Obamacare a obywatele za granicą

Pytanie pana Jarka: „Witam! W związku z waszym artykułem o ObamaCare mam istotne dla mnie pytanie. Jestem obywatelem  amerykańskim i obecnie mieszkam w Polsce. Nie mam jeszcze wieku emerytalnego i nie pobieram żadnych świadczeń z US. Co w związku z tym znaczy dla mnie to ubezpieczenie? Czy muszę się zarejestrować? Czy w razie niezarejestrowania grożą mi jakieś sankcje? Z góry dziękuję za informacje”.

Krótka odpowiedź

Przede wszystkim, Affordable Care Act (ACA) wymaga nie tylko rejestracji, lecz opłacenia ubezpieczenia, które może kosztować kilka, kilkanaście tysięcy dolarów na rok, w zależności od wieku, liczebności rodziny, miejsca zamieszkania i przychodu.

Krótka odpowiedź na pytanie pana Jurka brzmi: Obywatele przebywający na stałe poza granicami USA są zwolnieni z obowiązku posiadania amerykańskiego ubezpieczenia, co zostało skodyfikowane w 26 U.S.C. 5000A (f)(4)(A) –http://www.law.cornell.edu/uscode/text/26/5000A

Dłuższa odpowiedź

Wyjątki od ubezpieczenia dyktowanego przez Affordable Care Act są takie same, jak kryteria do skorzystania z foreign earned income exclusion, klauzuli, która zwalnia amerykańskich obywateli mieszkających i pracujących za granicą z podatków dochodowych do wysokości $97,600 przychodu w roku 2014. Zarówno FEIE jak ObamaCare stosują następujące sprawdziany:

·       Warunek fizycznej obecności. Jest on spełniony, jeżeli ktoś przebywa za granicą przez 330 dni w 12-miesięcznym okresie. Jeżeli spędzi w USA ponad 35 dni, nie spełnia tego warunku.

·       WaruneDollars stethoscope pills and medical form. Costs for the medical insurance. ** Note: Shallow depth of fieldk rezydencji „w dobrej wierze” (bona fide residency test) jest spełniony, gdy podatnik mieszka za granicą cały rok kalendarzowy z wyjątkiem czasowych nieobecności. Intencją podatnika ma być pozostanie w innym kraju na stałe. Różne fakty i okoliczności mogą przemawiać za tą intencją, na przykład podpisanie umowy najmu, posiadanie domu czy mieszkania, życie z rodziną, płacenie podatków w tym kraju.

Jeżeli spełnimy powyższe warunki, to możemy korzystać z FEIE i nie musimy płacić amerykańskiego podatku dochodowego (musimy jednak posłać deklarację podatkową, w przeciwnym razie tracimy uprawnieni do FEIE). Gdy spełnimy te warunki, również nie musimy być ubezpieczeni w Stanach i nie zapłacimy kary.

Ubezpieczenie zdrowotne za granicą

ACA zwalnia z obowiązku wykupienia ObamaCare osoby, które mają inne adekwatne ubezpieczenie. Skoro w Polsce jest powszechny system ochrony zdrowia, Polacy są ubezpieczeni.

Sytuacja jest jeszcze bardziej oczywista dla seniorów w Polsce, odbiorców świadczeń Social Security. Nawet jeżeli zrezygnują z płatnej części B (na lekarza), to pozostaje im bezpłatna część A (szpitalna), która spełnia warunki ACA i sprawia, że są oni ubezpieczeni w świetle Affordable Care Act.

Zasady ObamaCare omawiam w książce pt. Ochrona zdrowia w USA.

Elżbieta Baumgartner