigracyjny. Podatnik może być nielegalnym imigrantem, ale w oczach IRS jest rezydentem i musi się rozliczyć ze wszystkich dochodów z całego świata. Ale proszę uważać, bo to nie wszystko. Jeżeli ktoś był w USA w 2009 roku przez 31 dni albo więcej, a w latach 2007, 2008 i 2009 był łącznie 183 dni, to też nabrał status rezydenta podatkowego.

Tak więc można nie mieć zielonej karty, ale być uznanym za rezydenta do celów podatkowych przez Urząd Podatkowy i musieć rozliczać się jak wszyscy Amerykanie.

Jeżeli mieszkasz w USA ponad 183 dni, to stajesz się rezydentem do celów podatkowych i jesteś dłużny podatki od dochodu uzyskanego w USA i poza jego granicami. Stajesz się rezydentem podatkowym, nawet jeżeli nie masz legalnego statusu imigracyjnego.

Różnica między rozliczeniem rezydenta i nierezydenta

Różnica pomiędzy rozliczeniami podatkowymi rezydenta i nierezydenta jest istotna. Rezydent (resident alien) płaci podatki od wszystkich dochodów uzyskanych na całym świecie, podczas gdy nierezydent płaci tylko podatki od zarobków uzyskanych ze zródeł położonych na terenie Stanów Zjednoczonych. Nierezydenci wypełniają formularze podatkowe 1040NR. Rezydenci wypełniają formularz 1040, albo prostsze: 1040EZ czy 1040A.

Przykład: Powiedzmy, że rezydent zarobił z pracy w Nowym Jorku $10,000, a jego odsetki w polskim banku w przeliczeniu na dolary wyniosły $1,000. Osoba ta musi wpisać $11,000 na swojej deklaracji.

Nierezydent (non-resident alien), który zarobił w Stanach $10,000, a w Polsce dostał $1,000 w formie bankowych odsetek, uwzględnia w swoim rozliczeniu tylko $10,000. Osoba ta wypełnia wówczas formularz 1040 NR i nie może otrzymać standardowej ulgi, zwanejstandard deduction. Może natomiast wyliczyć swoje odpisy podatkowe (itemized deductions).

Dlaczego trzeba się rozliczać

Jeżeli jesteś, czytelniku, w USA ponad pół roku i wygasła ci wiza, to czy powinieneś rozliczać się z podatków? Odpowiedź brzmi: tak, szczególnie jeżeli ktoś oczekuje na zieloną kartę albo spodziewa się skorzystać z ewentualnej reformy przepisów podatkowych. Przyczyn jest kilka.

·         Przepisy nakazują płacenie podatków od uzyskanego dochodu, a unikanie podatków jest przestępstwem kryminalnym. Jeżeli ktoś złamał już przepisy imigracyjne przez pozostanie w USA mimo wygaśniętej wizy i przez podjęcie nielegalnej pracy, to nie powinien łamać kolejnych praw, w tym przypadku – podatkowych.

  • Urząd Podatkowy chętnie przyjmie twoje pieniądze i nie doniesie Urzędowi Imigracyjnemu o twojej pracy zarobkowej bez pozwolenia.
  • Jeżeli czekasz na zieloną kartę, to Urząd Imigracyjny na finałowej rozmowie (interview) chce zobaczyć twoje raporty podatkowe za ostatnie lata.
  • Jeżeli doczekamy się jakiejś reformy przepisów imigracyjnych, to jest możliwe, że jednym z warunków uzyskania legalnego statusu będzie okazanie deklaracji podatkowych.
  • Płacąc podatki od zarobków wypracowujesz emeryturę Social Security niezależnie od posiadania zielonej karty. Niemniej pobieranie świadczeń zależy od tego, jaką masz kartę Social Security i kiedy była ona wydana.

Chęć otrzymywania emerytury Social Security motywuje wielu imigrantów do płacenia podatków, nawet na trzy lata wstecz. Aby przewidzieć, czy plany te powiodą się, trzeba odpowiedzieć sobie na trzy pytania: czy w ogóle kwalifikujesz się do otrzymywania emerytury, a jeżeli tak, to ile świadczeń dostaniesz i o ile zostaną one pomniejszone w Polsce. W znalezieniu odpowiedzi na te pytania pomoże moja ksiązka pt. Emerytura reemigranta w Polsce.

Rozliczenie bez numeru Social Security

Rada: Jeżeli ktoś ma numer Social Security – powinien rozliczać się na niego. Jeżeli go nie ma, to powinien uzyskać numer indentyfikacyjny podatnika, zwany ITIN (Individual Taxpayer Identification Number). Ubiega się o niego przez wypełnienie i odesłanie druku W-7. Formuarz ten, jak i wszystkie inne, można otrzymać dzwoniąc pod numer 1-800/TAX-FORM, lub ściągnąć go z Internetu (www.irs.gov). O numerze podatnika napisałam szczegółowo w artykule “Czy nielegalny może zdobyć numer podatkowy”.

Ażeby otrzymać numer podatnika, należy wypełnić deklarację podatkową, załączyć czek z należnością podatkową oraz wypełniony formularz W-7. IRS przyjmie zeznanie, przypisze numer podatkowy i poinformuje o nim pocztą. IRS odrzuci wniosek W-7 bez zeznania podatkowego. Wyjątki, kiedy można ubiegać się o ITIN bez złożenia podatkowej deklaracji, opisałam w środowym artykule.

Czy warto ujawniać się władzom?

Każdy, kto poważnie myśli o pozostaniu w Stanach, powinien podporządkować się wymogom prawa i rozliczać się z podatków.

Bywa, że nielegalni imigranci pracują na czek, ale obawiając się ujawnienia władzom, nie posyłają podatkowych deklaracji. Jest to duże nieporozumienie, bo władze o nich już wiedzą! Pracodawca bowiem odciąga i posyła składki emerytalne Social Security i podatki do Urzędu Podatkowego. Zaniedbanie wypełnienia zeznania podatkowego w takiej sytuacji pogarsza tylko sytuację, bowiem podatnik wchodzi jeszcze bardziej w konflikt z prawem i popełnia przestępstwo kryminalne. Nie dość, że pracuje nielegalnie, to jeszcze się nie rozlicza z podatków, i to w sytuacji, gdy wykrycie tego uchybienia jest bardzo łatwe, gdyż komputer widzi podatki dochodowe i na Social Security i dociągane przez pracodawcę na dany numer podatkowy, a nie widzi rozliczenia podatkowego.

Co robić: Jeżeli pracodawca odciągał ci podatki, to bezwzględnie należy wypełnić deklarację podatkową i wstawić na niej dane z druku W-2 otrzymanego od pracodawcy. Jeżeli pracujesz na “kupiony” numer Social Security, rozlicz się na ten numer, ale zachowaj skrzętnie wszelkie dokumenty (druczki W-2 od pracodawcy, odcinki czeków). IRS przekazuje zapłacone przez ciebie podatki FICA urzędowi Social Security i zaczyna ci się liczyć wysługa lat (przypomnę – potrzeba minimum 10 lat do uzyskania emerytury). Po uregulowaniu statusu imigracyjnego i uzyskaniu prawdziwej karty Social Security powinieneś przelać zawartość konta Social Security na nowe, opatrzone prawidłowym numerem.

Gdy brak dowodu zarobków

Niejeden imigrant mówi, że rozliczyłby się z podatków, ale pracuje na gotówkę, więc nie ma dowodów na posiadanie przychodu. Jest to nieporozumienie. Wiele osób czy biznesów dostaje od klientów gotówkę – nie jest ani rzadkie ani niedozwolone. IRS nie domaga się dowodów na przychód, lecz dowodów na wydatki, jeżeli podatnik rości je jako ulgę podatkową. Czytelnik powinien rozliczyć się jako samozatrudniony (druk 1040 plus Schedule C). Deklarowane przychody powinny, oczywiście, wyglądać realnie. Jeżeli Czytelnik utrzymuje niepracującą żonę i dwoje dzieci, a deklaruje parę tysięcy rocznego dochodu, do Urząd Podatkowy (Internal Revenue Service, w skrócie IRS) może spytać, z czego ta rodzina żyje i poprosić podatnika na dywanik.

Przedłużenie terminu rozliczenia

Termin rozliczenia podatkowego w tym roku upływa 15 kwietnia. Jeżeli nie jesteś w stanie wysłać swego rozliczenia w terminie, to złóż podanie o przedłużenie terminu – formularz IRS Form 4868, Automatic Extension to File. IRS ci nie odpisze, lecz automatycznie odłoży termin o 6 miesięcy.

Uwaga: Przedłużenie jest tylko zmianą daty rozliczenia, a nie zmianą daty płacenia podatków. Jeśli nie wyślesz z drukiem 4868 pieniędzy, to zapłacisz karę.

Jeżeli nie jesteś w stanie zapłacić należnych podatków teraz, to wyślij rozliczenie do 17 kwietnia i załącz formularz IRS Form 9465, Installment Agreement Request. Jest to prośba o rozłożenie płatności na raty, co nie zwolni cię od kar ani odsetek od niezapłaconej kwoty.

Elżbieta Baumgartner